Знак за качество "Пример на добра практика " от френската национална агенция "Erasmus+" получи ОУ "Любен Каравелов" Видин за своята работа в международния проект "Семената на разказвачите". Знакът се дава на проекти, чието изпълнение и резултати са с много високо качество. Проектът включва иновативни педагогически практики, нещо, което се оказва голямо предизвикателство към преподаватели и ученици - обяснява директорът Галина Нетова:
"За успеха на проекта много донесе и партньорството ни... Защо точно такъв проект? Искахме да позволим на учениците си да разказват истории без всякакви помощни материали... Какво създадохме на практика?... Имаме специален сайт, създадено педагогическо ръководство, библиотека с 300 приказки... Създадохме уеб радио, има 20 видеоклипа на деца."
Към проекта интерес имат колеги от България и от целия свят, на заключителното събитие учители споделят, че са имали възможност да приложат вече някои от продуктите в часовете си.
Видеата, които създават децата, трябва да са авторски без заемки от други места, което дава възможност за творческа работа и развихряне на въображението на децата. По време на пандемията работят онлайн и правят всичко в домашни условия, казва Колетка Павлова, начален учител:
"Бяха заснети съвсем изчистено приказките, които децата разказваха... Доста трудна работа беше създаването на тези видеа, но пък резултатът е страхотен... Децата много се забавляваха и се справиха като много добри оратори. Запознаха се с много приказки, да разказват свободно, научиха се да ползват жестове, мимики, така че да бъдат добре разбрани. Ефектът, който се целеше да могат свободно да разказват, се получи...
Магдалена Димитрова от 3. клас участва в проекта с две български народни приказки, разказва приказките и ги създава като видео с техниката "Театър на сенките". Това са "Дядо и ряпа" и "Трици и халва":
"Направих Театъра на сенките като гледах от една книжка за "Дядо и ряпа" как да ги нарисувам...нарисувах ги на черен лист и ги изрязах, после ги залепих, взех кутия, залепих черен лист върху нея и написах "Дядо и ряпа" . Направих дупки, за да могат героите да се хващат за кръста и да дърпат ряпата..."
Сияна Борисова е третокласничка, тя също участва в проекта като разказва приказката "Дядовата питка" и прилага древна японска техника:
"Участвах с техниката камишибай, това е древна японска техника на първите разказвачи на истории по улиците... Аз бях с едно момче, което ми помагаше като вдигаше картите и слагаше нови... Научих се да разказвам по-свободно и по-добре и да не се притеснявам от публиката.."
Работата в проекта е предизвикателство за участниците в него, казва Красимира Иванова, начален учител :
"Наистина това беше предизвикателство за нас... Смисълът на проекта беше точно това - да ги научим да говорят и да разказват... Ние учихме децата, но учихме и себе си... Поставили сме си задачата - да направим всичко възможно това, което направихме, да го прилагаме в работата си."
Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..