Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Забравихме" ли противоепидемичните мерки?

Снимка: Радио ВИДИН


Ръст на новозаразените с коронавирус отчитат от началото на месеца здравните власти в страната.  В същото време наложените противоепидемичните мерки сякаш за някои останаха на заден план. Област Видин не е изключение от общата картина. Почти във всеки магазин, без значение малък или голям, могат да бъдат забелязани хора, които са "забравили" да сложат своята предпазна маска. По този повод са започнали съвместни проверки между Регионалната здравна инспекция /РЗИ/, Агенцията по храните и Областната дирекция на МВР, коментира за Радио ВИДИН д-р Венцислав Владински, директор на здравната инспекция:


"Противоепидемичните мерки не са отменени. Това е задължителното носене на маски в закритите помещение, също така и посещаемостта в обекти с обществено предназначение, има се предвид питейните заведения - дискотеки, барове на закрито до 50%. Също така носенето на маските в транспорта и във влаковете, и в автобусите. Това са в общи линии по-важните противоепидемични мерки в този момент. Те се спазват, но не на 100% и това е не само тук, в нашата област, в почти цялата страна не се спазват. По този повод и по нареждане на нашия здравен министър и на министъра на вътрешните работи ние сме започнали да правим съвместни проверки. Досега сме правили отделни, само наши проверки, само инспекторите на РЗИ. А вече от тази седмица сме започнали заедно с колегите от Агенцията по храните и колегите от Областната дирекция на МВР. По заведения, най-вече по хранителни обекти, има се предвид хранителните вериги, тъй като там има голямо струпване на хора. Също така и в по-малките хранителни обекти, и то из цялата област. Следи се носенето на маски, наличието на дезинфектанти. Друго е, като хората знаят и виждат, че се упражнява контрол за спазване на тези противоепидемични мерки... За този момент не са нужни допълнителни мерки. Да, наистина Видинска област е с нисък брой на положителни случаи на COVID-19, но при увеличаване на случаите несъмнено мерките ще бъдат променени, тоест ще бъдат по-затегнати. Има такива шансове тази вълна да е по-силна от предишните 3 вълни, тъй като разпространението на Делта вируса, така наречения индийски вирус, е много по-бързо и той вече обхваща почти всички възрастови групи."


Спазват ли се мерките във Видин? Забравихме ли, че COVID-19 не си е отишъл? Въпросите коментираха и видинчани в анкета на Радио ВИДИН:



"Не спазваме, това ми е наблюдението. По магазините виждам хора и с маски, и без маски. Като че ли някакво успокоение получихме. Бяха понижени бройките, но ето, че погрешно е било мисленето ни. Горе-долу спазваме, аз винаги нося маска... Не, ние сме си виновни за всичко така или иначе, защото не спазваме никакви мерки. От всички мерки, които са казани досега, не се спазва нито една. Трябва да ни принудят, за да почнем, поне някой да се съобрази с каквото трябва... Не спазваме, защото така сме научени. Сигурно забравихме, че има вирус... Маски в магазините виждам, повечето спазват... В цяла България не се спазват, то се вижда не само ние. Не ги спазваме, защото сме българи, не сме дисциплинирани въобще. Страх ги е, когато ги уцели. Ако не те уцели, не те е страх. Много рядко има хора съвестни, но по-несъвестните и не вярващите са тези, които нарушават реда. Мисля, че ако сме дисциплинирани, няма да патим."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фредерик Бегбеде и неговата изповед

Има книги, които звучат като закъсняло извинение. Други са като пиянски монолог в два след полунощ. „Изповедта на един назадничав хетеросексуален мъж“ на френския писател Фредерик Бегбеде е и двете едновременно. Тя е своеобразен негов автопортрет, рисуван сякаш с премигващ неон, доза цинизъм и плахо чувство за вина. Макар да е родом..

публикувано на 15.08.25 в 17:10

България да поиска промени в регламента на ЕС за пътници с увреждания, предлага юрист

След случая със сваленото от самолет дете в инвалидна количка , България трябва да предложи промени в европейския регламент и да засили защитите за пътниците с увреждания, коментира юристът Петър Кичашки. Според него трябва да бъдат инициирани разговори на ниво Европейски парламент и Европейска комисия. Според Петър Кичашки, който е и бивш член на..

публикувано на 15.08.25 в 16:45

Творческият свят на художничката Кристина Василева от Лом

В рубриката "Професия хоби" ви срещаме с талантливи артисти или хора с професии, които вдъхновяват. Днес ще се потопим в света на една изключително даровита дама от Лом. Тя се казва Кристина Василева и рисува откакто се помни … а може би дори и отпреди това - започнала е още на две години, когато повечето от нас едва държат молив...

публикувано на 15.08.25 в 16:30

Избраха новите "Мис и Мистър Северозападна България"

Избраха новите лица на Северозапада за 2025 година. Титлите "Мис" и "Мистър" отидоха при 18-годишната Ралица Кирилова и 28-годишния Силвио Хилмиев. Конкурсът "Мис и Мистър Северозападна България" се проведе преди дни в Лом и беше част от събитията, свързани с фолклорните празници "Поломие". Тазгодишното издание на конкурса мина под надслов "Да се..

публикувано на 15.08.25 в 16:05

"Фабрика за емоции" предлага занимания за децата във Видин през лятото

"Фабрика за емоции" събира всеки вторник децата в Библиопощата във Видин . Организира се от Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно информационния център към него. Заниманията са всеки вторник в Център за обучение, изкуство и култура към Регионална библиотека „Михалаки Георгиев” - Видин. Психологът Боряна Ангелова обясни:..

публикувано на 15.08.25 в 15:53

Бъди – малкият трицветен чаровник, който завладява сърцето на Радина

Днешният домашен любимец, който ни гостува в рубриката "97 лапи и една опашка", е порода "Йоркширски териер"… но не какъв да е, а истински бийвър! Йоркширският териер бийвър , или просто бийвър териер, е сравнително нова и невероятно чаровна порода, произлязла от стандартния йоркширски териер, но с уникално трицветно оцветяване, което го прави..

публикувано на 15.08.25 в 15:30

Какво бъдеще чака Младежкия дом във Видин

Младежкият дом е специално място за поколения видинчани, израснали в клубовете му за талантливи деца, пазещи вълнуващи спомени от събитията и дискотеките, провеждани там. Постепенно институцията спира дейността си, закрита е и от нея  сега са останали само сградата и свидетелствата за годините, когато под покрива ѝ са се събирали стотици..

публикувано на 15.08.25 в 14:23