Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо е важен учителят в живота ни?

Учителят Христина Николова: Винаги съм приемала учениците си като нещо много ценно

Снимка: Радио Видин

В условията на епидемична обстановка започва новата учебна 2021/2022 година в училищата на територията на цялата страна. За разлика от миналата, тази ще бъде присъствена, поне засега обещаха от МОН. Да си учител в днешно време е едновременно предизвикателство и изпитание. Учителската професия е една от най- трудните и изисква много постоянство и упоритост. През 21 век, в богатата информационна среда, в която се развиват днешните ученици, става все по- трудно привличането на вниманието им и предизвикване на интерес у тях към науката. Колкото и да се усъвършенстват технологиите, обаче те не могат да заменят непосредственото човешко общуване. Учителят трябва да бъде преди всичко човек. Той трябва да вдъхва доверие, да бъде съпричастен с вълненията и потребностите на своите ученици, но в същото време да бъде и взискателен. Постигането на този баланс е изключително трудно и изисква много усилия, търпение, постоянство. Как се постига това и колко е важно присъствието на учителя в живота на човека? 

На 15 септември в студиото на радио Видин гостува дългогодишният начален учител Христина Николова от видинското СОУ "Цар Симеон Велики", която днес, на първия учебен ден от новата учебна година вече е пенсионер.

"Независимо от това, че днес, на 15 септември аз не съм в училищния двор сред моите колеги и моите ученици, аз съм не по- малко развълнувана от тях. Вълнувам се най- вече за моите бивши четвъртокласници, които изведох през тази последна учебна година от моя професионален път. Те навлизат в нов етап от живота си и аз съм не по- малко развълнувана и не мога да изляза извън вълненията, които всеки учител изпитва на тази прекрасна дата- 15 септември, когато училищният двор се изпълва с глъч и с детски усмивки ... Връзката винаги е по- особена, а аз винаги съм приемала моите ученици като нещо много ценно. Това са деца- личности, които трябва да разбереш ... Първият учебен ден винаги носи една тържественост, едно съпричастие, една готовност на учениците да се влеят в този свят храм на българското образование, каквото е българското училище и да станат част от тази общност. Дистанционното обучение по никакъв начин не може да замени живата връзка с учителя, с учениците и дистанционното обучение не носи онази полезност, каквато има присъствието на учителя в час ... Започнах да работя като учител в далечната 1979 година в едно селско училище на 60 км от Видин. 42 години ме делят от това време, като повечето спомени са избледнели. Все още помня моят първи ден в училище като преподавател- беше мрачен, есенен и дъждовен ден, но аз виждах светлината в очите на моите деца и интереса, с който ме гледаха. Спомням си голямата топлина и обич, с които ги приех в класната стая."- сподели дългогодишният учител Христина Николова.

Попитахме видинчани колко е важен учителят в живота ни и спомнят ли си любимия учител днес:

"Днес липсва уважението към учителя. Всичко идва от възпитанието, ако родителят научи детето да уважава учителя би било много по- добре. Разбира се, че професията е и призвание, децата са палави и буйни, който не може да ги изтърпи да не се захваща ... Огромна е ролята на учителя естествено, стига учителите да са подготвени професионално. Да не се окаже, че в един момент ученикът знае много повече от тях, защото има много такива случаи ... Докато системата е "парите следват ученика" положението ще е много лошо."- коментираха видинчани.

В "Посоките на делника" на 15 септември разговаряхме и с млад учител от Видин, който след обучението си се завръща отново в родния си град. Ивета Ангелова е преподавател по английски език и тази учебна година ще е първата в професионалната и кариера във видинско училище.

"Честно казано аз все повече наблюдавам тенденция мои приятели и познати да се връщат насам, особено покрай ситуацията с пандемията. Аз лично преди година и половина дойдох във Видин, уж за малко и така стана, че останах за повече време и установих, че тук се чувствам много по- добре отколкото в по- голям град ... Още, когато бях в 10-ти клас и преподавах долекарска помощ към БЧК на ученици- това всъщност е първото ми влизане в класна стая като учител. Тогава установих, че това ми харесва. Още от тогава работя по въпроса да завърша и да стана учител ... Чувствата ми са смесени- хем се вълнувам, хем ми е притеснено, защото осъзнавам каква огромна отговорност е преподавателската професия, но повече е вълнението."- каза Ивета Ангелова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Ще се случи ли исканото от синдикатите увеличение на минималната работна заплата?

Минималната работна заплата за страната трябва да стане поне 1080 лева от 1 януари 2025 година, вместо сегашните 933 лева. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов на организиран от синдикатите форум, посветен на новата европейска директива за най-ниските възнаграждения. Исканото увеличение е с 15.7% и според синдикатите то..

публикувано на 29.05.24 в 10:45

В лятното кино на Тошевци предпочитат старите български филми

На 24 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се отправяме към село Тошевци, община Грамада. Просветителски и образователен дух цари в село Тошевци. Хората, които живеят тук са в пенсионна възраст, но възрастта не е преграда за тяхното желание да се образоват, да..

публикувано на 24.05.24 в 11:15
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Сериозната пенсионна реформа е политически непопулярна

Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 година, ще бъдат увеличени от първи юли с 11 процента, съобщи премиерът Главчев.  Сюжетът с увеличението, превърнал се в предизборна заигравка, който предлагаше повишението да е с 10%, по този начин остава в историята.  Ниските пенсии продължават обаче да са сред най-сериозните проблеми на пенсионната ни..

публикувано на 23.05.24 в 10:10

Ще въведе ли страната ни адекватни европейски заплати?

Всеки десети работещ е беден, показва анализът на последните данни на Националния статистически институт, направен от Института за пазарна икономика (ИПИ). Бедността у нас леко намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга...

публикувано на 22.05.24 в 10:45