Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 години от смъртта на проф. Александър Поплилов- художник и педагог

| обновено на 15.09.21 в 16:30


В "Памет нашенска" си спомняме за родения в Кула български художник и педагог проф. Александър Поплилов. Повод за това е, че през настоящия месец се навършват 20 години от смъртта му. 

Професор Александър Поплилов е роден в град Кула на 12.05.1916 г., завършва декоративни изкуства в държавната художествена академия в София при Дечко Узунов. Основател е на българския плакат.

Участва във Втората световна война, като военен художник и създава от този период серия от графики. През 1958 година става доцент по плакат в Висшия институт за изобразителни изкуства „Николай Павлович“ и ръководител на катедра „Графика“, а през 1962- 1966 година ректор на Националната художествена академия. След това е ръководител на катедра „Промишлени изкуства“ и става професор по приложна графика. Автор е на цветни илюстрации на повече от 30 детски книги „Избрани разкази“, „Книга за всички“, „Бележити личности“ и др. Работи пейзажи предимно с акварел, създава проекти за пространствени решения на българските изложбени палати в Пловдив, Загреб, Прага, Милано, Стокхолм. Умира на 9 септември 2001 година в София. 

По думите на Светлин Русев, Поплилов е изключителен творец, учител и човек, който преминава през българската култура с родителски грижи за живите, живота и изкуството. През целия си живот проф. Поплилов остава свързан с родния си край и корените си, гордее се със своя роден край и своите земляци. Това е видно от цяла поредица платна, озаглавени "Нашите хора"- разказва Христела Александрова, експерт "Хуманитарни дейности" в Община Кула. 

"Не давам нашата България за никоя друга държава и съм в пълно смирение към моите съграждани от Кула и към целия български народ" - казва дори в последните си мигове на своя живот бележитият художник професор Александър Поплилов.

В граничния град са паметни и мъдрите му слова: "Нашата професия е професия на индивидуалисти, на самотници. И мисля, че е неприлично и непривично да говоря за себе си. Кулчанинът обича да се труди, умее да се труди  и това се вижда в картините ми. Човек не може да измени на природата си. Затова и аз учех учениците си на трудолюбие. Аз разбирам, че моето място е сред тези хора - нашите хора. Затова и направих цяла сесия от платна, озаглавена "Нашите хора" - тези достойни, свободолюбиви, благородни. Изглежда, че смирението е съставна част на великия човек. Само смирения човек е силна личност."

През целия си живот Александър Поплилов доказва правотата на своята философия с изключително талантливите си творби, с поведението си на човек който се гордее със своя град и никога не забрави корените си. 

Всяка година в Кула отбелязват паметната дата с изложба в къщата-музей на проф. Поплилов, на която се представят творби на студенти от специалност "Плакати и визуална комуникация", които гостуват в Кула всяка година за провеждане на своята учебна практика. 

Златният фонд на Българското национално радио пази няколко интервюта с проф. Поплилов, в звуковия файл чуйте откъс от последното, в което личи чувството му за хумор, с което се е славел и голямата му мъдрост. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Симеон Матев

Симеон Матев: Във Видинско скоро няма да има сняг

Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин , Враца и Монтана . Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът  Симеон Матев , преподавател в катедра "Климатология, хидрология и..

публикувано на 12.11.24 в 15:00

Среща с режисьора на филма за Гунди вдъхновява ученици

Срещата на учениците от ПГ „Васил Левски“ в Мездра със създателите на българския филм „Гунди – легенда за любовта“ – режисьора Димитър Димитров и оператора Борислав Славков, премина при голям интерес и силни вълнения. Как възниква идеята за това събитие, разказа директорът на училището Мирослав Павлов:  "Срещата с подобен тип хора..

публикувано на 12.11.24 в 14:00

Съботният пазар във Видин – място за търговия и приятелски срещи

Съботният пазар във Видин през есента е изпълнен с топлите багри на есента, които струят от шарените зеленчуци, плодове и пъстрите цветя през този сезон. Мястото вече е част от живота на много видинчани. На пазара в съботния ден идват стотици хора, защото знаят, че тук може да се намери всичко - от традиционния червен и праз лук, тиквата и..

публикувано на 12.11.24 в 13:00
Румяна Димитрова

Румяна Димитрова: Готови ли сте с празничните визии през декември?

Ето, че дойде и времето в месеца, когато си говорим за мода и модни тенденции. А с настъпването на декември идва и времето за празнични събития - коктейли, фирмени партита и семейни вечери, където всички искат да изглеждат стилно и празнично. Всяка зима бляскавите и металически материи се завръщат като основен акцент в празничните..

публикувано на 11.11.24 в 16:00

Съюзът на младите писатели в Монтана обяви конкурс за комичен разказ

За втора поредна година Съюзът на младите писатели в Монтана обявяват национален конкурс за разказ. За разлика от миналата година, когато произведенията трябваше да предизвикат всякакви емоции, то сега те са концентрирани върху смеха. Именно затова и темата е:  "Смях до сълзи - Истории, които не бихте си измислили" , каза  Димитър Петров ,..

публикувано на 11.11.24 в 15:00
Милан Миланов- Революцията

Милан Миланов: "Закъснелият богомил" от село Ягодово

Милан Миланов, по прякор Революцията , е личност от най-новата история на Северозападна България. Приживе е наричан още човека-епоха, съвременния будител и дори закъснял богомил. Той силно е вярвал, че Берковица може да се превърне в привлекателно курортно селище с неповторима природа и културно-историческо минало.  Точно по тази причина, той..

публикувано на 11.11.24 в 14:29

Читалището в Козлодуй празнува

В град Козлодуй отбелязват 145-годишнина от създаването на Народно читалище храм-паметник "Христо Ботев" . За планираните събития, по време на празничните дни, ни разказа повече Силвия Маринова - секретар на културното средище: "Програмата, посветена на годишнината, е систематизирана в няколко дни. На 11 ноември ще открием изложба на..

публикувано на 11.11.24 в 14:08