Два отбора от видинската професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" участва в състезанието "Роботика за България". Подготовката за надпреварата продължи и през лятото заради специфичната обстановка. В момента състезателите трябва да предават третото си задание - уточнява преподавателят по роботика Десислава Цокова:
"Това е широкоспектърно състезание... Учениците мислят върху обществен проект. Тази година темата на проекта беше Replay, тоест учениците трябваше по някакъв начин да предизвикат активност сред хората, да ги върнат към природата. От януари работим върху това... В момента има два отбора с 12 състезатели... Сега ще очакваме до седмица класирането... Първият отбор се върна към старите различни забравени игри... Направиха машина, която изстрелва пинг-понг топчета и трябва с чашка да се ловят и това предизвиква движение... Измислиха и дизайна."
Вторият отбор се спира на идеята за разработка на участък от Крайдунавския парк след крепостта "Баба Вида" до Гребната база. Целта е зоната да се превърне в място за отдих и двигателни активности. Това е проектната задача на отбора, зададена на участниците в състезанието по роботика - разказва десетокласникът Кристиян Георгиев:
"Забелязахме голямо пустеещо пространство и свободна зона. Веднага ни хрумна идеята за такава зона за отдих и игри... Има много такива по река Дунав... Това е необходимо за града ни, тъй като това би допринесло за движение... Има няколко части - до река Дунав ще направим зона за спортен риболов и места за барбекю. В голямата зелена зона ще направим места за пикник, на дърветата - закачени хамаци. Има една изоставена алея и там ще направим игри от миналото на нашите родители... Всичко това го правим с идеята - това е необходимо за нашия град, решаваме проблем, свързан с активността... За Военното поделение - там мислим да направим детски лагер."
Тази своя идея за облагородяване на крайбрежната зона, в която да се създадат условия за различни активности, видинските ученици ще я представят на състезанието "Роботика за България". Ако тя бъде одобрена, те ще направят макет на идеята си.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..