От транспортния бранш настояват за компенсации заради резкия скок на цените на горивата. Превозвачите държат и на актуализация на мярката "60 на 40", която според тях вече не е ефективна, обясни Магдалена Милтенова, председател на Конфедерация на превозвачите.
Христо Радков - председател на Българското обединение на шофьорите, обясни, че областните пътни управления все още нямат осигурени средства за зимното почистване на пътищата и изрази опасения от увеличаване на броя на загиналите при катастрофи. Той съобщи, че международни превозвачи се оплакват от огромни опашки на граничните пунктове.
Според председателя на Националния таксиметров синдикат Красимир Цветков за бранша няма адекватна икономическа подкрепа, а таксиметровите шофьори изцяло са самоосигуряващи се.
Павлин Петров, член на Управителния съвет на Българската асоциация на заведенията заяви, че браншовите организации подкрепят протеста, защото секторът е свързан с транспорта и също изпитва затруднения от здравните ограничения и неработещите механизми за подкрепа на бизнеса.
Председателят на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка Йонко Иванов съобщи, че подкрепят протеста и искат нова политика в управлението на сектора. Той отправи обвинение за създаване на предпоставки за корупционни практики и прокарване на лобистки интереси чрез нормативни промени, които не се подлагат на обществено обсъждане.
Служебното правителство ще разработи целева мярка за подпомагане на транспорта. Това обяви заместник-министър председателят и министър на труда и социалната политика Гълъб Донев на срещата с ръководители на браншови организации на автобусните, товарните и таксиметровите превозвачи, в която участва и министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Христо Алексиев. По тази причина националният протест бе отложен с 15 дни.
"Срещата в Министерския съвет продължи повече от три часа. Доста тежки и неприятни на моменти бяха разговорите. В крайна сметка взехме решението да им дадем срок до 13 октомври. Ние оставаме в протестна готовност дотогава. Трябва да се случат няколко неща. По отношение на товарните превозвачи, имаме ясни и конкретни ангажименти за изменение на наредбата за командироването на служителите и работниците в чужбина и размерите, на които ние можем да командироваме водачите. Това е важно за нас, тъй като в цяла Европа има липса на кадри, възнагражденията на водачите са скочили значително, редът, по който се изплащат техните възнаграждения, е малко по-особен, заради това е важно тази наредба да бъде променена. Относно наемането на кадри от трети страни ще имаме няколко срещи през тези две седмици за намиране на механизъм и начин чисто административния процес- разглеждането на документите, взимане на разрешение от отдел "Миграция" и т.н. да се случват по-бързо. Това в момента отнема няколко месеца, което е много дълъг период от време. Полша, например, има спогодби с Украйна и Молдова и наемането на работник от тези две държави става в рамките на една седмица. Третият основен проблем пред товарния сектор са опашките по границите. За нас е недопустимо между две държави-членки България и Румъния изчакването да отнема понякога 30 часа. Имаме подобен проблем и на границата с Турция, където изчакването е денонощия. Там турците си имат своя политика, дават си превес на местните превозвачи, използват т.нар. "зелени пломби" и тяхното чакане е до 10 часа. Имаме поет ангажимент, ще има среща между г-н Донев и посланика на Република Турция в България. Проведени са няколко разговора с държавния секретар на Министерството на транспорта и инфраструктурата на Румъния, тъй като в момента Румъния работи без министър на транспорта. Очакваме назначението, за да може да се проведе среща с румънския министър на транспорта и да бъдат поети конкретни ангажименти. Факт е, че след тези две срещи, опашка на ГКПП Видин-Калафат няма, а само преди две седмици там се чакаше 30 часа", обясни Димитър Димитров, изпълнителен директор на Камарата на автомобилните превозвачи в България, член на УС на Съюза за стопанска инициатива.
На срещата в Министерския съвет е договорено да бъдат изпълнени основните искания и на останалите браншови организации, допълни Димитър Димитров:
"От гледна точка на автобусните и таксиметровите превози също бяха поети конкретни ангажименти. В момента се разписва мярката за подпомагане на автобусния сектор с 40-те млн., които бяха гласувани в Закона за бюджета. Обмисля се още една мярка за автобусния сектор, която да замени под някаква форма подпомагането 80/20, което обединяваше две програми- 60/40 и 290 лева. Има особен вид автобусни превози, които не могат да спрат работа- без значение от пътникопотока те са задължени да продължават да работят, защото такива са им договорите с общините, те са в най-тежкото положение в момента. За тях също се обмислят варианти за допълнителна мярка. също така очакваме от правителството мерки във връзка с цените на горивата. Голяма част от автобусните превозвачи работят на метан, а цената на метана за последната половин година е двойно увеличена, а нямат пряво да променят цените на билетите, защото такива са им договорите по обществените поръчки. Ако трябва да обощя- поети са ангажименти, има срок от две седмици част от тези ангажименти да започнат да се изпълняват, а други- да бъдат изпълнени. Дотогава оставаме в протестна готовност. Ще продължим да сме заедно с другите браншови организации и ако бъдат изпълнени едни искания, а други- не, солидарно ще излезем всички на протест. В това сме единодушни."
Засега националният протест се отлага за 13 октомври.
Повече- в прикачения звуков файл.
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..