Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ползваме данъчни облекчения за деца и при ремонт на жилище

Данъчна кампания 2022 - срокове и новости

До 31 март плащаме с отстъпка

Снимка: Радио ВИДИН

Започна третата данъчно- осигурителна кампания, която НАП провежда в условията на пандемия. Създадени са условия лицата да могат безпроблемно, а по възможност и без посещение в офисите на Агенцията да си подадат декларациите и да платят дължимия данък. От 10 януари се подават само декларации за доходите на физическите лица.

"Гражданите на Видин и видинска област могат да подават данъчни декларации по няколко начина- по електронен път, с квалифициран подпис или с ПИК код на НАП през портала за електронни услуги, в салона за обслужване на граждани в сградата на офиса на НАП- Видин, където могат да получат и хартиени екземпляри на данъчната декларации. Декларации могат да се подават в пощенска станция Видин- център и да се изпращат с обратна разписка от всяка пощенска станция в страната. Гражданите трябва да подадат своите годишни декларации до 3 май тази година, тъй като 30 април- законовият срок за подаването е в почивен ден. От началото на март 2022 година, след като работодателите и платците на хонорари подадат декларации към Националната агенция за приходите, ще бъде пусната и предварително попълнената данъчна декларация, която се подава само по електронен път. Тя ще съдържа информация, подадена от работодателите за изплатени доходи по трудови правоотношения, информация за изплатените граждански договори, хонорари и доходи от наем, но също така ще съдържа и данни от Държавен фонд "Земеделие" за изплатени субсидии, информация от пощенските оператори за получени суми от наложен платеж, данни за прехвърлени превозни средства, както и данни за платените авансови вноски и лични вноски за осигурителен стаж. Националната агенция за приходите препоръчва на гражданите да изчакат 1 март и тогава да ползват предварително попълнената декларация, тъй като тя е много по- лесна за обработване, а и така ще имат информация за всички възможни доходи, които биха могли да са получили през миналата година", каза Милена Борисова- главен експерт в офис Видин на ТД на НАП. 

Срокът за ползване на 5% отстъпка за ранно деклариране и плащане е 31 март. Т.е. хората, които подадат по електронен път декларациите си до 31 март и платят декларирания данък за довнасяне могат да ползват отстъпка от 5% от дължимия данък, но не повече от 500 лева.  
Юридическите лица, едноличните търговци и земеделските стопани, избрали да се облагат като еднолични търговци, подават своите годишни декларации от 1 март до 30 юни. Това е и срокът, в който се декларират корпоративният данък, данъкът върху разходите, данъкът върху приходите на бюджетните организации. Срокът за плащане е 30 юни.

Новите моменти през тази година са промените при ползване на данъчните облекчения за деца и деца с увреждания и новият вид данъчно облекчение за подобрение и ремонт на недвижим жилищен имот. Останалите видове доходи и облекчения не са променени.

"За доходи, придобити през 2021 година, еднократно се прилагат по- високи данъчни облекчения за деца и деца с увреждания, като размерът на облекчението за деца зависи от броя им и за едно ненавършило пълнолетие дете годишната данъчна основа или доходът, който е получил родителят се намалява с 4 500 лева, т.е. родителят може да получи до 450 лева. За две деца данъчната основа се намалява с 9000 лева, а за три и повече деца с 13 500 лева. Размерът на данъчното облекчение за дете с увреждане е 9 000 намаление на данъчната основа, т.е. родителят може да получи до 900 лева. Родителите на деца с 50 и над 50 процента увреждания имат право да ползват и двете данъчни облекчения за детето с увреждания", обясни Милена Борисова.

Така родителят може да получи до 1 350 лева данъчно облекчение. Ако родителите не са подали декларация за деца или деца с увреждания пред своя работодател до края на миналата година или работодателят няма възможност да предостави данъчни облекчения на своите работници, тези родители могат да подадат декларация в НАП и да получат полагащите им се данъчни облекчения. В тези случаи декларациите за ползване на облекчения се подават заедно с годишна данъчна декларация по Закона за доходите на физически лица. Срокът за възстановяване на надвнесения данък е до 1 месец след подаване на декларацията и след извършване на проверка от НАП.

Важно условие да се ползва данъчно облекчение, в това число и за деца е деклараторът да няма неплатени публични задължения подлежащи на принудително изпълнение от НАП към датата на подаване на годишната декларация. Гражданите е редно да проверят данъчно- осигурителната си сметка и ако имат неплатени задължения, да ги платят. Наличието на задължения за местни данъци и такси, които подлежат на принудително събиране от НАП също могат да бъдат причина за отказване на данъчното облекчение.

Данъчни облекчения за деца могат да се ползват от родители, които през миналата година са получили облагаеми доходи. Родители, които са били по майчинство и не са получавали облагаеми доходи, не могат да ползват данъчни облекчения, тъй като майчинството не е облагаем доход. Данъчно облекчение може да получи родител, който е плащал данък през миналата година. Когато единият родител е по майчинство, данъчното облекчение може да се ползва от другия родител. Ако неговият доход не е достатъчен да ползва целия размер на данъчното облекчение, разликата ще се даде на другия родител, като той задължително трябва да подаде данъчна декларация в НАП. Максималният размер на облекчението за двамата родители е 450 лева за едно дете, 900 лева за две деца и 1 350 лева за три и повече деца.

"Новото данъчно облекчение, което действа през миналата година, това е облекчението за ремонт или подобрение на недвижим имот. То може да се ползва от лица, които са собственици на недвижим имот и размерът му е до две хиляди лева намаление на годишната данъчна основа, като в тези две хиляди лева влизат само плащанията за труд във връзка с подобрение или ремонт на един недвижим жилищен имот."

През първите дни на данъчната кампания са подадени 85 данъчни декларации от физически лица, като почти 40% от тях са подадени по електронен път, а по-голяма част са подадени с цел ползване на данъчни облекчения. Над 13 200 клиенти от Видинска област имат активен ПИК код.

От НАП препоръчват на клиентите да подават декларациите си по електронен път и да ползват предварително попълнените данъчни декларации, които приходната агенция ще предостави след 1 март. С ПИК кода могат да се ползват над 30 електронни услуги на НАП, електронни услуги от НОИ, Здравната каса, Агенцията по вписванията, Агенцията по заетостта и над 60 общини от страната.

Какви са условията за ползване на облекчението за ремонт и още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29