Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци почистиха около язовир "Огоста"

Снимка: Деннис Тодоров

Доброволци се организираха и почистиха местността "Червеното връвище" край язовир Огоста в Монтана. Деннис Тодоров е от Монтана и един от организаторите на почистването. Последните години не живее постоянно в града, но намира време да помага и да се включва в различни каузи в подкрепа народния си край. С Мирослав Асенов, другият инициатор на акцията, са приятели от дълги години. 

"Едно от хобитата, които има той е риболов. Влиза на различни точки в язовир Огоста. Познава целият язовир и в едно от влизанията е попаднал на това място, което е пълно с изхвърлен пластмасов отпадък от течението на водите в язовира, защото река Огоста като се влива в язовира, по принцип напролет, когато са и по-високи нивата на водите отнася по поречието си всичкия боклук, който е изхвърлен в дерета и в нелегални сметища около нея. Мястото  "Червеното връвище" е естествената спирка на този отпадък", разказа как се стигна до акцията Деннис Тодоров.

Снимка: Деннис ТодоровПланина от отпадъци се събира на "Червеното връвище". За да не се върнат обратно във водоема при покачване на нивото, решават да ги съберат. Включват се и в инициативата на "Грийнпийс" – България за почистване на водоеми в страната. От организацията получават чували и работни ръкавици, помагат и популяризиране на събитието. Във второто почистване на язовир Огоста се включват около десетина доброволци, събират около 100 чувала с отпадъци, предимно от пластмаса, разказа Деннис Тодоров:

"Благодарности на всички хора, които се отзоваха, защото това е второто почистване и общо се събрахме около десетина доброволеца. Отпадъците, които събрахме бяха около 100 чувала, не можахме да ги преброим с точност. От общинско предприятие "Чистота" в Монтана ни пратиха едно голямо ремарке с трактор, за да може да ги изнесем от язовира... Валери Спасов от ИАРА ни помогна. Дойде с голяма лодка и благодарение на него успяхме да транспортираме доста голяма част от отпадъка на брега... Има включване и от Българския младежки червен кръст в Монтана... Имаше много интересна инициатива от Краси Кънчев за засаждане на дървета в района и засадихме около 20-ина." 

Деннис Тодоров се надява хората спрат да изхвърлят безразборно отпадъци по поречието на реката, а ако има още нелегални сметища по поречието на реката ще бъдат подавани и сигнали до институциите.. 

В "Еко Свят" продължаваме темата за опазване на рибата и чистота около язовир "Дъбника" до Враца. Много често при зарибяване или почистване на водоема идват и деца с родителите си. Идеята е още от малки децата да се научат да обичат природата, да пазят рибата. Тези послания членовете на сдружението "Заедно за язовир Дъбника" отправят и чрез видео клипове на уловена в Дъбника и върната обратно риба.

"Повечето от рибарите, които са тук, те са спортисти. Хора, които предпочитат адреналина да извадят рибата, да се снимат и да я пуснат. Имаме една традиция, която ще бъде четвърта или пета година за Никулден - събираме се, пускаме шарани. Все повече хора се включват, водят децата си. Нещо хубаво е, защото природата е за всички и трябва да научим малките да обичат природата", разказа Владислав Йорданов - член на Сдружение "Заедно за язовир Дъбника".

Тази година риболовците правят и две почиствания около водоема и апелират постоянно посетителите да не замърсяват и да не оставят след себе си отпадъци край язовира. За да опазят рибата от бракониери ползват камера за нощно виждане, термо камери, а по време на забраната за риболов имат денонощна охрана от доброволци. След всички тези мерки бракониерите са ограничени:

"И са принудени да спазват разпоредбите. Ние ги знаем, знаем кой къде как ходи, засичали сме ги по язовира, говорили сме си културно. И не са идвали след това."

Третата тема в предаването този четвъртък е за туристическия комплекс "Дядо Йоцо" в Искърското дефиле. Негов създател е Огнян Петров. Тази година, въпреки пандемията, е имало посетители и собственикът отчита сезона като добър. Комплексът се намира в землището на село Очин дол:

"Избрали сме едно прекрасно място, което отговаря най-добре на разказа на Иван Вазов, защото това е един литературен герой, който е описан от Иван Вазов, че е живял някога в Искърското дефиле, но няма точно място и защото ние сме най-близко до описанието в разказа. Идеята е да се чува железницата, да се чува как шуми Искъра."

Паметникът е дело на двама скулптури - Георги Тишков от Враца и Моника Игаренска от Мездра. Комплекс е открит на 23 септември 2005 година и оттогава постоянно привлича туристи. 

Още по темите може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07