Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рекорден брой черни лешояди през юли във Врачанския Балкан

Автор:
Снимка: Георги Стоянов

Общо 20 черни лешояда са били засечени по наблюдения и предаватели във Врачански Балкан през юли. Това е рекордна численост за този рядък вид за целите Балкани, извън размножителната колония в Източни Родопи, Гърция. В последните няколко дни обстановката във Врачански Балкан е изключително динамична. В средата на юли от волиерата за адаптация са освободени още два черни лешояда, с които освободените тази година в района птици стават общо 9. Птиците, оцелели след пускането миналата година, които също са наоколо, са 7. Заедно с тях на площадката се хранят два "диви" черни лешояда, които сами са долетели тук - единият е уловеният по-рано през годината  в Природен парк "Сините камъни" и екипиран с предавател и дива птица без маркировка. Освен тях, предаватели и наблюдения засичат в района още два черни лешояди от освободените в района на Източна Стара планина. С това, птиците в района на Врачански Балкан стават общо 20, обясни за Радио ВИДИН Георги Стоянов - координатор полеви дейности "Врачански Балкан" по проект "Светло бъдеще за черния лешояд"  и председател на "Дружество за защита на хищните птици":

"Специално за черните лешояди, тези които ги установихме последния период от време - тези 20 птици, които са на територията на "Врачански Балкан" - това е следствие на дългогодишна работа - ние преди това повече от 10 години работехме по проекти свързани с възстановяването на белоглавия лешояд като гнездящ вид. Имаме създадена площадка за подхранване, има голяма група белоглави лешояди - около 70 птици - което също е важно за привличане и на другите лешояди, защото има ядро тук в района, което постоянно се задържа".

Преди началото на проект "Светло бъдеще за черния лешояд" и първите освобождавания на птици през 2020-та година, видът се считаше за изчезнал от територията на природен парк "Врачански Балкан" от повече от 70 години. Само година по-късно е установена и първата сформирана двойка лешояди в района, така че любителите на птиците и природата могат да се поздравят с първите успешни стъпки към окончателното завръщане на вида, обясняват още от организацията Зелени Балкани.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00