Два отбора от видинската професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" участва в състезанието "Роботика за България". Подготовката за надпреварата продължи и през лятото заради специфичната обстановка. В момента състезателите трябва да предават третото си задание - уточнява преподавателят по роботика Десислава Цокова:
"Това е широкоспектърно състезание... Учениците мислят върху обществен проект. Тази година темата на проекта беше Replay, тоест учениците трябваше по някакъв начин да предизвикат активност сред хората, да ги върнат към природата. От януари работим върху това... В момента има два отбора с 12 състезатели... Сега ще очакваме до седмица класирането... Първият отбор се върна към старите различни забравени игри... Направиха машина, която изстрелва пинг-понг топчета и трябва с чашка да се ловят и това предизвиква движение... Измислиха и дизайна."
Вторият отбор се спира на идеята за разработка на участък от Крайдунавския парк след крепостта "Баба Вида" до Гребната база. Целта е зоната да се превърне в място за отдих и двигателни активности. Това е проектната задача на отбора, зададена на участниците в състезанието по роботика - разказва десетокласникът Кристиян Георгиев:
"Забелязахме голямо пустеещо пространство и свободна зона. Веднага ни хрумна идеята за такава зона за отдих и игри... Има много такива по река Дунав... Това е необходимо за града ни, тъй като това би допринесло за движение... Има няколко части - до река Дунав ще направим зона за спортен риболов и места за барбекю. В голямата зелена зона ще направим места за пикник, на дърветата - закачени хамаци. Има една изоставена алея и там ще направим игри от миналото на нашите родители... Всичко това го правим с идеята - това е необходимо за нашия град, решаваме проблем, свързан с активността... За Военното поделение - там мислим да направим детски лагер."
Тази своя идея за облагородяване на крайбрежната зона, в която да се създадат условия за различни активности, видинските ученици ще я представят на състезанието "Роботика за България". Ако тя бъде одобрена, те ще направят макет на идеята си.
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...