Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само едно дете е родено за последните 5 години в Раброво

16
Снимка: Радио Видин

В съседното видинско село Каниц пък е останал само един възрастен жител, който чака за настаняване в старчески дом. Хората тук са предимно в пенсионна възраст и живеят скромно, а на самотните стари хора от кметството се помага чрез различните социални програми. Това обясни кметският наместник на селата Раброво и Каниц, Галина Вакарицова.


"В селото имаме проблем с електричеството. Прекъсва, има аварии. Имаме много пусти улици, непочистени жици, клони в тях и аз много пъти съм се обаждала на Енергото по този въпрос. Те идват, кастрят или чистят по някоя улица и другите пак остават непочистени. За мен проблемът е в Енергото, защото те не си поддържат електрическата мрежа в добро състояние. Много пъти съм се обаждала и все ми казват- вашето населено място не е включено в графика за поддържане на електрическата мрежа...   

През 2021 година, още от март-април до към септември, снабдихме цялото село с дърва. Всеки си е закупил необходимото количество. Климатици в Раброво имат 2-3 къщи, останалите са на дърва. Дори и тук, в кметството, в пенсионерския клуб, в читалището и в патронажа се отопляваме с печки и от Община Бойница са ни докарали дърва за огрев.

В патронажа ни работят три жени. Те обслужват 41 души на платена храна. Имаме и безплатна трапезария, в която се хранят 45 социално слаби пенсионери с ниски доходи. Можем да кажем, че почти цялото село е на патронажа. Имаме два магазина, всеки ден имаме хляб, хранителни продукти. В селото има и лекар, който идва три пъти седмично- преглежда и купува лекарства на възрастните хора. Ние в това отношение, в сравнение с други села, сме много добре..."


Населението на Раброво бавно се топи. В миналото тук е имало болница, но тогава в селото са живеели 3000 души, днес са около 250.

"Населението ни е повечето възрастно. Хората са на по 70-80-90 години. Имаме и двама пенсионери на по 96 години. Преди време в Раброво имахме и столетници... Какво да кажа? Проблемът е, че няма работа. Преди години нямахме ученици- закриха училището. За последните 5 години едва през 2021 година ни се роди едно момиченце. Нямаме млади хора, няма къде да работят, нямаме и деца. Детската ни градина трета по ред година е нулева- не е закрита, но няма деца. Не сме много далеч, пътищата към Бойница, Кула и Видин са хубави, но младите трайно се ориентираха към по-големите градове и към чужбина. Тук се завръщат само пенсионери. В селото дори имаме и чужденци- три къщи са закупени от англичани. Но и те не са млади. Надявам се в бъдеще тези, които са на Запад или в големите градове да се завърнат. Защото селото е хубаво, приветливо е, въздухът е чист, спокойно е, тихо, природата е прекрасна.   

Проблеми с дивите животни нямаме. Миналата седмица една лисица се разхождаше из центъра на Раброво, лично я видях. Но иначе нямаме нападнати домашни животни и птици. А в селото имаме и кокошки, и патици, прасетата са малко, но имаме овце, кози, магарета, два коня, зайци, които хората гледат. Имаме и един човек, който има фазани и пауни. В сравнение с минали години обаче, животните доста са намалели. Хората тук остаряха и не могат да ги гледат. Сега имаме общо около стотина овце и кози, а така също и 20 магарета. Преди години във всяка къща имаше по 2 магарета с каруца. Днес единствено моето семейство има 2 магарета...", разказа кметският наместник на Раброво и Каниц, Галина Вакарицова и на шега или с гордост добави, че освен двете магарета, които гледат вкъщи, имат също 4 овце с агънца, 5 кокошки и един петел, и 4 кучета, а така също и лозе с хубаво грозде за вино.

Цялото интервю и анкета с местните жители - в звуковия файл.
 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45