Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четенето на книги- потребност или отживелица

Снимка: Радио ВИДИН



Един от важните показатели за ценностните нагласи на младите хора е четенето на книги. Проучванията показват, че младежите много по-рядко четат за разлика от по-възрастните. Основният източник на информация е интернет. 

Децата обичат ли да четат и какъв е начинът да предизвикаме интереса им към това занимание? Зададохме въпроса на Раяна Михайлова- преподавател по български език и литература в Математическата гимназия във Видин.
 
"Моето мнение, като учител по български език и литература, определено не е високо, по повод интереса на учениците да четат разнообразна литература. Няма абсолютно никакъв интерес за странична литература, която не влиза в образователния канон. По-малките ученици от прогимназиален етап изявяват все още желание за четене на странична литература- художествена, научна предимно. По-големите ученици обаче са залети изцяло от онлайн пространството, което е напълно основателен процес в нашето съвремие и смятам, че оттам те получават достатъчно източници и също така достатъчно уплътняват времето си и това задоволява техните потребности да четат литература"- каза за Радио ВИДИН преподавателят.

Раяна Михайлова работи известно време като преподавател по български език и литература в столицата, като след това се завръща в родния Видин. Тя казва, че съпоставяйки учениците тук и там, открива съществена разлика в интереса им към четенето на книги. Видинските деца, значително повече от тези в София, проявяват влечение към разгръщането на страниците.

"Разбира се, това, което към момента се наблюдава като активност у децата, е крайно недостатъчно", каза още преподавателят по български език и литература и призова младите хора да обърнат внимание на изданията на наши автори:

"Бих ги посъветвала да четат повече българска литература. Не само, защото е важно да знаем литературата си, историята си и така нататък, но смятам че в българската литература има невероятни съкровища, които, освен че са развлекателни, забавни и интересни, те са нравоучителни и могат изключително много да бъдат полезни, особено за едно подрастващо, израстващо, сформиращо се поколение"- подчерта Раяна Михайлова.

Статистиката показва, че една от основните причини да не се четат книги е високата им цена в книжарниците. Четящите младежи обаче си купуват книги най-често именно от там. Не бива да забравяме и че във всеки град и в много села, има библиотека, откъдето всеки, който желае, може да вземе любимо четиво и то напълно безплатно. Интерес към заемане на книги от библиотеката във Видин има. Това каза директорът на културната институция Десислава Иванова:

"Четящи в библиотеката има, въпреки че по наши статистически данни броят на заетите книги и посещенията на деца през последните години намалява. Това според нас не се дължи на желанието за четене и броя на четящите деца, а по-скоро на обстановката през последните години, когато децата са затворени вкъщи, когато библиотеките бяха дори затворени за известно време. И другото, на което според нас се дължи- това е и демографската характеристика и статистика. Населението в нашата област намалява, разбира се, това дава отражение на броя на децата", каза директорът на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Десислава Иванова. И според нея значително повече са по-малките читатели, които се увеличават през последните години. Библиотеката е посещавана от деца на възраст от 2 до 4 години, водени от своите родители, което може да се отбележи като добра статистика за нашия град, допълни Десислава Иванова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46