Попитахме и видинчани: Трябва ли да има стимули за ваксиниране и какво би ги накарало да се ваксинират?:
"Не, мисля че от морална гледна точка не би трябвало да има, но нали знаете, че българинът е малко материалист и може би това така ще го убеди, в кавички, да се имунизира, защото наистина трябва да се направи това нещо. Много хора са "Тома неверници" по отношение на ваксините, но те са дори необходимото зло, ако можем така да се изразим, та според мен зависи от човека - ако държи на морала и не е материалист, може да се ваксинира и без някакви облаги и някакви стимули. Но в края на краищата, ако това ще реши проблема с масовото ваксиниране - нека да предприемат и тази мярка... Според мен лично, не трябва. Всеки един човек трябва да взима решенията си сам и да отговаря за себе си... Според мен, не - пълна глупост и никой не може да ме накара насила да се ваксинирам... Трябва сами да имаме съзнание да ходим, да се имунизираме, обаче по телевизията говорят едно, в интернет друго и се чудим какво да правим. Здравето е най-важно, не парите. Въпреки че пенсиите ни са ниски - учителски - никога не бих се подложила да ме подкупи някой с пари, с някакъв стимул, за да се ваксинирам - трябва да си убеден... Не, всеки нормален трябва да се ваксинира".
4 са новите случаи на заразени с COVID-19 пациенти в област Враца през последните 24 часа, сочат данните от Единния информационен портал. В област Монтана новозаразените са 2-ма, един е в област Видин. Като потвърдените случаи от началото на пандемията до момента в Област Враца са 10 354, в Монтанско са 6513 и в област Видин случаите са 3076. До момента най-много ваксинирани лица в Северозапада има в област Враца 41 352, като със завършен ваксинационен цикъл там са 20 490, следвана от Монтанско с 24 080 ваксинирани лица, от които 12 143 със завършен ваксинационен цикъл. На последно място в Северозапада по брой поставени ваксини остава област Видин със 17 845 поставени дози ваксина, от които 8903 лица са със завършен ваксинационен цикъл.
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти от..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..
В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..
В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН Димитър..
Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..