Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Носят ли маски видинчани и вярват ли в тяхната ефективност

Маските остават част от ежедневието ни, показва международно проучване

Снимка: Радио Видин

Носенето на маска е най-ефективната мярка за опазване на общественото здраве от коронавируса, като намалява заболеваемостта с 53%. Това показва най-новото международно проучване на ефективността на този продукт. Изследователи от различни страни, сред които Великобритания, Австралия и Китай, са провели шест проучвания, за да изследват как носенето на маска, социалното дистанциране и други мерки в областта на общественото здраве влияят върху глобалната заболеваемост от COVID-19.

"Общият обобщен анализ показва 53% намаление на честотата на COVID-19, въпреки че разликата между резултатите от отделните проучвания е значителна", се казва в доклада, публикуван в научното списание "British Medical Journal". В проучванията са участвали повече от 400 000 души, като повече от 2500 от тях са имали коронавирус по време на изследването. Въпреки своята безопасност и ефективност, повечето ваксини срещу коронавируса не осигуряват 100% защита, твърдят учените, така че наред с програмите за ваксинация е необходимо да се продължи носенето на маски, да се спазва социална дистанция и да се мият ръцете

Попитахме видинчани дали носят предпазни маски в закрити помещения и вярват ли в тяхната ефикасност:

"По-добре с маска, отколкото без маска, защото все пак се предпазваме. За да имаме здраве трябва да спазваме всички правила. Онзи ден бяхме на едно събиране. Те се нагъчкаха и въобще без маски... Трябва да се носят маски, нужно е... Хубаво е да носиш маска. Предполагам, че ни предпазват... Откакто носим маски мога да кажа, че няма респираторни заболявания и може би по-малко заболеваемост има, както преди да речем грип и т.н... Не са нужни. Като ходи с маска и в училище и по улиците, като го пазим толкова много, отново се зарази. Каква е вероятността, че тази маска ще ви предпази?... Аз съм за маските. Твърдо вярвам в тях. В чужбина съм и явно няма страх от вируса още... Аз нося където трябва и съм съгласна. Преболедувах, лежах в болница и знам какво е, жестоко и страшно. Има магазини, в които изобщо не се носят и не се задължават хората... Трябва да се носят. След като са такива изискванията, трябва да се спазват. Има значение да се носят маски, защото моята дъщеря когато се разболя, тя беше без маска, колежката ѝ беше с маска и не се разболя."

Пулмологът от Видин д-р Иво Илиев, който работи и ковид отделението на болницата, смята, че маските имат своята роля в пандемията:

"Работя от самото начало, от както тръгна пандемията с проблема COVID-19. Лутането на обществото е част и от моето лутане. За тези години категорично мога да потвърдя, че маската като средство доказа своята роля в борбата с пандемията. Обществата, които по-добре се справят с дисциплината и ползването на такова предпазно средство имат по-добри резултати вероятно и заради това. Категоричен съм, че маската предпазва първо - околните от нашите евентуални проблеми, които ние можем да им предадем чрез говор, кашлица, кихане и т.н. От друга страна предпазва нас, които се намираме на подходящо отстояние, не случайно говорят за метър и половина, евентуално да приемем такъв аерозол от околния въздух. Ето защо смятам, че това проучване доказва, това което ние емпирично виждаме в ежедневието си и в работа ни и то е поредното, което дава подобни данни, но то е адресирано към общества, които са склонни да приемат научните данни. Бих апелирал към хората, които слушат това интервю, да си представят само, какво представляват 27 хиляди човека, какъв голям град е това, които вече са в отвъдното. Работя в лечебно заведение, където влизането с маска е задължително. Често пъти персонала продължава да има проблеми с хора, които не желаят да си поставят маската на лицето."

В страни като Германия и Австрия, освен че носенето на маски в закрити помещения е задължително, има и изискване маските да са с FFP2 защита. Разбира се има една малка част от населението на Земята, на които е противопоказно да носят маски, като хора с астма, но те са по-скоро изключение.

*Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00