На 15 септември тази година за пореден, 150-ти път, ще звъни училищният звънец в Ново село, за да призове децата от селото и общината към наука и просвещение. Цялата учебна 2021/2022 година ще бъде посветена на 150-годишния юбилей на училището.
40 са били първите ученици, когато се е отворило новоселското школо в далечната 1872 година. Тогава България още не е съществувала на европейската карта, но в Ново село, както и на много места в страната ни, децата са учили четмо и писмо на български език.
Над 130 деца през юбилейната учебна година ще посещават училището. Децата в първи клас са 7. Слети паралелки ще има от 1 до 6 клас.
Упоритият труд на учителския колектив завоюва званието „Иновационно училище“ към МОН. Отстоя възможността децата в крайграничната община, много от които са от социално слаби семейства, да завършат средно образование със специалност, което е фактор за преодоляване на бедността и социалната изолираност.
През всичките трудни години търсят начини за дофинансиране, за работа по програми, които ще позволят на децата да развиват своите възможности и таланти, да обучават своите кадри и да намерят път към повишаване образованието на родителите, за да ги приобщят към живота на училището и да ги превърнат в помощници на своите деца.
Освен транспорт е осигурено обедно хранене за 3 сборни групи, които работят в кабинети за целодневна организация на учебния ден. Новоселското училище е било от първите, които са въвели целодневна организация на обучение още в средата на 70-те години на миналия век. С прекрасни кабинети, чието оборудване е било над нивото на много техникуми в страната.
Да бъдат в помощ на своите възпитаници и на местния бизнес, е една от задачите на училището. Досега то задоволяваше Северозападна България с куриери, касиери и складови работници по специалността „Логистика на товари и услуги“. От новата учебна година се открива специалността "Техник в лозаровинарството", която съответства на новите инвестиции в лозови насаждения и винарни в Новоселска община.
Днес като единствено училище в община Ново село, СУ "Свети Свети Кирил и Методий" се бори за оцеляване. Малката община няма средства за дофинансиране на своето единствено средищно училище. Но учителският колектив е добре подбран и достатъчно обучен, за да търси нови съвременни методи за финансиране на своята дейност.
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..