Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 години от смъртта на проф. Александър Поплилов- художник и педагог

| обновено на 15.09.21 в 16:30


В "Памет нашенска" си спомняме за родения в Кула български художник и педагог проф. Александър Поплилов. Повод за това е, че през настоящия месец се навършват 20 години от смъртта му. 

Професор Александър Поплилов е роден в град Кула на 12.05.1916 г., завършва декоративни изкуства в държавната художествена академия в София при Дечко Узунов. Основател е на българския плакат.

Участва във Втората световна война, като военен художник и създава от този период серия от графики. През 1958 година става доцент по плакат в Висшия институт за изобразителни изкуства „Николай Павлович“ и ръководител на катедра „Графика“, а през 1962- 1966 година ректор на Националната художествена академия. След това е ръководител на катедра „Промишлени изкуства“ и става професор по приложна графика. Автор е на цветни илюстрации на повече от 30 детски книги „Избрани разкази“, „Книга за всички“, „Бележити личности“ и др. Работи пейзажи предимно с акварел, създава проекти за пространствени решения на българските изложбени палати в Пловдив, Загреб, Прага, Милано, Стокхолм. Умира на 9 септември 2001 година в София. 

По думите на Светлин Русев, Поплилов е изключителен творец, учител и човек, който преминава през българската култура с родителски грижи за живите, живота и изкуството. През целия си живот проф. Поплилов остава свързан с родния си край и корените си, гордее се със своя роден край и своите земляци. Това е видно от цяла поредица платна, озаглавени "Нашите хора"- разказва Христела Александрова, експерт "Хуманитарни дейности" в Община Кула. 

"Не давам нашата България за никоя друга държава и съм в пълно смирение към моите съграждани от Кула и към целия български народ" - казва дори в последните си мигове на своя живот бележитият художник професор Александър Поплилов.

В граничния град са паметни и мъдрите му слова: "Нашата професия е професия на индивидуалисти, на самотници. И мисля, че е неприлично и непривично да говоря за себе си. Кулчанинът обича да се труди, умее да се труди  и това се вижда в картините ми. Човек не може да измени на природата си. Затова и аз учех учениците си на трудолюбие. Аз разбирам, че моето място е сред тези хора - нашите хора. Затова и направих цяла сесия от платна, озаглавена "Нашите хора" - тези достойни, свободолюбиви, благородни. Изглежда, че смирението е съставна част на великия човек. Само смирения човек е силна личност."

През целия си живот Александър Поплилов доказва правотата на своята философия с изключително талантливите си творби, с поведението си на човек който се гордее със своя град и никога не забрави корените си. 

Всяка година в Кула отбелязват паметната дата с изложба в къщата-музей на проф. Поплилов, на която се представят творби на студенти от специалност "Плакати и визуална комуникация", които гостуват в Кула всяка година за провеждане на своята учебна практика. 

Златният фонд на Българското национално радио пази няколко интервюта с проф. Поплилов, в звуковия файл чуйте откъс от последното, в което личи чувството му за хумор, с което се е славел и голямата му мъдрост. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10