"Каква е идеята на тази програма? Тя е единствената, която работи до такава степен, извън съюза и то преследвайки неговите интереси, защитавайки неговите позиции. Инвестира в съседни региона, а не само държави, включително субсахарска Африка, Азия. По този начин, тогава, когато Европа е засегната от някакви процеси в тези региони, може да оказва влияние, така че да пази интересите на своето население и въобще на ЕС като цяло. Преследват се няколко цели. Първо, борба с бедността, второ - насърчаване на доброто управление, трето - преследване на целите за околната среда... Тогава, когато една държава страда от хронична икономическа неактивност, от хронична бедност на своето население, то миграционният поток е насочен предимно към Европа. И така или иначе, тя пряко или косвено бива засегната от тези процеси. Идеята е да се намеси преди се е стигнало до това цели групи от хора да избират Европа, за да се спасяват, поради една или друга причина."
Програмата "Глобална Европа" не се припокрива с програмите за трансгранично сътрудничество, уточни Андрей Новаков:
"Разликите тук е ако щете на чисто географски принцип. Програмите за трансгранично сътрудничество работят само в пограничните райони на ЕС вътре и извън него. Ако вземем за пример България, програма за трансгранично сътрудничество има между България и Румъния, макар това да е основно граница на ЕС и от другата страна, обаче има и трансгранична програма между България и Македония, макар тя да не е част от ЕС. Тогава, когато говорим за "Глобална Европа", говорим за финансиране на проекти, които са на стотици км. от територията на съюза и може да няма физическа граница, сухопътна въобще с континента ни. Това са два различни инструмента, които обаче имат еднакъв смисъл..."
Видинчани подкрепят финансирането насочено към страните, които имат нужда от тези средства за развитие, показа анкета:
"По принцип трябва да се помага на всяка една държава, защото все пак не може всички да имат една и съща инфраструктура и икономика... Нали за това е общност, да помагаш, на който изпадне в беда... Хубаво е където не е развито, да се помага, тук има техника да изпращат там, в другите страни. Бежанците всички отиват в Европа... Трябва да се помага, защото другите, бедните нямат тези възможности на Европа."
Благодарение на Европейското финансиране животът на много хора по света се променя към по-добро всеки ден.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..