Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Състоянието на ЕС: какво не успяхме да свършим

Снимка: www.europarl.europa.eu

По време на годишния дебат за Състоянието на Европейския съюз членовете на ЕП отправиха редица въпроси към председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен относно най-неотложните предизвикателства пред ЕС.

Манфред Вебер (ЕНП, Германия) изтъкна социалните и икономическите последици от кризата с COVID-19 и заяви, че Европа спешно трябва да създаде нови работни места:

"Имаме нужда от план за действие относно изменията в климата. Трябва да намалим бюрокрацията в Европейския съюз и да идентифицираме 300 нормативни акта, които да бъдат премахнати. На второ място, за да се създаде един електрически автомобил, са необходими половината работни места от нужните за създаването на един конвенционален автомобил. Много работни места са заложени на карта. Международната търговия е възможност за създаване на много работни места. Защо да не сътрудничим със САЩ, да създадем по-широко, цялостно споразумение за търговия. Подобно споразумение би ни защитило срещу Китай. На трето място, пандемията ни показа колко е важен секторът на здравеопазването. Можем да победим рака. Искам Европа да създаде 10 млн. нови работни места. Новите работни места, следствие на цифровизацията преди 20 години, се създадоха в САЩ и Китай, но днес там ги нямаше специалистите, които да поведат света към създаването на нови ваксини. Тези хора бяха в Европа. Трябва да използваме опита си веднага."

Ираче Гарсия (С&Д, Испания) оцени положително борбата на ЕС срещу пандемията и нейните последици. Преходът към зелена икономика също е в ход, добави тя, но "не сме направили достатъчно, за да осигурим благосъстоянието на гражданите":

"Пандемията задълбочи неравенството на несправедливия икономически модел. Най-уязвимите групи бяха най-силно засегнати и продължават да страдат- възрастните хора, децата, здравните работници, емигранти, хората с ограничени доходи. Не бива те да стават изкупителни жертви. Икономиката с акцент върху хората изисква подобряване на управлението, отчитане на човешкото развитие, нуждаем се от истински социален стълб и срещата на върха в Порто беше първата стъпка."

Дачиан Чолош (Renew, Румъния) призова Комисията да започне да използва механизма на ЕС за условност, свързана с върховенството на закона, за защита на бюджета на ЕС и още:

"Трябва да се придаде смисъл на лозунга "Геополитическа комисия". Това е амбиция, която представихте в началото на мандата си, искаме да се реализира на практика. Събитията в Афганистан ни напомнят в каква степен се нуждаем от истинска визия за отбраната, предвид цялата сложност на 21 век. Това ни напомня също в каква голяма степен стратегическата ни автономност, а защо не и суверенитетът, трябва да бъдат утвърдени и да не бъдем оставени на произвола на решенията, вземани във Вашингтон, Пекин или Москва."

Филип Ламбертс (Зелени/ЕСА, Белгия) поиска повече амбиция в областта на климата:

"В ход е най-тежкият сценарий и то не през 2050 година, а днес, не в други части на света, а тук- при нас. Не може да продължаваме да прехвърляме проблема на бъдещите поколения. Ние сме тези, които трябва спешно да реагираме. Сегашното поколение е това, което държи политическите и икономическите лостове. Да ускорим реализацията, да повишим амбицията, да приведем в съответствие целите и средствата за постигането им "по-бързо, по-високо, по-силно". Време е да приложим олимпийския девиз към усилията ни за спасяване на климата."

Гражданите на ЕС не се нуждаят от "цветисти речи", те просто "искат да бъдат оставени на мира", заяви Йорг Мойтен (ИД, Германия):

"Хората искат сами да разполагат със средствата си вместо да ги дават на Брюксел, който пък да ги използва за налудничави проекти. Не, хората искат да използват парите например за децата си. Вашият зелен пакт не е нищо ценно, това не е пакт, пактът предполага да има партньори. Европейският съюз иска да спаси целия свят, но сметката ще бъде платена от всички нас. "

Рафаеле Фито (ЕКР, Италия)  поиска реформа на Пакта за стабилност:

"Възстановяването трябва да се превърне в структурен процес, да постави икономиката на здрави основи. Така ще гарантираме и социалната закрила, както и заетостта. Не е достатъчно предприетото дотук. Пактът за стабилност не е просто подробност, никой не говори по този въпрос, все едно той не представлява проблем. От особено голямо значение е да се променят механизмите за управление на устойчивостта на дълга. Ако не променим този модел, ако прилагаме схемите от преди две години, все едно нищо не се е случило, това ще има катастрофални последици."

Според Мартин Ширдеван (Левица, Германия) Урсула фон дер Лайен не е дала никакви отговори на днешните проблеми:

"За да се гарантира здравето на европейците, трябва да не се заплашва икономическото възстановяване. Съответно, трябва да се премахне социалното разделение в нашите общества, което се задълбочи и заради пандемията. 10-те най-богати милиардери в Европа по време на пандемията увеличиха своето богатство със 180 милиарда евро, а всяко пето дете в Европейския съюз расте в бедност или е заплашено от бедност."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да се научим да благодарим на Бога

Неделята, в която се намираме днес е обявена като Дванадесета неделя след Неделя подир Въздвижение – на десетте прокажени. "И когато влизаше в едно село, срещнаха Го десет души прокажени, които се спряха отдалеч и с висок глас викаха: Иисусе Наставниче, помилуй ни! Когато ги видя, рече им: идете, покажете се на свещениците. И когато..

публикувано на 19.01.25 в 08:00

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10