Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Бъдни вечер в село Стубел с истории за миналото и настоящето

На Бъдни вечер, в очакване на Рождество, гостуваме на монтанското село Стубел. С местните хора разговаряме за  традициите и историята на селото. Проверяваме какво си спомнят за Бъдни вечер и Коледа във времето на тяхното детство по-възрастни жители, как виждат традициите днес и какво смятат за бъдещето на Стубел.

Кметът на селото, Емилия Йорданова не отрича, че животът на село, при това в обстановка на пандемия и липса на средства, не е лек, но път гледат уверено напред и се стараят да запазят живота в нормални граници:

"В нашето село, както и в други села, животът е по-сложен сега... Просто, чувстваме се, сякаш сме на война. Ние също имахме проблеми с разпространението на коронавируса, имахме и починали хора. По селата населението е застаряващо, хората са с различни болести, така че коронавирусът няма как да не даде отражение. Това си е сериозен проблем и хората са уплашени. Начинът на живот се промени- намалихме контактите, сбирките, просто социалният живот изостана...Минали години в селото много се събирахме, бяхме заедно на празници, рождени дни, имени дни. Нашето читалище от няколко години също има много богата дейност. За миналата и настоящата година  имахме доста прояви, но не бяха така, както сме свикнали през останалите години.

Въпреки пандемията и новите условия успяхме да направим доста неща, както навън, така и в селото. Традиционния събор "Пъстрина пее" тази година го направихме на седми август. Набързо го организирахме в промеждутъка, когато се разхлабват мерките. Не ми беше много трудно, защото колективите в съседните села винаги приемат с удоволствие поканите...
 
...Преди години в селото е имало родилно отделение и жените са раждали тук в здравния пункт. Моят съпруг също е роден в Стубел. През 1972 година е закрито родилното. Тогава населението на селото е било 2 000 човека, в момента сме 500. И сега не сме малко, но е имало и години, например 1943 година, когато в Стубел е имало 3 800 човека...

Това е много голям демографски срив. Така селата с течение на времето стават със затихващи функции. Затова сега се опитваме да върнем младите хора и ще бъде хубаво, ако се случи. Въпреки че ние нещата някак ги правим отзад напред. Хубаво е да се върнат младите хора, но те искат условия за живот, а инфраструктурата и начинът на живот по селата в момента не ги предразполагат много да се върнат тук...

През последните години правя ремонти, но понеже сградите, които се нуждаят от тях са много големи и изискват много средства, няма как да се направят за 2-3 години. Нещата са изоставени от предишни години и сега е по-трудно и по-скъпо...
 
За следващата година много неща бих си пожелала, защото ние имаме нужда от много неща. В селото има млади хора и много ми се иска тези млади хора да имат по-голяма грижа и отношение към начина ни на живот. И другото, което бих си пожелала е, сега да започнат да се случват някакви проекти за селата и подобряване на инфраструктурата. Най-належащо е асфалтирането на улиците. От 34 км вътрешна мрежа, имаме само две асфалтирани улици, които са асфалтирани през 80-те години на миналия век и аз само ги изкърпвам. А това е все едно нищо не правим, защото тази година изкърпваме едни дупки, а през следващата се появяват нови и нови, и нови... Хубаво е да се направят както трябва, защото все пак живеем в 21 век..."

Цялото интервю с кмета на село Стубел Емилия Йорданова, спомените на Иванка Шишкова и Евдокия Събева за празнуването на Бъдни вечер и Коледа в миналото, празничните трапези и обичаите на тези дни, както и анкета с местни жители - в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45