Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добруша - селото на столетниците

18
Снимка: Радио Видин

Най-възрастният жител на най-малкото село в община Криводол е бил Коцо Михайлов, който е живял 111 години. Освен него тук е имало и други дълголетници - Данка Илиева- живяла 106 години, Йончо Стамболийски, живял 102 години и Костадин Пивичарски, починал също на 102 години. И всички те, наред с преданията, потвърждават, че тук са били останките от първите заселници в този край.
 

Селото е разположено в красива местност, заобиколена от гори. В района има богат строителен материал, който местните са ползвали от векове за градеж да домовете си. Осемдесет процента от земята в землището на Добруша е обработваема, а наличните водни ресурси в местността "Извора" до средата на двадесети век били напълно достатъчни за цялото село. То растяло и се развивало, като броят на жителите му нараснал на повече от 450.

Днес обезлюдяването на района е сложило своя отпечатък и върху живота в Добруша. В селото са останали само 100 жители, голяма част от които са минали 80-те. В селото има само един ученик и няколко младежи, които работят във Враца или в столицата, а в родното село идват само на гости през лятото.

"Средната възраст на хората в селото е над 65 години, имаме даже и няколко човека на повече от 90", обяснява кметският наместник Надка Каменова.

"Лошото е, че много от тези възрастни хора имат здравословни проблеми- някои не чуват, други не виждат, а трети пък са трудноподвижни.

Дълголетието им се дължи може би на това, че селото ни се намира в една прекрасна местност. Що се отнася до работата, те са работили предимно в ТКЗС-то и са гледали добитък. Някои са работили в Бойчиновци, други в Бели извор. Днес тук никъде не може да се намери работа. Имаме един арендатор, който обработва земите на хората, но работата му е изцяло механизирана и е наел само 2-3 работници. Всички останали пътуват до Враца или Монтана, кой където е успял да намери работа.

Липсата на работа е и основният проблем на селото. Ние сме като откъснати тук. Нямаме никакъв превоз до жп гара Ракево и до Криводол. Трябва да има държавна политика за поддържане на живота в тези по-малки населени места от Северозападна България, защото и ние сме хора, и ние плащаме данъци и би трябвало малко по-голямо внимание да се обръща на тези населени места с по-възрастно население. Всеки има нужда от повече грижи, от повече внимание.

Хляба получаваме в единствения магазин, който имаме в селото. Община Криводол има разнос на храна, която се заплаща от желаещите, а отделно имаме топъл обяд и за 18 възрастни трудноподвижни жители на селото.  

През 2009 година с построихме църква, защото преди не сме имали свой храм. Селото ни си има и химн.

"Китното малко селце, обичаме те от сърце..." се пее в песента.

Сега, дано нещата да се оправят и да вървим към нещо по-добро, да се стабилизират пенсиите на възрастните, защото в селото има много хора с минимални пенсии, които стигат само за лекарствата, тока, водата и някой телефон... Надяваме се, всички се надяваме за нещо по-добро, по-хубаво. Нищо, че сме възрастни- и ние сме хора, и на нас ни се ходи на екскурзия, на море, че даже и в чужбина- защо не?", споделя мечтите си за по-пълноценен живот на възрастните хора и в по-малките населени места в Северозапада Надка Каменова.

Целите интервюта и какво още искат жителите на село Добруша - в звуковия файл.  
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23