Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните метеорологични явления и последиците от тях

Снимка: Светослав Цветанов

Онлайн платформата "Климатека" публикува информация за най- екстремните метеорологични явления за 2021 година. Сред тях са мощният циклон "Филомена", който донесе обилни снеговалежи в Португалия и Испания. Мадрид отбеляза 50 - 60 см снежна покривка - нещо невиждано за последните 50 години; наводненията, които засегнаха страни в Западна и Централна Европа през месец юли и унищожиха домове и инфраструктура; горещата вълна, която засегна северозападните Съединени щати и югоизточните райони на Канада в края на юни и през първата половина на юли и други. 

"Като цяло се счита че доста от тези събития са станали по- вероятни поради климатичните изменения. Това заявяват от Световната метеорологична организация. Ще трябва да се приспособим като човечество спрямо тези промени. Като изминалата година не е най- топлата, но се счита за седмата най-топла от началото на метеорологичните наблюдения. Това казват от европейската програма "Коперник". България определено е засегната от климатичните изменения. Конкретно миналата година беше сравнително по- хладна спрямо предходните, но пак с температури по- високи от обичайните", заяви Николай Петков- част от екипа учени към онлайн платформата, която имат за цел да направи науката за климата достъпна за всички.

В България продължителната гореща вълна през лятото не беше нещо невиждано за страната. Това беше причинено поради затопляне вследствие на нахлуване на по- топъл въздух от Африка и такъв тип събития, може би, вече са станали малко по- типични за нашия район. Зимите също са по- меки последните години. Температурите са станали по- високи, поради което може да наблюдаваме някои събития, които преди са били типични веднъж на 20 години, сега са примерно веднъж на 10 години, казва климатологът Николай Петков.

Ключовата причина за климатичните изменения са емисиите от парникови газове, които човечеството отделя през последните два века в по- голямо количество. Те водят по затопляне и повишение на температурата на Земята.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00