Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Примерът на съвременните будители

4
Снимка: Радио ВИДИН

Съвременни будители има и те са навсякъде около нас. Със своите дела докосват умовете и сърцата ни, дават ни пример колко е важно знанието, карат ни да продължаваме да се учим, да се чувстваме силни и окрилени, мотивират ни да не се отказваме, разпространяват и подкрепят българската култура и образование.

Таня ВанковаТаня Ванкова е учител целодневно обучение за първа година в СУ "Петко Рачов Славейков". Завършила е "Икономика" с бакалавърска степен, магистър е по "Предучилищна и начална училищна педагогика". Кандидатства за работа във видинското училище, след като разбира, че има обявени места. Подава документи, разговаря с директора и сменя попрището, на което работи. "Тя винаги е искала да работи с деца и така обяснява решението, което взима- да бъде учител.

"Някак си целият ми живот е бил свързан по една или друга причина с училище и с детска градина. Лелите ми са учителки, баба, лека и пръст, е работила в детската градина и някак си, все още поддържам контакт с учителите от детската градина, с първата ми класна. Аз съм от Пещера родом. Тук живея от 2014 година. Това е причината да искам да започна работа като учител. Тази любов, която само едно дете може да ти даде. Децата ме учат на много неща. Нямате си идея, какви въпроси задават, как ме провокират всеки ден. И това ме кара да бъда по-добра. Кара ме аз самата да бъда по-добра всеки ден. Карат ме да търся различни начини за преподаване, учат ме, защото всяко дете е различно, учи по различен начин. Аз не искам да бъда от онези учители, които излизат, изпяват си урока и приключваме. Аз наистина искам да ги науча тези деца, да ги накарам да мислят. За мен родителите също са будители, защото сега вече и като родител го осъзнавам, ние сме хората, от които децата чуват първата думичка, виждат първата усмивка. Всъщност, ние сме тези, които ги изграждаме като личности. Така мисля аз. Може би е хубаво всеки да се замисли по този въпрос."

Емилиян Рангелов е на 24 години, инженер по комуникации в  образованието, за втора година е учител по програма "Заедно в час" в Средно училище Св. св. Кирил и Методий в село Лехчево, община Бойчиновци. Включва се в програмата , защото му дава ценни насоки и го въвежда в учителската дейност. За себе си казва, че иска да бъде учител още от най- ранна детска възраст. Когато кандидатства за включване в програмата, има възможността да избере училище. При разговор с директора на училището в Лехчево разбира, че има свободна позиция за ръководител направление "Информационни и комуникационни технологии".
 
"Наистина се чувствам удовлетворен и смятам, че моето призвание е да бъда учител. Стремежът към книжовност, към образование идва от това по какъв начин ние бихме предоставили било то учебно съдържание или бихме дали някакви примери от житейска ситуация на учениците, така че по скоро ние им даваме пример, ние ги учим, как да бъдат хора, на първо място, защото това е много важно и през призмата на предметното знание, на житейски примери, ние ги учим на това, кое е важно, кое е важно да помнят, кое е важно да знаят. Моите учители в основното училище и в гимназията и по конкретно учителите ми в гимназията, тъй като аз много харесвам историята, учителката ми по история много силно ми повлия, така ме насърчаваше да се занимавам с учителска дейност и може би точно учителите ми повлияха, и аз затова смятам, че трябва да продължа каузата и да следвам учителската дейност."

Красимир Кирчев е от София, актьор и режисьор, занимава се с куклен театър и от март тази година е част от трупата на кукления театър във Видин, има и свой куклен театър "Мале-мале". Основал го с колеги още докато са студенти. Пътуват и правят постановки. Свободни сме да правим това, което искаме по начина, по който искаме, казва за трупата Красимир Кирчев. Пътуват и играят из цяла България. Във Видин го води професионалния му път.

"Наистина могат да се определят някои хора конкретно като будители. Например, аз лично за себе си доста силно определям, освен да речем преподавателите ми в НАТФИЗ проф. Жени Пашова, доц. Петър Пешов, освен тях може би определям някои учители в училище, които доста силно са ме запалили по някои теми и разсъждения. Конкретно по литература имах двама много готини учители. Има и много други, които може би не са чак толкова определено, и толкова изразено будители, но дори колегите ми, с които работя, всеки по мъничко със своите действия и със своите стремежи ме вдъхновява и играе в живота ми ролята на будител, както се надявам и ние да играем тази роля в живота на нашите зрители. Според мен този празник е ценен с това, че трябва да си спомним всъщност, че има полза не само от нещата, които имат директна материална полза за нас."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32