Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Редовен кабинет или отново избори?

Снимка: БГНЕС

Последен шанс за редовно правителство, излъчено от 46-ото Народно събрание. Ще се споразумеят ли партиите в парламента да реализират третия мандат или отиваме към нови избори? Темата дискутирахме в "Посоките на делника". След изключително краткия живот на предишното, 45-о, Народно събрание, последваха предсрочни парламентарни избори на 11 юли. Очакванията бяха, че въпреки сходната представителност на партиите в него, този път политическите лидери ще стигнат до консенсус и ще излъчат работещо редовно правителство. Това обаче до момента не се случи и първият мандатоносител "Има такъв народ" изтегли предложения кабинет начело с Пламен Николов. Втората политическа сила в парламента ГЕРБ спази обещанието си и в петък върна мандата за съставяне на правителство веднага след като го получи. Така остава само една възможност преди да се търгне отново към предсрочни избори, които биха били третите парламентарни през тази година. Държавният глава Румен Радев призова политическите сили да направят компромис, за да може да се състави правителство.

„Диалогът между партии и президентската институция е важен, но много по важен е диалогът между самите партии, които трябва да построят едно стабилно управленско мнозинство, да намерят тази формула, да намерят тези обединяващи принципи, така че да могат да сформират правителство. Времето неумолимо изтича“, каза той.

В очакване на третия мандат за съставяне на правителство, част от парламентарно представените партии обявиха, че ще направят усилия това да се случи, но с уговорката, че без депутатите от "Има такъв народ", които обявиха, че отиват в опозиция, мисията изглежда невъзможна.

"Шансовете за съставяне на правителство са големи, ако "Има такъв народ" участва в преговорите по съставянето му, но трябва ясно да кажем, че този път трябва да има коалиционно споразумение, за да може ГЕРБ и ДПС да бъдат държани далеч от властта", каза Ивайло Мирчев от "Демократична България".

Още една спънка пред бъдещ редовен кабинет: Председателят на парламентарната група на "Изправи се БГ! Ние идваме!" Мая Манолова обяви, че ще инициира разговори с останалите партии извън ГЕРБ и ДПС, да се постигне консенсус за съставяне на правителство с третия мандат. Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяче заяви, че социалистите отхвърлят предложението на Манолова трите партии на протеста и БСП да решат коя от тях да получи третия мандат за съставяне на правителство, да изработят приоритети за управление и да изберат министри. Според Нинова, партиите нямат право да решават вместо президента за третия мандат, а идеята на "Изправи се, БГ! Ние идваме" да се водят разговори между парламентарните партии на протеста за това на кого да бъде връчен мандата, лидерът на БСП го определи като пазарлък.

След изявлението на Нинова Манолова призова президента Румен Радев пак да свика консултации.

"Политическите лидери не са готови да проявят лидерство и да загърбят тесните партийни интереси. Разчитаме, че президентът ще прояви мъдрост и лидерство да инициира подобни разговори, след като партийните лидери не могат да преглътнат егото си", каза Манолова.

В същото време председателят на Народното събрание и депутат от "Има такъв народ" Ива Митева сподели, че според нея ще е по-добре третият мандат да бъде връчен именно на ПГ "Изправи се БГ! Ние идваме!".

Докато текат преговорите, всички политически сили предупреждават, че България е заплашена от сериозни кризи- икономическа, здравна, мигрантска, но въпреки това не успяват да стигнат до консенсус за съставяне на редовно правителство, излъчено от 46-ото Народно събрание, което означава, че добавяме и тежка политическа криза.

"Дали ще се реализира третият мандат зависи от този, на когото бъде връчен. Шансовете изглеждат малки, смятам, че отиваме на избори", така коментира политическата обстановка  народният представител от ГЕРБ-СДС от Видин Росица Кирова, заместник-председател на парламента:

"Със сигурност общественият интерес е да няма избори и да има някаква стабилизация, защото ни предстои зима, защото това, което се случва с цената на електроенергията, е много повече от притеснително и за всяка една работеща фирма това е страшно. Страшно ли е за бизнеса, страшно е и за хората. Ще го разберем, ще го усетим по джобовете си. Инфлацията е огромна, тя продължава да расте. Предстои ни здравна криза. Ясно е, че ще има болни, ясно е, че ще има натиск върху здравната система. Въпросът е как ще бъде овладяна. Трябва да има управление, трябва да има сериозно и солидно управление, някой да поеме отговорността и това да са политически партии, защото всякакъв друг вид управление води до този хаос, в който сме в момента. Ние наистина сме в хаос. Четвърти месец едно служебно правителство с доста съмнителни резултати само говори, че прави чудесни неща. На практика резултатът е различен и ние ще го усетим есента и зимата. Трудностите в новия политически сезон, които предстоят, и това, което се случва в Народното събрание, са индикации, че отиваме на нови избори. А как би трябвало да бъде? Може би би трябвало да намерят нови сили, да се обединят, да поговорят и да съставят правителство. Хората се умориха от избори, от крайното противопоставяне, от агресията, от това желание да се самоизявиш на сцената на парламента, при условие че там би трябвало хората да разговарят помежду си и независимо от това, че влизат представители на различни политически партии, с различни идеи и възгледи, да намерят общото, за да могат да управляват в името на хората. Иначе просто няма никакъв смисъл участието там. Едни нови избори ще възпроизведат сегашната ситуация с някакви минимални размествания, които по по никакъв начин няма да дадат възможност по-лесно да се състави правителство. Това е доста тревожно. Тук ще си проличи доколко разумни и консенсусни могат да бъдат политическите играчи и да превъзмогнат своето его в името на нормален процес за стабилизиране на българската държава в момента, защото тя е разклатена. Прекалено много противопоставяне, прекалено много омраза, много ултиматуми."

Служебно правителство не е работещ вариант за управлението на страната, политическите партии трябва да поемат тази отговорност, защото в момента живеем в хаос, който се отразява на икомиката, на доходите и на развитието на държавата, коментира Росица Кирова и добави:

"Не смятам, че едно бъдещо правителство ще бъде стабилно, каквото и да е то от т.нар. партии на протеста, защото се оказа, че имат кардинални различия помежду си. Не вярвам в почтените намерения на голяма част от политическите играчи, защото имах неудоволствието да се запозная с голяма част от тях и виждам как много неща се правят за пред камерите, което е силно притеснително. Притеснявам се от факта, че ще повторим същото и на следващи, и на по-следващи избори. Ще похарчим още 120-150 млн. за избори, а ще се върнем в изходна позиция и всеки път ще проиграваме този спектакъл отново и отново. Въпреки че ако успеят да направят сега правителство, то няма дълго да просъществува, може би е по-добре, за да живеем по-нормално, да има правителство. Пък и нека да ги видим как ще управляват, какво могат. Онзи, която се ползва с голямо доверие и нарича себе си носител на промяната, трябва да има шанса да управлява, да предложи своя кабинет, да бъде гласуван той и доеме отговорността за управлението на държавата."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28