Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се затрие ли оранжерийното ни производство

| обновено на 12.01.22 в 16:27
Снимка: Цветан Йорданов


Цветан Йорданов е собственик на оранжерия в Мездра. Работи от 2015-та година, тогава залага първите10 декара с домати. Към днешна дата оранжерията му е на площ почти 30 декара. През всички години, всяка спечелена стотинка е влагал в иновации, за да  улесни производството си. 

Преди година, в началото на пандемията, за него нямаше никакви проблеми- нито с работната ръка, нито с реализацията, защото продукцията му се търсеше основно от софиянци. Година по-късно ситуацията е съвсем различна- по-скъпите горива оскъпяват производството, често доматите се продават под себестойността им, заради евтиния внос от Турция. Заради по-големите разходи и високата цена на газта, Цветан Йорданов признава, че работи на загуба:

"То при нас по-големия проблем е постъпването на газта... Може да се каже, че тая година ни е тотална загуба от високата цена на газта.. Не нулева, няма да мога да изкарам разходите тая година... Все още берем продукция, опитваме се да продаваме, но вноса ни убива. Ние произвеждаме основно домат, знаете.. вноса от Турция ни убива и ни свалят цените. Един път са ни високи разходите, втория път продаваме на по-ниски цени, отколкото би трябвало... Аз лесно мога да вдигна цените, ама продукцията ще си остане в оранжерията. В момента успявам да продавам малко по-скъпо от вносната продукция, но не мога много по-скъпо..."

Първите пресни домати от оранжерията излизат през април, а миналата година младият мъж имаше смелата идея производството му да е целогодишно.  Успял ли е?

"Не съм се опитвал в тази посока. На две реколти работих тази година, просто имам възможност да работя на две реколти, заради отоплителната система, която имаме, а и в момента работи добре. Имаме достатъчно енергия да си топлим 30- те декара през нощта, когато падат температурите, а проблема беше докато не бяхме завършили инсталацията на новия когенератор - един двигател с генератор, който работи на метан и произвежда ел. енергия, която ние продаваме и от охлаждането на двигателя и допълнителни системи, заради мощността на двигателя, остава достатъчно топлина, която ползваме за оранжерията. В момента нещата са що-годе добре, лошото е че по-малко оранжерии имат такива инсталирани системи технологични и повечето греят на котли, в момента просто не отопляват и забавят реколтите... Много е тежко, много високи разходи. Гледали сме да топлим възможно най-малко, доколкото е възможно и това се отрази пък на растенията. В момента, в който започнахме да топлим като хората, добивите се качиха до 30-40 %."

Вече няма активно плододаване, затова в оранжерията в Мездра се подготвят за новите растения. Не се притесняват и от болести, стремят се да използват малко препарати:

"Изчистваме едни 5 декара от оранжерията, ще ги дезинфекцираме и ги правим като разсадник... Надявам се края на март, началото на април да берем новата реколта...  Производството в оранжерията, колкото и да е тегаво, толкова е и контролирано, при нас средата е контролирана и като се предприемат правилните неща, като температура, влажност, в самата оранжерия при нас рисковете от развитие на болести са много по-малки. При нас по-големия проблем идва от вредителите, защото е прекалено хубава средата и те много бързо се развиват, но тази година не сме имали проблеми и с вредителите... Малко препарати ползваме..“

Да се контролират и създадат правила за вноса от Турция, да се стимулират високите разходи в оранжерийното производство, да има сигурна средна цена на продукцията целогодишно. Това според Цветан Йорданов би помогнало на бранша. Според него трябва да има повече защита от държавата, за да не се окаже в даден момент, че у нас никой не иска да произвежда, защото не вижда смисъл: 

"...С тая политика, която имаме в момента, и малкото останали оранжерии, които работят, ще спрат да работят, защото просто няма никакъв стимул за работа в този отрасъл при положение, че работиш да вържеш нулата, както се казва, и както е в най-лошия случай- на загуба. Много неща могат да се направят, могат да се контролират, да се създадат правила за вноса от Турция. Миналата година имаше някакви поне малки правила и беше по-добре. Тази година няма никакви правила, и си изнася кой както си иска, нищо не се оставя на границата, като мита и се залива пазара с вносна продукция... Може да се стимулират високите разходи в оранжериите. Те хората за това не инвестират- това е отрасъл, който е умрял в нашата държава. Като мръднете в южните ни съседки, толкова много е инвестирано в тая посока.  Едно време сме били доста силни в оранжерийното производство, така съм чувал. Наши експерти са ходили да обучават хората в чужбина как да работят, обаче вече сме много назад. Както всичко останало и тоя сектор го съсипахме."

Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бъди милостив към ближния и към брат си

Осма неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че милосърдието, грижата за нашия ближен трябва да бъде неизменна част от нашия духовен и социален живот. В  притчата за добрия самарянин  Господ Иисус Христос ни открива смисъла на духовния живот и произхождащите от това дела като момент, който е гарант за..

публикувано на 10.11.24 в 08:00

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55