Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туризъм и земеделие в защитените зони

Снимка: Радио ВИДИН

В предаването "Еко свят" продължаваме темата за възможностите пред бизнеса, земеделието и туризма в райони с чиста природа. Опознавателно пътуване из защитена зона "Врачански Балкан" организира Дирекцията на природния парк, който попада в екологичната мрежа НАТУРА 2000. 

Когато искаш да работиш и спазваш мерките за опазване на видове и местообитания, може да разчиташ на успех и да се развиваш. Примери за такива успешни практики са двама млади хора от село Зверино в община Мездра- Цветан Иванов, който коси над 200 декара ливади и Виолета Йотова, която отглежда мурсалски чай. 

Цветан Иванов е земеделски производител от село Зверино в община Мездра. Поддържа зелени площи- над 200 декара ливади за косене. Казва, че е трудно да се занимаваш с такава дейност, но трябва да си упорит, за да успееш:

"Занимавам се от 7 или 8 години със земеделие- поддържане на зелени площи във Врачанския Балкан. Земеделието- видях, че с другите неща не става и реших с това да пробвам. За тези години имам някакъв успех. Площите са изоставени много отдавна и докато ги възстановиш, е трудно, после поддържането е по- лесно. По европейските програми изискванията са да няма храсталаци и да е окосено. Те храстите са трудни за премахване, защото с годините са станали големи, доста гъсти. Аз поддържам ливади за косене."

202 декара поддържа Цветан Иванов. Голям процент от площите попадат в НАТУРА 2000, за което получава компенсации. 

"Не са достатъчни, то обезщетението си е обезщетение. Като се огледате и погледнете какво е, определено всички площи, които попадат в защитените зони, си заслужава да бъдат такива. За да се занимаваш с такава дейност, трябва да си по- търпелив и по-инат, и нещата стават", категоричен е земеделският производител. 
Виолета Йотова е адвокат, отглежда билки от 6 години- култивиран мурсалски чай в землището на село Зверино и бере диворастящи билки. В началото решила да работи още нещо, което да й доставя удоволствие, за да се пребори със стреса в адвокатската професия. 

"2015 година стартирах- закупих имот в региона и реших, че много ми харесва да се занимават с това нещо. Идеята ми дойде доста интересно. Основната ми дейност е адвокат. Стресът в тази професия, от години се занимавам с това нещо, е страшно голям. В един момент реших, че трябва да работя още нещо, което да ми доставя удоволствие и тъй като от малка много обичам цветята и билките, реших, че това е нещото, с което искам да се занимавам допълнително тогава."

Към фирмата работят още трима човека, като през активния сезон наема още хора. Освен с отглеждане на култивирания мурсалки чай, Виолета Йотова се занимава и със събиране на диворастящи билки във Врачанския Балкан.

"Липа, мащерка, риган, глог, шипка, метна. Имам още в асортимента. Богат е районът на билки. Мислех това да е допълнителна дейност, но третата година след като засадихме насажденията, се оказа, че интересът е много голям към този вид билки. Към момента това е основната ми дейност."

На всеки етикет е изписано, че билките са брани във Врачанския Балкан. Мурсалският чай е биосертифициран, отглежда се без препарати за растителна защита и се суши по естествен път. 

Село Челопек е на територията на община Враца, само на 3 километра от града. В региона някога са се отглеждали много овце и кози, характерно за селото е и отглеждането на магарета. Сега населението е градско- хората купуват в Челопек вили.

"Да преспят вечерта, да отидат на работа, да се възползват от чистия въздух от природата. Може би повече обичат да се разходят из Врачанския Балкан. Само едно стадо имаме в момента, което е в Балкана. Той притежава някакви собствени ливади... Запазена ни е природата. Някога е имало 9 или 10 стада, които са пасяли из Балкана, които по всякакъв начин биха влияли на растителните видове, на животинските, но в момента и това го няма...", каза кметът Тихомир Тошев.

В селото има три къщи за гости. Има туристи, които минават през Челопек, но е намаляла посещаемостта в къщите за гости.

Село Згориград също е част община Враца, намира се на територията на природен парк "Врачански Балкан", който обхваща три общини- Враца, Мездра и Своге. Кметът на Згориград Асен Петров казва, че за хората има само ползи от мерките за опазване на природата:

"Положително влияе НАТУРА 2000. Идват хора горе на Балкана, на Леденика, минават през Згориград все нещо си купят от магазините. Идат на еко пътеката "Боров камък", на другата еко пътека, което е на Горския дом. Природата помага за развитие на туризма."

В землището на селото има само ливади, които попадат в НАТУРА 2000. Останали са едно стадо кози и едно овце. Екопътеката до водопада "Боров камък" е много посещавана. Известна е още като Врачанската екопътека и като Згориградска. Всяка седмица по нея преминават по 200-300 човека.

Цялото предаване може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07