Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тъжната съдба на училищата в малките села

Министерството на образованието проверява училището в Рабиша

Снимка: Радио Видин

С всяка изминала година децата в Основно училище "Васил Априлов" в белоградчишкото село Рабиша намаляват. През тази са записани по-малко от 30, а в класните стаи не са всички, признава и директорът Йорданка Еленкова. Министерството на образованието и науката извършва проверка в училището.

Резултатите ще бъдат обявени до средата на февруари.

"Последните месеци, предвид Covid и различната заболеваемост, децата са били различно на брой"- обяснява директорът. Предпочита да не отговаря на въпроса дали в училището е имало дни без да присъстват ученици.

По документи децата в училището са 28, а по време на проверката били само три, обяснява председателят на Общинския съвет в Белоградчик Боян Минков:

"Проверяващите днес питали едно от децата кой клас е, а то не знае. И името не си е знаело."

Учителите и помощният персонал в училището са общо 15 души, които редовно получават заплати.

230 хиляди лева струва на държавата издръжката на училището през тази учебна година. Доплаща и Общината:

"Отпускаме около 50 хиляди лева годишно, които потъват в общата яма"- обяснява Боян Минков.

Парите са предимно за отопление на сградата и командировъчни за учителите. Всички те пътуват от Белоградчик или Видин, защото местни няма, допълва заместник-кметът на Белоградчик Антон ТрифоновДокато не започнала проверката, от Общината нямали сигнали за ученици, които не посещават училище, каза заместник-кметът:

"Не се прави редовно проверка. Поемаме нашата вина, че може би трябва регулярно да се прави. Тук си има медиатори назначени. Има си учители. Досега не са ни сигнализирали."

В Белоградчик чакат резултатите от проверката, но са категорични, че училище без деца не може да има.

"Ще направим всичко възможно училището да не затвори, но няма да направим така, че да съществува едно училище, без да има нужда от него"- казва Боян Минков.

Ще се опитат да спасят поне сградата, за да не остане като пустеещата в съседство детска градина.

"Училището е ремонтирано, но няма вътрешна тоалетна. Това констатираха сега проверяващите, което не е нормално за 21-ви век. Иначе като сграда, като фасада, като фасон, отвън изглежда добре. Вътре също не е лошо, но това не е причина да продължи да функционира по начина, по който съществува, защото в момента това е измислена работа и децата не получават никакво образование"- каза Боян Минков.

Една от възможностите е сградата да бъде преустроена в старчески дом, от каквито в региона има нужда, обясни заместник-кметът Трифонов. Такава е съдбата и на други училища в област Видин.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Анжела Каменова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05