Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Бъдни вечер в село Стубел с истории за миналото и настоящето

На Бъдни вечер, в очакване на Рождество, гостуваме на монтанското село Стубел. С местните хора разговаряме за  традициите и историята на селото. Проверяваме какво си спомнят за Бъдни вечер и Коледа във времето на тяхното детство по-възрастни жители, как виждат традициите днес и какво смятат за бъдещето на Стубел.

Кметът на селото, Емилия Йорданова не отрича, че животът на село, при това в обстановка на пандемия и липса на средства, не е лек, но път гледат уверено напред и се стараят да запазят живота в нормални граници:

"В нашето село, както и в други села, животът е по-сложен сега... Просто, чувстваме се, сякаш сме на война. Ние също имахме проблеми с разпространението на коронавируса, имахме и починали хора. По селата населението е застаряващо, хората са с различни болести, така че коронавирусът няма как да не даде отражение. Това си е сериозен проблем и хората са уплашени. Начинът на живот се промени- намалихме контактите, сбирките, просто социалният живот изостана...Минали години в селото много се събирахме, бяхме заедно на празници, рождени дни, имени дни. Нашето читалище от няколко години също има много богата дейност. За миналата и настоящата година  имахме доста прояви, но не бяха така, както сме свикнали през останалите години.

Въпреки пандемията и новите условия успяхме да направим доста неща, както навън, така и в селото. Традиционния събор "Пъстрина пее" тази година го направихме на седми август. Набързо го организирахме в промеждутъка, когато се разхлабват мерките. Не ми беше много трудно, защото колективите в съседните села винаги приемат с удоволствие поканите...
 
...Преди години в селото е имало родилно отделение и жените са раждали тук в здравния пункт. Моят съпруг също е роден в Стубел. През 1972 година е закрито родилното. Тогава населението на селото е било 2 000 човека, в момента сме 500. И сега не сме малко, но е имало и години, например 1943 година, когато в Стубел е имало 3 800 човека...

Това е много голям демографски срив. Така селата с течение на времето стават със затихващи функции. Затова сега се опитваме да върнем младите хора и ще бъде хубаво, ако се случи. Въпреки че ние нещата някак ги правим отзад напред. Хубаво е да се върнат младите хора, но те искат условия за живот, а инфраструктурата и начинът на живот по селата в момента не ги предразполагат много да се върнат тук...

През последните години правя ремонти, но понеже сградите, които се нуждаят от тях са много големи и изискват много средства, няма как да се направят за 2-3 години. Нещата са изоставени от предишни години и сега е по-трудно и по-скъпо...
 
За следващата година много неща бих си пожелала, защото ние имаме нужда от много неща. В селото има млади хора и много ми се иска тези млади хора да имат по-голяма грижа и отношение към начина ни на живот. И другото, което бих си пожелала е, сега да започнат да се случват някакви проекти за селата и подобряване на инфраструктурата. Най-належащо е асфалтирането на улиците. От 34 км вътрешна мрежа, имаме само две асфалтирани улици, които са асфалтирани през 80-те години на миналия век и аз само ги изкърпвам. А това е все едно нищо не правим, защото тази година изкърпваме едни дупки, а през следващата се появяват нови и нови, и нови... Хубаво е да се направят както трябва, защото все пак живеем в 21 век..."

Цялото интервю с кмета на село Стубел Емилия Йорданова, спомените на Иванка Шишкова и Евдокия Събева за празнуването на Бъдни вечер и Коледа в миналото, празничните трапези и обичаите на тези дни, както и анкета с местни жители - в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60 млрд. лв.,..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45