Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Георгиев и неговата любов към брейк денс културата

5
Снимка: личен архив Георги Георгиев



Георги Георгиев е един от членовете на брейк формация - Shadows Crew/Soul Dealerz. Танцува повече от 15 години, като за това време е посетил десетки състезания в цяла България, както индивидуално, така и с неговото крю /група, банда б.р./. 2006-та и 2008-ма са емблематични години за развитието на брейка във Видин. Тогава брейк денсърите са имали първи участия в града, първият им видеоклип на рап песен, благодарение на Ицака (IMP), както и първото им състезание в София, където стават част от хип-хоп културата на България. 

                                                      

“Нека да започнем от далечната 2006- та, когато съвсем случайно на улицата видях едни момчета да се въртят, да стоят на глава, на ръце и някаква искра в мен се запали. Запознах се с тези момчета, впоследствие започнахме да тренираме заедно. Като цяло, в началото всичко беше на шега, напълно несериозно, но след една година сякаш нещата станаха доста по-сериозни, намерихме си зала и започнахме да ходим и по състезания…Тренирали сме навсякъде за тези 15 години наистина, сменяли сме почти всички зали в града, тренирали сме и на улицата. Правили сме участия дори и на асфалт и на балатум на пода. Имали сме всякакви трудности като например да тренираме в студ, в дъжд, в кофти условия, зали с мухъл и т.н. Но това не ни е спирало и това ни е поддържало да бъдем по-добри и да бъдем по-силни, и самата емоция и... любовта към танца“, разказва Георги Георгиев. 


Георги е организирал един от най-мащабните хип-хоп джемове в България, а именно West Conquest  и гости на града са били най-добрите танцьори и диджей( DJ Stancho, Sniper Records). Успехът на състезанието е довел до провеждането му цели три пъти през годините, благодарение на Община Видин и интересът на хората. Въпреки, че условията, в които момчетата са тренирали не са били никак добри, те не веднъж са се доказвали и са побеждавали по-опитни танцьори от тях.




“През 90-те и 2000 година например, брейка беше доста по-развит специално в България, говоря в момента. Във всеки по-голям град имаше крю, минимум от 6-7 човека да кажем. По състезания се събирахме над 100 човека и нивото беше уникално, емоцията... там се запознавахме с танцьорите, обменяхме опит, правехме батъли, имаше и афтер парти след всяко състезание. Но през годините сякаш нещата стават все по-зле, все по-слабо всяка година и не знам наистина на какво се дължи", допълни още Георги.


Школата за брейк танци от тази година вече не съществува. Георги е взел решение да я закрие по ред причини - условията в залата, непостоянството и липсата на воля у децата… За толкова години, от както школата съществува, те нямат нито едно дете което да е продължило до днес и да се развива наравно с тях, децата просто се отказват, споделя брейкъра.


"Имаме школа, която съществува от 2008...разбира се със своите слаби и силни моменти, тъй като, за съжаление, ние можем да научим децата да танцуват, но не можем да ги научим на постоянство и на упоритост... През годините сме сменили различни зали, тренирали сме и в хубави, и в лоши условия. На този етап в момента, залата в която тренираме, не е в добри условия, ние сме в Младежкия дом на 2 етаж, не искам да бъда конкретен в какви условия тренираме, но просто не е добре за децата и от тази гледна точка в момента, просто школата не съществува. Вече от пролетта, като се позатопли малко, ще обмислим дали да съберем пак децата и да започнем школата отначало."


Най-вероятно Георги и другите танцьори са последното поколение на брейка във Видин и с тях той ще изчезне, въпреки дългогодишната школа и всички усилия за подновяване на Младежкия дом. Този факт е тъжен, защото хора като Георги трябва да будят респект у всички нас заради това, че въпреки трудностите и лошите условия, не се отказват. Така и Георги се стреми да поддържа брейк денс културата жива и до днес. Адмирации!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15

Отбелязваме Седмицата на брака с конкурс за двойки

Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..

публикувано на 27.01.25 в 15:00

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44