Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отличието "Апостол на българщината" е за хора, с корени от Северозапада

Христо Димитров: На Жеравна всички сме приятели, обединени от любовта и традицията

3
Снимка: Радослав Първанов


След една година принудителна почивка, броени дни ни делят от 13-то издание на Фестивала на фолклорната носия в "Жеравна - 2021". Тези, които идат, ще имат възможността да се потопят изцяло в бита на българина отпреди поне 100 години. Организатор на фестивала е Фондация "БЪЛГАРЕ", с председател Христо Димитров- създател, хореограф и продуцент на Национален фолклорен ансамбъл "БЪЛГАРЕ". 

Фестивалът е очакван и желан. Музика, танци, цветове и багри, позабравени занаяти и неописуеми емоции- всичко това е събрано в три дни, които ще подействат на всички ни като ваксина, убеден е Христо Димитров. 

"Усещам как хората са жадни за българска енергия, български дух, за български фолклор, за истински неща... Сигурен съм, че тук ще избухне една енергийна бомба... Хората, които ще бъдат тук, ще бъдат заредени поне за година напред... Това е ваксинация- на духа, не на тялото... На Жеравна сме с различни политически виждания и от различен етнос, но никой с никого не се кара, всички се държим за ръце на хорото и танцуваме- обединени от музиката, силата на танца, любовта и традицията. Това е и посланието ни към политиците... На Жеравна всички сме приятели...."   



Надиграване, конкурс за най-красиви носии и пафти, за които е осигурен награден фонд, специален кът за моми и ергени, които да усетят духа на срещите между младите от някога, етно-фолк джамбуре и олелия- пак за младите посетители, народни борби, нестинарски игри, воеводска сватба- всичко това е включено в програмата за трите дни на фестивала- 20,21 и 22 август. Задължителното условие е всички да са облечени в носии и да загърбят цивилизацията, напомня Христо Димитров:



По традиция при откриването на фестивала ще бъде връчен приз "Апостол на българщинита". Отличието се присъжда на най-достойния пазител на българския дух, традиции и ценности и е с морална стойност. Тази година номинираните са двама достойни българи, с корени от Северозапада- проф. д-р Иван Гаврилов от Монтанско- за дарителската и спомоществувателската му дейност в цяла България  и проф. Лука Велчов от Букурещ, преселник от Чипровския край, носител и пазител на българщината през целия си 90-годишен живот. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10