Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снимката на 21 юли 2021 година

Снимка: Община Видин

Започна подготовката за видинския панаир. Теренът в бившето военно поделение в град Видин, където вече от няколко години се провежда традиционното изложение, се почиства и облагородява за предстоящото издание на събитието. 


Само около 10% от населението на област Видин е с напълно завършен ваксинационен цикъл, съобщи д-р Пепа Цветанова от Регионална здравна инспекция-Видин. 


Новите случаи на COVID-19 в Северозапада са 3, като те са отчетени в област Враца. В областите Видин и Монтана няма нито един регистриран новозаразен през изминалото денонощие. 

Площадите в селата Кобиляк, Мърчево, Мадан и Громшин в община Бойчиновци ще бъдат реконструирани по два проекта. Около 745 000 лева са осигурени по програмата за "Развитие на селските райони".

Лом и селата Замфир, Сливата, Орсоя, Добри дол са без вода за няколко дни. Причината е строително-ремонтни дейности по пускане в експлоатация на нов напорен водопровод в района на станции "Изток" и "Запад" в Добри дол, съобщават от община Лом. Създадена е организация за максимално бързо изпълнение на строително-монтажните дейности и възстановяване на водоподаването. 

Изготвят Стратегия за равенство и приобщаване на ромите във Видин. Документът е за периода до 2030 година. Организацията и начинът на изготвяне са обсъдени от Областния оперативен екип за планиране на политиките и дейностите за социално-икономическо приобщаване и участие на ромите.

Приключиха спасителните археологически разкопки по трасето на бъдещата магистрала край видинското село Слана бара. Проучвани са римски некропол и средновековно селище на терен от 30 декара.


Варенето на домашен сапун ще бъде вписано в Националната система "Живи човешки съкровища - България". Кандидатурата е подадена от Народно читалище "Просвета-1928“ - село Царевец, община Мездра. 


От Белоградчик стартира Националното турне "Танцово кино на път из България", като идеята му е да бъдат популяризирани съвременни танцови спектакли и филми сред все по-широки аудитории.  То е организирано от Фондация "Човек с шапка", а инициативата е част от проекта "Фокус Кино танц", осъществен с подкрепа на Национален фонд "Култура".

С пленер по живопис под наслов "Почит към Върбан Бояджийски" Община Мездра и Градската художествена галерия отбелязаха 90-годишнината от рождението на един от емблематичните мездренски художници от близкото минало.

Започна записването за международния фестивал "Надиграване в Кула". Шестото издание на фестивала ще е на 20 август. Организатори са  Община Кула и Народно читалище "Просвета 1882". Фестивалът е част от културните събития за традиционния панаир в Кула. 


Изложба "Зажънване на първи сноп" подреди библиотекарят в НЧ "Просвета 1897"- Долна Кремена, Милка Милева. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 2 млн. лв. са вложени в модернизацията на гимназия в Монтана

С над 2 милиона лева обновиха гимназия на 63 години в Монтана. След година и половина днес учениците се завърнаха в напълно реновираната сграда. Над 340 ученици от днес се обучават в реновираната сграда на Професионална гимназия по електротехника „Христо Ботев" в Монтана. Година и половина продължи ремонтът на сградата строена преди 63 години. 2..

публикувано на 08.05.25 в 10:11

Мъж пострада тежко при пътен инцидент в Арчар

На 6 май вечерта в село Арчар 46-годишен шофьор от Лом е блъснал пресичащ пешеходец. Инцидентът е станал около 22:10 ч., при движение с несъобразена скорост в посока Видин. Пострадалият – 55-годишен местен жител – е с черепно-мозъчна травма и опасност за живота. Той е транспортиран първо в ЦСМП – Видин, а след това пренасочен към столична болница...

публикувано на 08.05.25 в 09:55

Видин посреща мощите на свети Николай

Мощите на  свети Николай Мирликийски Чудотворец  пристигат днес, 8 май, във Видин. Светинята е дарение от град Катания, Италия и ще остане във видинския митрополитски храм, казва архимандрит Йоаким, председател на Митрополитски храм "Свети Николай" в града: "Видинска света митрополия кани всички граждани на Видин за посрещане на мощите на свети..

публикувано на 08.05.25 в 09:39

В Лом санират жилищен блок за половин милион лева

Община Лом е кандидатствала за саниране на 8 сгради, одобрена е само една. Останалите седем проекта са в резервите за финансиране. Пет етажната сграда е построена пред повече от 30 години. Кметът на Лом Цветан Петров поздрави собствениците на апартаменти в блока на улица „Георги Спасов" №22: "Само вашият се осъществи и стана. Във Видин няма, в..

публикувано на 08.05.25 в 07:44

Снимката на 7 май 2025 година

Нов кабинет за STEM обучение по природни науки откриха днес във видинското училище "Св. св. Кирил и Методий".  Тържественото откриване е част от програмата на учебното заведение по повод 140-годишнината от неговото създаване. Кабинетът е създаден в рамките на проекта "Изграждане на училищна STEM среда". Финансиран е от Механизма за..

публикувано на 07.05.25 в 18:00

Мездренската библиотека се включва в национална кампания

От 8-и до 15 май библиотеката при Народно читалище "Просвета 1925-Мездра" ще участва в кампанията на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА) - XIX Национална библиотечна седмица под надслов „Библиотеката – мисия възможна“, която ще премине с поредица от разнообразни събития в цялата страна. Кампанията се организира в партньорство с..

публикувано на 07.05.25 в 17:05
Лехчево при наводнението в края на април

Дворовете в Лехчево са под вода след бурята

Няколко къщи са отводнявани от проливния дъжд в село Лехчево вчера. Екипи на пожарната са се отзовали веднага на сигналите, подадени от бойчиновското село и околните населени места. Мазетата и приземните етажи на шест къщи в бойчиновското село Лехчево са били отводнени до късно снощи. След обяд, за 10-15 минути, са паднали 30 литра на квадратен..

публикувано на 07.05.25 в 16:24