Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Огнян Ценков: Видинският панаир е историческа традиция, чийто дух не бива да се нарушава

Снимка: Радио Видин


"Духът на този вид събитие не трябва да се нарушава, защото 100-годишната му история го превръща в традиция именно по начина, по който се провежда в момента - това е и начинът, по който видинчани искат да го има", коментира в "Посоките на делника" Огнян Ценков, кмет на Община Видин в периода 2015-2019 година намерението местното изложение да се превърне в Международен панаир по подобие на Пловдивския.

През 2013 година мястото на провеждането на панаира беше преместено от "Нора Пизанти" в пространството до "Баба Вида". Днес Община Видин възнамерява един ден изложението да бъде върнато в парка.

"Не сме обсъждали идеята по мое време панаирът да се върне в "Нора Пизанти". Търсили сме възможности за терен, който да бъде извън града, защото създаването на шум, многото посетители, живеещите в близост негодуват за нарушаване на тишината след 23 часа. Искам да припомня, че това е културно събитие, което е уникално за видинчани. С над 100-годишна история е, възниква като скотовъдно-земеделско изложение до сегашния Колодрум. Впоследствие се превръща в събитие, в среща-народно веселие за видинчани. Спецификата, уникалността на това събитие, е характерна за Община Видин. Видинският панаир е народно веселие, среща между близки".

По какъв начин се изготвя музикалната програма на Видинския панаир?

"Интересът е обществен. Още в началото на мандата аз изясних причините, поради които Общината беше в това тежко състояние - 21 милиона задължения. Една от причините беше провеждането на видинския панаир назад във времето на загуба. Предвидените в бюджета на Общината средства не са се покривали от приходите. Първата стъпка за преодоляване беше увеличението на цената на квадратен метър наем тротоарно право. Беше 1 лев, увеличихме я на 5. Как се определя вечерната програма? Това е цялостен процес, в който се анализират предпочитанията на видинските граждани, характерността на самото събитие. За четирите години, в които бях кмет, винаги панаирът беше на печалба. В началото на годината издавах заповед, в която точно се формулираха и определяха изискванията за участниците. Наемателите на обектите, т.е търговците, не трябваше да имат задължения към общината. Дарения, които бъдат направени от участниците, са един вид преференция при кандидатстването за наемане на територия и обект. Подписваха се договори с желаещите да направят дарения, които възлизаха на около 60-70 000 лева. Това беше фактически бюджетът за осъществяването на вечерната програма. Съгласно Закона за обществените поръчихме правихме избор на фирма, която беше от музикалния бранш, за да води преговорите с изпълнителите. В никакъв случай не мога да потвърдя, че сме се водили от чужди интереси, искам да опровергая мнението, че по мое време е имало други интереси. Интересът беше общ - да се продължи традицията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45