Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирена Анастасова, БСП: Ще работя в парламента да има силно лоби за Северозапада

Снимка: БГНЕС

Започнаха преговори за съставяне на правителство, предстои и свикването на 47-ото Народно събрание. Какви са приоритетите на депутатите от Северозападна България, очакват ли да има редовен кабинет и за какво ще настояват в новия парламент? Това попитахме в "Посоките на делника".

Ирена Анастасова ще бъде народен представител от Монтана, като част от парламентарната група на "БСП за България". Тя е включена и в контактната група на левицата за преговорите с "Продължаваме промяната".

Радио ВИДИН: Изборите проключиха, българският избирател показа посоката, в която иска да се движи държавата. Сега накъде?

- В тази посока! Предстоят преговорите между партиите, които ще влязат в коалиция в следващото управление. Тъй като се готвим за тези преговори, задълбочено прочетох предизборните им платформи, ние имаме в значителна степен съвпадение, така че се надявам наистина да вървим в една обща и правилна посока за развитието на страната.

Вие сте част от контактната група на БСП за преговори с "Продължаваме промяната", какво ще отстоявате?

- Ще отстояваме нашите обещания пред хората. Акцентите ни ще бъдат върху социална политика, която е необходима, защото има голямо разслоение като социален статус между гражданите в страната. Има мерки, които трябва много спешно да бъдат предприети и мерки, които могат да бъдат за един 4-годишен мандат. Тези, които много спешно трябва да бъдат предприети, са необходими наистина сега- за зимата, така че може би ще разговаряме в тези два плана. Но това са нашите приоритети, разбира се, здравеопазването, социалната сфера, реформа в правосъдната система... Но примерно реформата в правосъдието не може да се случи за един, два или за три месеца. Т.е. ще има два типа мерки- някои спешни, а други- по-дългосрочни.

Съставянето на работещо правителство ли е приоритет пред БСП или решаването на вътрешнопартийните проблеми?

- О, ние сме с вътрешнопартийни проблеми от много време и като че ли никога не са преставали при нас, разбира се, че приоритет е съставянето на работещо правителство. Т.нар. "вътрешна опозиция" може би пък точно това не иска и заради това сега отново твърде гласовито изговаря лъжи и нагнетява напрежение около партията, защото ние сме с реален шанс да се чува нашият глас в тази бъдеща коалиция и в това бъдещо, надявам се работещо, правителство.

Казахте, че част от мерките, които предлагате, са за 4-годишен мандат. Означава ли това, че сте оптимист, че правителство, съставено от тези четири партии, ще бъде достатъчно стабилно, за да изкара пълен мандат?

- Като имам предвид, че тази година премина в непрекъснати избори, смятам, че всички партии, които не успяха да съставят кабинет, бяха наказани от избирателите и смятам, че сега всички ще имат "обеца на ухото" и ще се стараят максимално да изглаждат противоречията помежду си, за да може наистина хоризонтът пред правителството да не е половин година. Защото това, което искаме като реформа в страната, реформа в правосъдната система, в здравеопазването, са тежки реформи, които по никакъв начин не могат да се случат за половин или една година. Мисля си, че ако е достатъчно силна волята и достатъчно искрено намерението, каквото е нашето- на БСП, ако е такова и в останалите партии, кабинетът ще има дълъг хоризонт.

Какви приоритети за развитието на Северозападна България ще отстоявате?

- Ние като партия сме облекчени в това отношение и ние като народни представители, които сме избрани в Северозападния регион, защото още в 44-ото Народно събрание внесохме нарочен проектозакон за "Инвестиционен фонд Северозапад", който да бъде част от държавния бюджет с 500 млн. лева годишно, които да бъдат използвани целево за подпомагане на бизнеса, на младите семейства, на общините в региона, така че ние имаме на какво да стъпим. Няма да отстъпим от това си намерение, защото аз съм убедена, че ако в Северозападния регион не се предприемат много спешно мерки, а те са достатъчно закъснели вече, и ги оставим за след 2,3 или 4 години, тогава вече няма да има смисъл от такива мерки, защото поне 1/3 от територията на региона ще е напълно обезлюдена.

Подобни намерения споделят и народните представители от останалите политически сили в Северозапада. Може ли да се създаде лоби от 15-20 народни представители, които поне в това отношение да са единни и да загъбрят политическите си пристрастия?

- Аз лично ще работя за това, въпреки че имам лош спомен от 44-ото Народно събрание, когато народните представители от ГЕРБ не ни подкрепиха в този проектозакон. Сега силно се надявам народните представители от повечето политически партии в региона да погледнат отговорно на нещата и да ни подкрепят. Даже да внесат някакви свои приоритети в този проектозакон, някакви свои виждания, но наистина ние да сме лоби на Северозападния регион в парламента. Аз ще работя за това.

Какви са най-належащите проблеми, според Вас, които трябва да реши веднага 47-ото Народно събрание?

- Проблемите със задаващата се криза, с високите цени, което наистина има нужда от работещ парламент, за да се случи или с намалявен на ДДС за някои стоки, или чрез конкретни помощи, които да стигнат до всяко от т.нар. енергийно бедни домакинства заради високите цени на енергоносителите. Това са най-спешните - цените и оцеляването на хората през зимата.

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28