Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имат ли повод за радост пенсионерите заради очакваните добавки?

Снимка: Радио Видин

В началото на месеца, след тридневни дебати в парламента, депутатите от 46-тото НС приеха промените в бюджета на Държавното обществено осигуряване. Те засягат основно увеличението на пенсиите и лесно се превърнаха в предизборно поле, върху което се упражняваха всички политически сили в продължение на над два работни дни. А начинът, по който започна гласуването на текстовете в зала, първоначално заплашваше да взриви финансовата стабилност на страната, защото изискваше огромен ресурс за изплащане на нелогично високи пенсии още от октомври. Какво се промени? След първоначално създадения хаос, в крайна сметка се прие следното: Пенсионерите ще вземат по 120 лв. добавка месечно през октомври, ноември и декември тази година, която се отпуска с изричното уточнение, че е антикризисна мярка и след 1 януари изплащането й ще спре. Обезщетението за втората година майчинство се увеличава от 380 на 650 лв. още от 1 октомври тази година. От 25 декември всички пенсии за стаж и възраст ще започнат да се преизчисляват с коефициент 1.35, което на практика означава 12.5% увеличение. От началото на следващата година минималната пенсия става 370 лв. при 300 лв. сега, което е увеличение от над 23%. Максималната пенсия става 1500 лв. от същата дата. В момента тя е 1440 лв. На фона на тези, на пръв поглед оптимистични данни- имат ли повод за радост пенсионерите? Разговаряхме с Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър:

"Всяка отделна пенсия е повод за радост, защото означава, че човека я е получил, което е най- хубавото в смисъл, че животът продължава. Две са важните неща тази есен и до края на тази година, които интересуват практически всички пенсионери. Едното е запазването и увеличаването на добавката към всички пенсии от 50 на 120 лева за последните три месеца на годината и другата промяна е осъвременяването на пенсиите, което бе направено на практика от началото на следващата година ... Тази промяна е в резултат на изменение на Кодекса за социално осигуряване и бюджета на НОИ, така че докато тези два закона ги има в този вид, в който съществуват сега, няма заплаха за осъвременяването на пенсиите. Ако един нов парламент реши да променя нещата, тогава вече можем да говорим за нова ситуация."

Справедливо ли ще се отрази на всички пенсионери взетото решение от 25 декември 2021 година всички пенсии за стаж и възраст да се осъвременят и да бъдат преизчислени с коефициент 1.35, което на практика означава 12.5% увеличение- ето как коментира решението Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър:

"Много странно се получи, може би някои социолози или по- скоро психолози да изследват какво всъщност стана в рамките на няколко седмици. В продължение на близо 10 години се говореше, че големият проблем е в непрекъснатото увеличаване на разликата между стари и нови пенсии. По много причини тази ножица се отваряше непрекъснато и все повече и повече изоставаха старите пенсии от пенсиите, които сега се отпускат. Трябваше да се намери механизъм при който тази разлика да започне да намалява или ножицата да започне да се затваря. Сега това решение, което бе взето да увеличим пенсиите с 12- 13% по никакъв начин не реши задачата да намалим разликата между стари и нови пенсии, обратно- тази разлика ще се увеличи."- коментира бившият социален министър Иван Нейков.

Дни, преди получаването на октомврийските пенсии видинчани също коментираха очакваното повишение. Мненията им събрахме в анкета:

"Цените изяждат това, което изобщо, даже и тези, които ще ги  преизчисляват предварително ги изяждат. Новото правителство няма да преизчисли пенсиите, защото доходите са малки ... На мен ми се струва, че в нашата държава има пари и както казаха - България е почти като Швейцария и има пари, но някъде се губят ... Аз съм против тези добавки, които дават още от времето на Бойко Борисов. Аз искам да ми преизчислят пенсията."- бяха част от мненията ни видинчани по темата.

Разговаряхме и с Виктория Велкова, която е пенсионер и живее във видинското село Подгоре.

"Никак не беше предизборно, 120 лева това беше последно по предложение на ДПС надцакване, слушам ги редовно и от 25-и какво значи преизчисляване на пенсиите, ами то тогава започват Коледните празници, няма сформирано правителство, без сформирано правителство нищо не може да се направи. Дали ще има пак редовно правителство или не, това е абсурдно според мен и кой знае кога ще се случи."- каза Виктория Велкова.

Твърде песимистична прогноза направи в "Посоките на делника" Ваня Григорова от КТ "Подкрепа". Къде е грешката, според нея?

"Допълнителните 120 лева за всеки български пенсионер са изключително важни, но това не е устойчив подход към управлението на средствата за пенсии. Това, което трябваше да се случи е преизчисляването на пенсиите сега, веднага, но както се видя и в двете последни Народни събрания, никой нямаше желание да го направи ... Когато продължаваме да даваме тези еднократни бонуси, управляващите или политиците си спестяват това, пенсионерът да получи точно определена и то добра пенсия, която никой да не може след това да му намали. А тези 50 или 120 лева скоро ще свършат и тогава ще се върнат пенсионерите на нищожните си стандартни пенсии."- коментира Ваня Григорова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31