След два състава на народното събрание, с кратък живот, вървим към нови избори. Този път две в едно с президентските. За 45-ото Народно събрание Росица Кирова от гражданската квота в листата на коалиция ГЕРБ-СДС каза, че ако бизнесът работеше като парламента, щеше да фалира. В 46-ия парламент тя бе избрана за заместник-председател на Народното събрание. По думите на Кирова, няма голяма разлика в оценката и на 46-ия парламент:
"В 46-ото Народно събрание може би си дадох сметка, че липсата на диалог, както между политическите партии и между парламентарните групи, така и между различни групи в обществото са пагубни за всички нас. Това разделение, което по една или друга причина се подклажда допълнително от външни фактори, аз лично имам вътрешното убеждение, че президентът е виновен за разделението на голяма част от нацията. Прави го съвсем умишлено с цел трупане на някакъв политически дивидент, да си спечели втората кампания. Това нещо е страшно за икономиката и за развитието на държавата. Това, което видях в 46-тото Народно събрание е, че ние продължихме да говорим в голямата си част какво не трябва да бъде и какво не е било хубаво, защото се е случило, но никой не говореше за това как трябва да продължим, какво трябва да направим като общество занапред. Ако трябва да дам оценка с една дума, аз мисля, че го казах и наскоро- нищо не свършихме. Не мисля, че за българското общество е важно дали главният прокурор има бюро за защита на свидетелите към него или е към министъра на правосъдието."
По отношение на актуализацията на бюджета, която беше гласувана, Росица Кирова коментира, че е била необходима единствено в частта, в която е трябвало да се заложат пари за пенсионерите и за най-уязвимите групи. Другото, което е трябвало да направи парламентът с актуализацията, са средствата за медиците и за подпомагане на бизнесите, застрашени от закриване, заради пандемията, както и да се предвидят пари за справяне с мигрантската вълна. Всичко останало според нея е приоритет на едно редовно правителство. С индексацията на пенсиите е определена политиката във финансовата сфера както на следващото правителство, което ще управлява България редовно, така и на другото след него.
Да помислим около какви общи цели и приоритети трябва да се обединим, за да може обществото да върви напред, призова Росица Кирова. Според нея и следващото Народно събрание може би ще е много фрагментирано, както и сегашното, защото волята на избирателите е такава:
"Когато твоята цел е да казваш "никога с този", ама дори не ти е ясно защо, тогава това, което можеш да постигнеш, е пропаст. Целта ти трябва да е направиш нещо, независимо с кого. Въпросът е при каква цена. Ако приемеш, че можеш да направиш нещо с всяка една партия в този парламент при цена, която е обществено поносима и в никакъв случай не е свързана с корупция или порочни практики, защо да не го направиш в името на обществото, защо да не го направиш, за да има стабилност, за да не скачат цените на тока, за да нямаме с 50% увеличение на цените на хранителните продукти, каквото сигурно ще има към края на годината, за да нямаме 100 % увеличение на строителните материали, да нямаме увеличение на цената на горивата, за да имаме някаква икономическа стабилност и да имаме предвидимост кога ще стане този път, тази магистрала. Кога ще развием този регион, кога ще инвестираме в този сектор? Защо да не го направим в името на постигането на тези цели?"
Според Росица Кирова в следващия парламент може би ще се стигне до един разумен компромис, с който да се поеме отговорност за развитието на държавата.
"Сблъскахме с държавна машина, която работеше за статуквото", каза Иво Атанасов, народен представител в 46-ото Народно събрание от Видинския регион, от партия "Има такъв народ". Според него видинчани са показали желание за кардинална промяна, а партията е втора политическа сила за региона:
"На изборите, които се проведоха на 4 април ние бяхме нова партия, която участва за първи път в изборите и се сблъскахме с купуването на гласове и държавната машина, която работеше изцяло за партиите на статуквото, най-вече за ГЕРБ и БСП. Колкото и на някои хора да не им се иска да го кажат, включително и от страна на ГЕРБ, опитите да бъдем смачквани на 4 април на изборите, бяха известни на цялото видинско гражданство. Беше активирана цялата държавна и общинска машина. Оцеляхме по някакъв начин. Бяхме втора политическа сила на изборите, които се проведоха на 11 юли…Изключително се гордеем от партията, което е и едно послание към гражданите, от победата на партията в град Видин. Видинчани казаха "не на страха", показаха желание за промяна и не каквато и да е било промяна, а една кардинална промяна на порочния модел на управление, който съществуваше. Ние в областта губим само с 80 гласа от ГЕРБ при всички кметски наместници, които имат, при кметовете, които имат. Това показа, че видинчани са част от България и то в един регион, който е оценяван като изключително труден във всяко едно отношение."
Амбицията на "Има такъв народ" е за по-добро представянена следващите избори. Партията е единствената, която е способна да осъществи промяна, което е нужна на гражданите, а не някакви измислени леки реформи, при които всичко да продължава по стария начин и този модел на управление да продължи да съществува каза Иво Атанасов.
Невъзможността да се проведе качествен разговор взривява вече втори пореден парламент. Ако и в третия партиите не излязат от тийнейджърския си период и не се научат да говорят, то и той ще бъде обречен предварително. Това мнение изрази пред БНР Александър Симов от "БСП за България", избран в 46 -ото народно събрание от област Враца. Той коментира и новия политически проект. Относно идеята с десни инструменти да се постигат леви цели и резултати, анонсирана от Кирил Петков, Александър Симов коментира, че в тази ситуация е добре да си част от партия, която има дълга история и се е сблъсквала с подобен феномен преди:
"Ние тази мотика сме я настъпвали и още носим синините от нея."
През 2007-2008 година със същата фраза в БСП беше продадена идеята за плоския данък, припомни Симов:
"Точно тогава имаше хора, които ни казваха, че ето, ние въвеждаме дясна мярка, която ще постигне леви цели. И така с десни инструменти ние изведнъж постигаме някакво ляво чудо. Всичко това се оказа абсолютен абсурд, една красива измама, която така и не сработи. Плоският данък съвсем не се оказа магическото средство, което всички мислеха, че ще реши проблемите с бедността у нас. В България, а и в света с десни мерки постигаш десни цели. Това е тъжната истина."
Живеем в раздрана от интриги и политически проблеми среда, в която надеждата е основният фактор, посочи Александър Симов. Той определи себе си като политически наивник, който е вярвал, че може да се постигне съгласие за макар и временно управление в 46-ото Народно събрание.
Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..