Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дървени скулптури на мечки са на мода в България

Снимка: Радио Видин

Повечето скулптури от дърво във Враца са изработени от скулптора Милен Василев. Автор е на "Орел в полет", негови са и трите фигури на животни в градинката пред сградата на Пощата, както и дърво, на което са изваяни 10 книги, сред които Библията и Рибния буквар, а на върха на скулптурата е изобразена сова. Срещнахме го в неговият дом, който се намира в местността "Бърборското" до Врачанското село Веслец, където той живее от 17 години. Правеше дървена скулптура на мечка.

"Всъщност аз го взех за ателие, обаче семейството ми преспа няколко вечери тук и вика, тук ще живеем. И така 17 години сме си тук. Един господин от Делчево видя мечката и орела във Враца, харесаха му много и си ги поръча. Има идеи там да правим още неща. Дъб, цер, предимно и само. Имал съм поръчки от бук, обаче не е добро дърво. Ореха не е добро дърво. В южна България бор работят, обаче аз лично много не го одобрявам. Един лъв направих миналата година, просто ей така и минават тука, имат желание да го купят. При една добра поддръжка дървото може да ни надживее. Сериозен човек имам, един горски, който така ги подбира, който са тръгнали да си умират. Обажда ми се, вика искаш ли, има такива дървета. Понякога ги взимам. Тоя лъв така го взех, просто ей така, без да имам поръчка и си стоя. Викам, чакай да го направя на нещо, защото ще си изгние от стоене. Аз работя предимно в камък, ако трябва да съм честен. Дървото просто е по-евтин материал, по достъпен за хората като цена и е по-топъл материала. Камъка си трябва специално предназначение, специална обстановка, докато дървото можеш да го сложиш и в двора, вътре вкъщи и пред къщата. Най вече по-евтиничко, става бързо. Работя само с резачки. Бързо се действа, в сравнение с длетата, защото аз това го повтарям от години. Много колеги казват, а тя резачката няма детайли, ама то това за мен е вид направление в изкуството. Това е резачкова скулптура. Само с резачка, защото някои колеги работят с резачка и после хванат с длета и с едни фини инструментчета правят едни детайлчета. За мен излизат от това течение в изкуството - резачковата скулптура, защото резачковата скулптура е от - до само с резачки. Аз така го правя."

На резачкова скулптура Милен се е научил от престоя си в Щатите. Работата е трудоемка, но пък става бързо, обясни той.

"Трудно е с резачката. Тя е голяма 4-5 килограма и си тежи, докато преминеш на по-малката, която не е много по-малка. 3-4 килограма цял ден в ръката ти да вибрира, не е лесно, ама за това пък е по-бързо. От щатите 2007 година се върнах. И там 3-4 години изкарах. Всъщност там се запалих по дървото, защото камъка там въобще не върви. Знаете, там резачкови скулптури и попаднах на такъв. Резачка до тогава не бях пипал, освен да си режа дървата. Беше ме много страх, но тя всъщност е по-безопасна от флекса, с който работиш камък. Там, мечките и орлите са си на почит. Пред всяка къща има орел, тотеми, мечки и се правеше предимно това. Когато си дойдох тук си мислех, че още съм си в Америка. Още пролетта докарах тук един камион със сумати дървета. Изправих ги и направих 10-15 мечки, фигури Адам и Ева. Каквото исках си правех. Свободен дух викам, че ще живее изкуството, обаче по едно време, даваш пари и никой не купува. Викам, бре какво става, евтино ги казвам, не вървят. Може би от тогава тръгнаха хората само мечки. Не знам, да са видели, ама тогава нямаше никой в България, който работеше с реачкова скулптура, гарантирам. В последствие някак си тръгнаха на мечки. Правих на двама - трима русалки, малко така като гръцките фигури."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00