Резултатите от проучването показват, че достъпът до здравеопазване в условията на COVID-19 като цяло е влошен. На това мнение са 63% от анкетираните в проучването. Анкетирани са общо 151 участници, от които 84 са хора с хронични заболявания. Анкетирани са също и лекари, работодатели, представители на граждански и пациентски организации, представители на общинската администрация и на РЗИ. Като най-затруднен е оценен приемът в болница- така мислят 115 от 151 запитани. А в най-малка степен пандемията е засегнала достъпа до лекарства и медицински изделия. Половината запитани са оценили достъпа до личен лекар и до лекар-специалист като затруднен. Като основен фактор за това се отчита пренатовареността на системата. Значителна роля има обаче и страхът от заразяване, който възпира пациентите да търсят здравна помощ.
87 от 151 участниците в анкетата смятат, че грижата за хората с хронични заболявания се е влошила, като най-много се е влошил достъпът до лекарско наблюдение и до хоспитализация . 9 от 16 лекари обаче смятат, че тя не се е променила.
Почти всички пациенти с хронични заболявания, които смятат грижата към тях за влошена, са посочили, че здравната система се е фокусирала изключително върху COVID-19 за сметка на други заболявания. Голям брой от запитаните (81%) смятат, че най-много са били засегнати достъпът до хоспитализация и този до лекарско наблюдение, следвани от достъпът до диагностични изследвания (64%) и до социална подкрепа (45%).
55 души от анкетираните са посочили, че лично те или пък член на тяхното семейство, са боледували от COVID инфекция. Като цяло преболедувалите оценяват медицинската грижа, която са получили, като адекватна и навременна. За 83% такава е била грижата от личен лекар, а 90% от ималите нужда са получили адекватна и навременна хоспитализация във връзка с боледуването си от COVID. 69% от запитаните обаче споделят, че боледуването от COVID е предизвикало за тях финансово натоварване, като за 25% то е било значително.
Проучването анализира източниците на подкрепа и информация, които са използвали хората във връзка с боледуването си от COVID-19. На първо място по значимост е медицинската грижа, получена от близки и познати лекари, следвана от тази, която са получили от здравната система по общия ред. Информацията, получена от социалния кръг – близки, познати и роднини – изпреварва по значимост тази от медиите, интернет и специално разкритите за целта дигитални платформи и телефонни линии.
Пациентите с хронични заболявания, участвали в проучването, са посочили като най-големи свои трудности пренатовареността на здравната система, трудният или отказван контакт с личните лекари, невъзможността да получат направление за специалист. Техните препоръки са за определяне на графици – места, часове, "коридори" и др. – за безпрепятствен и безопасен достъп до здравна грижа, както и за повече внимание и напътствия към тях от страна на здравните специалисти.
За лекарите най-голяма трудност е представлявало наличието на неяснота, липсата на алгоритъм и точни указания и правила. В тази връзка те препоръчват подобряване на реда и структурата, както и по-добра физическа и психологическа защита на медицинския персонал.
Поклонение по случай 152 години от гибелта на Апостола на свободата ще се проведе днес, 18 февруари, от 11:00 ч. в Монтана пред паметника на Васил Левски и радетелите на духа и свободата от Българския Северозапад. В проявата ще участват възпитаници на Финансово-стопанската професионална гимназия, чиито патрон е националният ни герой...
Група общински съветници от Видин изготвиха декларация до министър-председателя и министрите на регионалното развитие и благоустройството, транспорта, вътрешните работи, както и до народните представители от региона, а поводът - жестоката катастрофа през почивните дни край града , при която загинаха четирима и бяха ранени още седем души...
Бюст-паметник на Апостола на свободата предстои да бъде официално открит и осветен на централния площад "Свобода“ в Лом . Това ще се случи днес, 18 февруари, когато се навършват 152 години от гибелта на Васил Левски. Церемонията по освещаването на мемориала и поднасяне на венци и цветя в памет на Васил Левски е от 11:00 ч., информират от местната..
Ученици, представители на институции и организации ще се включат във факелно шествие, посветено на 152-годишнината от обесването на Васил Левски. Множеството ще премине по централните улици във Враца на 18 февруари вечерта, съобщиха от общинската управа. Осигурени са над 200 факли, като колоната ще тръгне в 18:30 часа от площад „Христо Ботев" и ще..
От днес стартира едноседмична специализирана полицейска операция , по линия на Европейската мрежа на службите на Пътна полиция "ROADPOL", с фокус към товарните автомобили и автобусите. Във Видин проверките се извършваха от служители на "Пътна полиция", Автомобилна администрация и Инспекцията по труда в района на пътния участък до бившата ТЕЦ. Във..
Разследване на пътнотранспортното произшествие на кръстовището на главния път Е-79 с Дунавци , при което през почивните дни загинаха четирима души, е започнато от Окръжната прокуратура във Видин . Взети са кръвни проби за извършване на химически изследвания за употреба на алкохол и наркотични вещества. Назначена е автотехническа експертиза,..
Непочистени пътища доведоха до две катастрофи , които днес блокираха пътя от Северозапада към София. Трасето през мездренското село Крета, което е предпочитано от леки автомобили, остана непроходимо за часове. Първо камион се спря в крайпътните храсти по отсечката между Ребърково и Крета, а после две коли се удариха. За щастие и при двата..