Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Корабът "Радецки" бе снимачна площадка за ден

Снимка: Красимир Каменов

Снимките на най-новия филм на Максим Генчев, посветен на Ботев, приключиха в Козлодуй на кораба "Радецки". Според  режисьора това е един от най-тежките снимачни дни. Филмът ще има своята премиера на 3 март - националният празник на България, обясни Генчев и благодари на дарителите, с чиято помощ се реализира лентата:

"Това, което мен ме впечатли е, че в България има много родолюбиви хора, а не роболюбиви каквато вече стана практиката... В този филм няма да покажем как българи предават българи и как българи убиват българи. Всичките тези "пикантни" в кавички подробности, които очернят нашата история в този филм няма да има. Тук ще има вдъхновението, което предизвиква феномена Ботев... Трудната работа предстои. Монтирането на филма... Премиерата ще е на 3 март, защото филма е "закован" с договор. На 2 юни очаквам да се завърти и в телевизията..."

Последния снимачен ден коментира и продуцентът Десислава Ковачева:

"Стигнахме до края на филма. И слава богу, защото той се прави с дарения... Самото създаване на филма не е трудно, защото това е една мечта и се работи много леко. Екипът също е много мотивиран и ние сме много щастливи. Трудното беше да намерим пари за филма и тук е мястото да благодаря на всички които даряваха пари. Кмета на Калофер направи много инициативи. Трудно е да ги изброя...".

1236 човека и няколко фирми са основните дарители за филма. За да стане филма реалност е помогнало и медийното партньорство с БНТ.

Младият актьор Деян Жеков играе ролята на Ботев. За мен това е голяма отговорност, обясни той:
"Аз не съм сигурен дали съм влязъл в ролята. Подготвях се, като четях Ботев и Захари Стоянов. От малък обичам да чета Ботев... Никога не съм го сънувал... Не съм предполагал, че ще играя негова роля във филм... Хем съм много щастлив, че ми се случва това, но съм и нещастен защото аз няма да гледам филма, за да не се критикувам..."

Роля във филма има и кмета на родния град на поета - Калофер, Румен Стоянов:

"Това е една сбъдната мечта. От доста време ми витаеше в главата и слава богу, че се срещнах с режисьора Максим Генчев и станахме съмишленици... Благодаря на хората, които събираха пари за да си платя глобата за мъжкото хоро. Тези пари отидоха за филма... Калоферци и цяла България трябва да са горди с този филм...".

Петър Иванов е майсторът ковач от село Дъбова Махала в община Брусарци, който по молба на Максим Генчев изкова сабята на Ботев. Тя бе официално връчена на актьора Деян Жеков в последния снимачен ден. Самата сабя не е използвана във филма заради безопасност. Емоцията да изковеш това оръжие е невероятна, коментира Петър Иванов:

"Със страхотна тръпка работих над тази сабя. Трудно беше защото емоцията е голяма... Вложих много любов в работата заедно със сина ми Миглен... Мога само да благодаря на Максим Генчев за това, че избра мен да направя сабята...".

Петър Иванов и синът му Миглен бяха приготвили и още една изненада за актьора Деян Жеков- кована пластика на глава на овен, която също му бе връчена.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46