Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се затрие ли оранжерийното ни производство

| обновено на 12.01.22 в 16:27
Снимка: Цветан Йорданов


Цветан Йорданов е собственик на оранжерия в Мездра. Работи от 2015-та година, тогава залага първите10 декара с домати. Към днешна дата оранжерията му е на площ почти 30 декара. През всички години, всяка спечелена стотинка е влагал в иновации, за да  улесни производството си. 

Преди година, в началото на пандемията, за него нямаше никакви проблеми- нито с работната ръка, нито с реализацията, защото продукцията му се търсеше основно от софиянци. Година по-късно ситуацията е съвсем различна- по-скъпите горива оскъпяват производството, често доматите се продават под себестойността им, заради евтиния внос от Турция. Заради по-големите разходи и високата цена на газта, Цветан Йорданов признава, че работи на загуба:

"То при нас по-големия проблем е постъпването на газта... Може да се каже, че тая година ни е тотална загуба от високата цена на газта.. Не нулева, няма да мога да изкарам разходите тая година... Все още берем продукция, опитваме се да продаваме, но вноса ни убива. Ние произвеждаме основно домат, знаете.. вноса от Турция ни убива и ни свалят цените. Един път са ни високи разходите, втория път продаваме на по-ниски цени, отколкото би трябвало... Аз лесно мога да вдигна цените, ама продукцията ще си остане в оранжерията. В момента успявам да продавам малко по-скъпо от вносната продукция, но не мога много по-скъпо..."

Първите пресни домати от оранжерията излизат през април, а миналата година младият мъж имаше смелата идея производството му да е целогодишно.  Успял ли е?

"Не съм се опитвал в тази посока. На две реколти работих тази година, просто имам възможност да работя на две реколти, заради отоплителната система, която имаме, а и в момента работи добре. Имаме достатъчно енергия да си топлим 30- те декара през нощта, когато падат температурите, а проблема беше докато не бяхме завършили инсталацията на новия когенератор - един двигател с генератор, който работи на метан и произвежда ел. енергия, която ние продаваме и от охлаждането на двигателя и допълнителни системи, заради мощността на двигателя, остава достатъчно топлина, която ползваме за оранжерията. В момента нещата са що-годе добре, лошото е че по-малко оранжерии имат такива инсталирани системи технологични и повечето греят на котли, в момента просто не отопляват и забавят реколтите... Много е тежко, много високи разходи. Гледали сме да топлим възможно най-малко, доколкото е възможно и това се отрази пък на растенията. В момента, в който започнахме да топлим като хората, добивите се качиха до 30-40 %."

Вече няма активно плододаване, затова в оранжерията в Мездра се подготвят за новите растения. Не се притесняват и от болести, стремят се да използват малко препарати:

"Изчистваме едни 5 декара от оранжерията, ще ги дезинфекцираме и ги правим като разсадник... Надявам се края на март, началото на април да берем новата реколта...  Производството в оранжерията, колкото и да е тегаво, толкова е и контролирано, при нас средата е контролирана и като се предприемат правилните неща, като температура, влажност, в самата оранжерия при нас рисковете от развитие на болести са много по-малки. При нас по-големия проблем идва от вредителите, защото е прекалено хубава средата и те много бързо се развиват, но тази година не сме имали проблеми и с вредителите... Малко препарати ползваме..“

Да се контролират и създадат правила за вноса от Турция, да се стимулират високите разходи в оранжерийното производство, да има сигурна средна цена на продукцията целогодишно. Това според Цветан Йорданов би помогнало на бранша. Според него трябва да има повече защита от държавата, за да не се окаже в даден момент, че у нас никой не иска да произвежда, защото не вижда смисъл: 

"...С тая политика, която имаме в момента, и малкото останали оранжерии, които работят, ще спрат да работят, защото просто няма никакъв стимул за работа в този отрасъл при положение, че работиш да вържеш нулата, както се казва, и както е в най-лошия случай- на загуба. Много неща могат да се направят, могат да се контролират, да се създадат правила за вноса от Турция. Миналата година имаше някакви поне малки правила и беше по-добре. Тази година няма никакви правила, и си изнася кой както си иска, нищо не се оставя на границата, като мита и се залива пазара с вносна продукция... Може да се стимулират високите разходи в оранжериите. Те хората за това не инвестират- това е отрасъл, който е умрял в нашата държава. Като мръднете в южните ни съседки, толкова много е инвестирано в тая посока.  Едно време сме били доста силни в оранжерийното производство, така съм чувал. Наши експерти са ходили да обучават хората в чужбина как да работят, обаче вече сме много назад. Както всичко останало и тоя сектор го съсипахме."

Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08