Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отличието "Апостол на българщината" е за хора, с корени от Северозапада

Христо Димитров: На Жеравна всички сме приятели, обединени от любовта и традицията

3
Снимка: Радослав Първанов


След една година принудителна почивка, броени дни ни делят от 13-то издание на Фестивала на фолклорната носия в "Жеравна - 2021". Тези, които идат, ще имат възможността да се потопят изцяло в бита на българина отпреди поне 100 години. Организатор на фестивала е Фондация "БЪЛГАРЕ", с председател Христо Димитров- създател, хореограф и продуцент на Национален фолклорен ансамбъл "БЪЛГАРЕ". 

Фестивалът е очакван и желан. Музика, танци, цветове и багри, позабравени занаяти и неописуеми емоции- всичко това е събрано в три дни, които ще подействат на всички ни като ваксина, убеден е Христо Димитров. 

"Усещам как хората са жадни за българска енергия, български дух, за български фолклор, за истински неща... Сигурен съм, че тук ще избухне една енергийна бомба... Хората, които ще бъдат тук, ще бъдат заредени поне за година напред... Това е ваксинация- на духа, не на тялото... На Жеравна сме с различни политически виждания и от различен етнос, но никой с никого не се кара, всички се държим за ръце на хорото и танцуваме- обединени от музиката, силата на танца, любовта и традицията. Това е и посланието ни към политиците... На Жеравна всички сме приятели...."   



Надиграване, конкурс за най-красиви носии и пафти, за които е осигурен награден фонд, специален кът за моми и ергени, които да усетят духа на срещите между младите от някога, етно-фолк джамбуре и олелия- пак за младите посетители, народни борби, нестинарски игри, воеводска сватба- всичко това е включено в програмата за трите дни на фестивала- 20,21 и 22 август. Задължителното условие е всички да са облечени в носии и да загърбят цивилизацията, напомня Христо Димитров:



По традиция при откриването на фестивала ще бъде връчен приз "Апостол на българщинита". Отличието се присъжда на най-достойния пазител на българския дух, традиции и ценности и е с морална стойност. Тази година номинираните са двама достойни българи, с корени от Северозапада- проф. д-р Иван Гаврилов от Монтанско- за дарителската и спомоществувателската му дейност в цяла България  и проф. Лука Велчов от Букурещ, преселник от Чипровския край, носител и пазител на българщината през целия си 90-годишен живот. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона" на 10 октомври 2024 слушаме Джузепе Верди

На 10 октомври се навършват 211 г. от рождението на италианския оперен композитор Джузепе Верди.  И до ден днешен музикално-сценичните му произведения са неизменна част от оперния репертоар, като повечето от тях се превръщат в шедьоври. Звучат арии и номера из оперите "Травиата", "Риголето", "Аида", "Набуко", "Дон Карлос", "Трубадур"...

публикувано на 10.10.24 в 09:00

Борислав Вълов – актьорът от Монтана, който покорява сцената и социалните мрежи

Днес ви срещам с Борислав Вълов , актьор и инфлуенсър от Монтана, по-известен в социалните мрежи като Ей Бо . Борислав е горд със своите корени от Северозападния край, като смята, че те са важна част от идентичността му и оказват влияние върху неговия характер. Завършил е природо-математическата гимназия в Монтана, но пътят му го отвежда..

публикувано на 09.10.24 в 17:30
Лъчезар Ошавков, художник

Документален филм разказва за родения във Видин художник Лъчезар Ошавков

Документален филм за музикалния период на големия български художник, роден във Видин и творящ в Париж, Лъчезар Ошавков , бе представен наскоро в София. Прожекцията на "Имало едно време в Париж" бе по повод завръщането на твореца в България и представянето на изложбата "70 години живопис". В документалната лента, редом с Лъчезар Ошавков,..

публикувано на 09.10.24 в 14:00

Какво е да си пощальон в днешно време

Пощенските служители празнуват на 9 октомври, обявен преди 55 години за Световен ден на пощите . През последните 40 празник има и Соня Ружева - един от най-дългогодишните служители на видинската поща. Всеки ден тя разнася пратките на видинчани - писма, периодични издания, пенсии. Придвижва се само и единствено пеша, независимо от сезона и адреса на..

публикувано на 09.10.24 в 13:45

Симфониета-Видин с концерт "Вагнер и вагнерианство" в бившата синагога

Три последователни концерта, посветени на творчеството на Рихард Вагнер , ще представят в партньорство Симфониета-Видин и Софийски университет "Св. Климент Охридски", катедра "Музика и мултимедийни технологии". Първият е тази вечер, в Културен център "Жул Паскин" във Видин . Публиката ще има възможност да преоткрие Вагнер, коментира диригентът..

публикувано на 09.10.24 в 13:00

Видински ученици отбелязаха Международния ден "Пеша на училище"

Международният ден "Пеша на училище" бе отбелязан за четвърта поредна година в Природоматематическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин . За да популяризират ползите от ходенето и самата инициатива, пеша на училище дойдоха учениците от 8-и "в" клас, с класен ръководител Десислава Крумова.  "Има много ползи. От здравословните - подобрява..

публикувано на 09.10.24 в 10:06

С четка и сърце: Ивайло Митов създава изкуство и дарява надежда

Ивайло Митов е изключително талантлив млад художник, който избира тишината на родното си село Костелево пред суетата на големия град. Сред красотата и спокойствието на В рачанския край , той успява да се вдъхнови за творбите си. Както сам се изразява - "душата и тялото трябва да са синхронизирани, за да може да твориш" . Този..

публикувано на 08.10.24 в 17:30