Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Албена Симеонова: В България земеделието е изключително изкривено

Снимка: Личен Архив


За първи път от години земеделието влиза в дневния ред на политиците. В преговорите за подписване на коалиционно споразумение и съставяне на редовен кабинет участваха представители на "Продължаваме промяната", "Има такъв народ", БСП и "Демократична България".  

Преговорите за сектор земеделие всъщност са едни от най-трудните и най-тежките от всички сектори, които са залегнали в преговорните екипи, каза в "Земята, която ни храни" Албена Симеонова, председател на Асоциация "Биопродукти" и ръководител на екипа на коалиция "Демократична България". 

"...Постигна се съгласие по предложението на "Демократична България" за налагането на тавани при плащанията по Първи стълб- субсидиите. След дълги преговори и представянето на становището на Европейската комисия, знаете за “Зелената сделка“ и стратегията "От фермата до трапезата, Комисията пък и Евро парламента, нееднократно се обръща към България и останалите страни за налагането на тавани на плащанията, защото в България земеделието е изключително изкривено... Минимален процент от производителите в България получават 85 % от субсидиите... Последният анализ, представен от министерството на земеделието, във връзка с оформянето на новата ОСП, показва, че малките фермери изчезват или са изчезващи, средните фермери стават малки, а големите стават още по-големи... Когато се наложи този таван, тогава ще има едно по-справедливо разпределение на средствата по първи стълб и тогава остатъка от тези средства ще отиде за чувствителните сектори- в момента сме ги кръстили "ощетени"- това са производството на плодове и зеленчуци, оранжерийни, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, лозарство. Това са все сектори, уж традиционни български, а по никакъв начин не показват, че са традиционни..."

За да се спре донякъде този процес, преговарящите партии са постигнали съгласие за таван на субсидиите от 100 000 евро. Съгласие е постигнато и по въпроса за необходимостта от Закон за браншовите организации

"Трябва да има такъв закон, не е редно 20 асоциации пчеларски, 30 асоциации животновъдни, асоциации биологични... В нормалния свят това е урегулирано и много лесно може да се получи, когато всеки един от  съответните производители декларира в коя асоциация членува. И е редно всички производители да членуват в браншови асоциации, защото когато аз тръгна да защитавам интересите на еди кои си биопроизводители, аз защитавам интересите и на тези, които не са членове на Асоциацията. Редно е да се знае кой кого представлява, кой до каква степен е легитимен, защото в момента асоциации с членове на фамилията само участват в преговорите за определяне на политиките, а това са едни чисти лобистки политики на съответното семейство или на съответната фирма..." 

При преговорите е постигната договореност сектор гори да бъде изведен от министерството на земеделието, както и да има секторно подпомагане. Едно от предложенията е да се преработи Наредбата за директните продажби:

"За да могат животновъдите да продават директно на физически лица, да имат право- агнета, ярета, телета- нещо, което не е регламентирано." 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10