Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задава ли се нов ценови шок?

Снимка: Радио Видин

През последните седмици станахме свидетели на леко поскъпване на някои стоки и услуги. Сякаш свикнали с подобен процес и сега не му обръщаме сериозно внимание, защото все още е лято и летните настроения владеят съзнанието на българина. Поскъпването на природния газ от септември, обаче може и да е повече от предвидените в момента 17%. Причината е, че изчисленията са правени преди седмици, а през този период борсовите цени на синьото гориво продължават да се увеличават. Това стана ясно от думите на изпълнителния директор на "Булгаргаз" Николай Павлов и председателя на енергийния регулатор Иван Иванов по време на общественото обсъждане на цените. Прогнозната цена за септември се очаква да бъде с близо 20 процента по- ниска от усреднената цена на европейските газови хъбове за доставка през септември. Какво ще донесе това евентуално поскъпване на синьото гориво и ще окаже ли влияние върху цените на стоките и услугите? 

От началото на миналия месец таксиметровите услуги във Видин бяха повишени. Цените на някои хранителни продукти също бележат ръст нагоре. Политическата ситуация, коронакризата или цените на горивата и електроенергията са причина за това и задава ли се нов ценови шок? По темата разговаряхме с Адриян Николов, от Института за пазарна икономика.

"Ако гледаме общия индекс на потребителските цени, което обикновено кръщаваме като инфлация, тя не е кой знае колко голяма. През юли на годишна база е била около 3%, но имаме доста по- притеснителни тенденции при някои основни стоки, които са от най- голямо значение за човека. Например при маслата има една инфлация от 25% на годишна база, което е наистина много. Тук влизат олио, зехтин и подобните, при хляба също има една инфлация от около 5% ... В основната на тези инфлационни процеси, които наблюдаваме е доста рязкото повишаване на горивата през последните месеци. Това е основният движещ фактор, който ще продължи през следващите месеци да тласка нагоре цените."- обясни Адриян Николов.

Може ли да бъде спокойно обществото ни на този етап и крайно ли да се говори за очаквана хиперинфлация през предстоящите месеци?

"Абсурдно е да говорим за хиперинфлация- по- възрастните от слушателите сигурно си спомнят ситуацията от 1996- 1997 година, когато наистина цените се увеличаваха с десетки проценти на месец. Такъв сценарий бива движен обикновено от много несигурна политическа ситуация или от много агресивна политика от страна на Централната банка."- допълни още Адриян Николов, от Института за пазарна икономика.

Цените на някои основни хранителни продукти са се повишили значително през последните месеци. По данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата при зеленчуците скокът е между 14% за чушките до 55% за краставиците. Сериозен е ръстът в цените на олиото - 54%. При брашното, което определя и цената на хляба, той е 13%. Яйцата са поскъпнали с 6%, а сиренето - с 8%. Поскъпването се усеща и в магазинната мрежа във Видин. Разговаряме с Анелия Асенова, управител на голям търговски комплекс в крайдунавския град.

"За съжаление има ръст, той започна преди около три месеца. Има ръст в цената на олиото, брашното, захарта. През този период от време, три пъти имаше повишение на цените. Сега за съжаление започна повишение на цените на яйцата, млечните продукти ... Засега клиентите реагират спокойно, но имаме и такива, които дават по- негативни реакции."- каза Анелия Асенова.

Видинчани също коментираха по- високите цени на стоки и услуги през последните няколко седмици:

"Ще се стигне отново до хиперинфлация, непокрит лев. Този процес е нормален за всяка държава, само че нашата е най- изостанала и просто няма как да се покрие този лев ... Те отдавна са тръгнали цените нагоре, дължи се на коронавируса, предполагам и на политическата ситуация. С жестока борба ще се справяме някак си ... Подиграват се с хората. Щом се вдигна тока всичко ще се вдигне. От тока зависи всичко. Ако слушаме новините, то човек само негативни новини чува. Всяко семейство се опитва да се справи, то няма как."- коментираха видинчани.

Производители на хляб в цялата страна масово започнаха да вдигат цената на насъщния, като поскъпването е средно с около 20 процента. Основната причина за поскъпването е повишението на цените на брашната и на всички компоненти за производството на хляб и закуски. Токът поскъпна двойно от началото на годината, коментират хлебопроизводители. Потърсихме за коментар Валери Кръстев, хлебопроизводител от Монтана.

"Цените на брашната тръгнаха нагоре, вследствие на електроенергията и на разни други консумативи. В последните около 10-ина дни цените на брашното отидоха с около 30-40 до 50 лева на тон нагоре с ДДС и това съответно ще окаже влияние. То веднага няма да стане, защото ние, хлебарите реагираме последни. Най- трудно се повишава и е логично да е така, цената на насъщния. Проблемът в случая е, че това се случва много стремглаво."- каза за радио Видин Валери Кръстев, хлебопроизводител от Монтана.

Куриерските компании също увеличават цените на основните си услуги от днес с около 5%. От бранша коментират, че основната причина е поскъпването на горивата. Към новата такса се добавиха и други компоненти, като ТОЛ- таксите, допълнителни начисления, обвързани с пътната мрежа, както и състоянието на самата пътна мрежа.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20