Европейският парламент предприема мерки за по-добро справяне със здравни кризи, като тази заради пандемията от COVID-19. Засилва се ролята на Европейската агенция по лекарствата. Насърчават се също имунизациите сред гражданите на държавите, членки на Европейския съюз. Парламентът прие позицията си за преговори със Съвета относно удължаването и укрепването на мандата на Европейската агенция по лекарствата. Депутатите предлагат създаване на база данни на ниво ЕС за наблюдение и предотвратяване на липси на лекарства. Парламентът също иска по-добро координиране и повече прозрачност при клиничните изпитвания. Докладчикът Николас Гонсалес Касарес подчерта нуждата от подходяща нормативна рамка, която да гарантира предоставянето на висококачествени здравни услуги в условия на извънредни ситуации.
Европейската агенция по лекарствата е централна в усилията за справяне с пандемията, изтъка пред Европейският парламент еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис. Допълни, че Европейският съюз трябва да излезе от пандемията по-силен и по-подготвен да се справя в бъдеще с подобни предизвикателства:
"Европейската агенция по лекарствата трябва да бъде по-добре подготвена за бъдещи кризи. Разбирам тревогите относно финансирането. Вече има предложения по този въпрос. Винаги ще се радваме не промени, които да подчертаят, подсилят текста, но да не губим чувството за мярка и баланс, да запазим необходимата гъвкавост и да бъдем в състояние да действаме бързо в условията на криза, без да поставяме излишни и тежки изисквания."
Да се набляга повече на диагностика и превенцията на заболяванията, а също и да има доставки на най-важните лекарства и координация на ваксините призова докладчикът Николас Гонсалес Касарес. Отделно здравните власти в държавите, членки на Европейския съюз призовават възможно по-голям брой хора да бъдат ваксинирани, за да се преодолее пандемията. България изостава, коментира председателят на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари във Видин д-р Емил Мушанов:
"Смея да твърдя, че организацията, която е създадена в България по отношение на доставка, по отношение на провеждане на имунизационния процес, по отношение на заплащане, е възможно най-добрата в цяла Европа. Има достатъчно ваксини за всички. Има достатъчно пунктове за ваксинация. Единственият проблем е в нагласите и в желанието на хората. Затова върви бавно имунизационният процес."
400 от пациентите на д-р Благой Славчев в село Дреновец, община Ружинци, който е с една от най-големите лекарски практики в региона, вече са ваксинирани. Имунизирани са около 14%, недостатъчно според д-р Славчев, който не крие, че постоянно убеждава пациентите си да се ваксинират, особено настоятелен е с тези, които са по-възрастни и с хронични заболявания. Д-р Славчев смята, че за някои от професиите ваксините трябва да са задължителни:
"Млади хора, които работят в дом за възрастни хора не искат да се ваксинират. Как няма да искат да се ваксинират при условие, че единственият вносител на инфекция са хората, които работят там. Другото, което е - не може хора, които работят в детска градина да не искат да бъдат ваксинирани. Не може учители, които сега от септември започват училищните занимания да не искат да бъдат ваксинирани. Те като не искат да бъдат ваксинирани, искат децата ни постоянно да учат онлайн ли? Трябва да има мерки за тези хора, които са с обществено значими професии, които работят в институции, както например старчески домове, както болници, както да речем Община, магазини. Тези хора за мен трябва да бъдат ваксинирани. Трябва да се намери някакъв начин."
Безопасността е основно изискване към всяка ваксина, за да бъде пусната на пазара в ЕС. Това важи изцяло и за ваксините срещу COVID-19, уверяват от здравното ни министерство. По-малко от 10 хиляди жители на област Видин до сега са с поставени окончателни дози ваксини, което ни подрежда на едно от последните места по брой ваксинирани. Потърсихме мнението на видинчани за имунизацията срещу коронавируса:
"Погледнато и чисто рационално, като се отървем от емоцията, мисля, че обществото и хората трябва да имат доверие на специалистите, на лекарите. Това е препоръката и мисля, че всеки един от нас би трябвало да се ваксинира, за да бъде спокоен за себе си, за семейството си... Много лоши слухове се носят... В другите страни се наблюдава и това съвсем обикновени граждани да трябва да се ваксинират, за да могат да седнат на кафе или да отидат на дискотека. Предполага се, че хората, които работят с хора трябва да бъдат ваксинирани, но всъщност аз не познавам такава професия, в която няма контакт с хора."
За да се ускори разпространението на ваксините в световен мащаб, ЕП настоява за временно премахване на защитата на правата върху интелектуалната собственост за ваксините срещу COVID-19.
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..