"Да си пожарникар на първо място е съдба, на второ - би трябвало да е призвание, на трето - воля и себеотрицание... Истината е една - ние сме хора, хора със своите тревоги, слабости, успехи и понякога със своите разочарования... Работата ни е трудна, но не чак толкова... Трудна, но и благодарна... При мен се случи случайно изборът на професия... Преди много години, когато завърших математическата гимназия в нашия град и нямах идея как да продължа образованието си и тук се намеси моят баща, послушах съветите му, кандидатствах в Академията и успях да завърша успешно... Пожарната във Видин може да се похвали с модернизация на техниката вече от десетилетие...Това се случи с помощта на европейски програми... Пожарните коли със сигурност са ни достатъчни... за екипите - при определени ситуации са необходими повече колеги..."
Горските пожари в област Видин, за радост, са по-малко от миналата година. Но това са едни от най-сложните пожари, в тази посока продължава разговорът с комисар Стилиян Пешев:
"Умението и съобразителността на колегите има значение, но в нашата професия на първо място е екипната работа, всеки освен за собствената си безопасност, се грижи и за тази на своя колега. И така с усилията на всички пожарникари, горските служители, доброволците, военните успяваме да се справим с големите горски пожари... Определено доброволните формирования са важна структура от защитата на населението и ние полагаме усилия за развитието им. При всеки един пожар своевременната намеса е от съществено значение. Това е основната цел на доброволните формирования... В 6 от 11 общини формированията имат пожарни автомобили и специализирано оборудване... Реагираме и при други ситуации, например в събота екип на пожарната спаси паднало куче в шахта, спасяваме котки, лебеди, щъркели... Работата ми дава удовлетворение, увереност да продължаваме напред да помагаме на хората... Професията ми дава много повече, отколкото ми отнема..."
Завършваме разговора ни с пожелания към хората, избрали тази благородна професия:
"Пожелавам на колегите си здраве. Те и семействата им да са здрави и щастливи, да бъдат не само колеги, но и приятели!... Честит професионален празник!"
Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...