Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко спешен е спешният случай?

Снимка: Радио ВИДИН

Кога един случай е спешен и кой трябва да прецени състоянието на пациента, за да не се губи време в чакане за оказване на спешна помощ? Има ли стандарти и кои са основните критерии, по които трябва да се ръководят медиците при определяне спешността на един случай в спешните приемни отделения? 

Спешно приемно отделение означава отделение, сформирано към медицинска структура за прием на пациенти и триаж към съответните отделения. Триаж е разпределяне на нивата на спешност, които съществуват като критерий за прием в отделението. Спешна помощ или линейките, са хората, които са на първа линия и които, най-общо казано, поемат пациента до завеждането му до медицинското заведение. Това уточнение направи д-р Иво Георгиев- лекар в ЦСМП- Видин. Според него проблемите в спешна помощ и в спешните приемни отделения "зреят" от години.

"Тези проблеми се засилиха през последно време, когато навлезе и така наречената пандемия от коронавирус. След тази пандемия и много преди нея, не се е пипало критериите за спешност никога от няколко години насам. Т.е. тези критерии, които тогава бяха работещи, хубави, отговаряха на действителността, сега донякъде останаха морално остарели и това кара вече ние- лекарите, да се нагаждаме според времето. В тези критерии, които са спуснати, в т.нар. триаж или разпределяне на спешността. Тук искам да отворя още една малка скоба. Какво означава триажа? Триажът означава пациентът, който идва, той е в едно състояние и ние го разпределяме времево колко бързо и ефикасно да му се обърне внимание", обясни д-р Иво Георгиев.

Триажът се случва от момента на поемането на пациента по телефона с изпращането на линейка, до момента, в който той се внедри в болницата. През цялото това време триажът може да се променя. Пациентът може да се влоши във всеки един момент, както и обратното- да се подобри.

"Тук искам да отворя една малка скоба за човечността, за изкуството да си лекар, изкуството да лекуваш. Не предписвач на лекарства, а да лекува, което означава една правилна анамнеза, едни парентерални изследвания, едни допълнителни изследвания, поставяне на коректна диагноза и предписани съответните лекарства. Затова тук, аз мисля, че не триажът е моментът, в който ние трябва да се спрем подробно, а изкуството да си лекар."

Д-Р Иво Георгиев коментира и проблема във врачанската болница. Според него този случай може да се случи и в друга болница, защото е проблем на системата:

"Нашата система не е адаптирана на новите условия, в които трябва да работят лекарите, да получат съответно качествено лечение пациентите. Бих ви казал една невралгична точка. Знаете ли, че голяма част от работещите в спешна помощ на терен, при линейките спешна помощ, както и при спешно приемните отделения са на пенсионна и предпенсионна възраст. Знаете ли, че имаме хора над 70 години и работят при нас. Знаете ли, че в същото време кадровият проблем в нашите отделения е до такава степен задълбочен, че ние се страхуваме, ако рекат пенсионерите да си излязат в пенсия утре, ние се страхуваме, че системата ще се срине тотално. Знаете ли, че тези критерии, които ние се опитваме сега да ги обясним на хората, не са пипани от десетки години. Знаете ли, че в спешна помощ много често работят хора високоспециализирани, а в същото време имаме недостиг на персонал."

Факт е, че в цялата страна, особено в по- малките градове, навсякъде има неудачи за спешните приемни отделения. Сигналите са от цялата страна, каза Пенка Георгиева- председател на Пациентски организации "Заедно с теб":

"Липсва триаж, липсва медицинско лице, което да застане на входа на болницата, не буквално, разбира се, на гишето на регистратурата и да прецени този пациент какъв код е. Според медицинския стандарт код "червено" трябва за една минута без никаква регистрация да влезе в шокова зала, код "зелено" или код "жълто". Код "жълто" може да изчака до 30 минути, код "зелено" до малко повече. Това липсва, липсват протоколи за триаж, за преценка на състоянието на пациента на входа на спешното приемно отделение. И затова се получават тези, за съжаление понякога трагични случаи както този във Враца."

Изработването на тези протоколи е задължение на министерството на здравеопазването. То трябва да нареди на експертния съвет но спешна медицина и на националния консултант по спешна медицина да изготвят протоколите.

"В тази връзка ние очакваме смяна на експертния съвет и смяна на националния консултант, тъй като те години наред не са изработили тези триажни протоколи. Такива триажни протоколи има изработени за центровете по спешна помощ, това са линейките, които обслужват адресите, но няма за спешните приемни отделения на болниците. И по този начин загиват хора или се увреждат от закъсняло лечение, т.е. от липсата на лечение", допълни Пенка Георгиева.

Болниците и съответно спешното отделение имат правилник за работа, но няма ясно разписани протоколи и алгоритъм за преценка кой пациентът какъв код е. Според Пенка Георгиева, след разговор с министъра на здравеопазването професор Асена Сербезова, е поет ангажимент че  такива протоколи ще бъдат изработени, както и че ще бъде направена проверка на всички приемни спешни отделения.

От здравното министерство уточняват,, че регистрацията на постъпващите в спешно отделение лица се организира на принципа на приемно-регистрационно гише, като с глед на факта, че водещо е спешното състояние на пациента, стандартът определя, че регистрационното интервю се провежда единствено след извършване на медицински триаж, т.е. след като е оценено неговото състояние. Стандартът изрично определя, че след извършването на медицински триаж се пристъпва към запис на пациентните данни с регистрация за прием в спешното отделение. С оглед на това, данните за регистрация на пациента могат да се събират от пациентите или придружителите навсякъде на територията на спешното отделение, паралелно с неговото обслужване - на място в стандартните клинико-терапевтични зони или на регистрационното гише за оформяне на детайлите по приема на спешния пациент.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24

Градски легенди за Мистер Сенко

Мистер Сенко е български илюзионист. Неговото истинско име е Евстати Христов Карайончев и е роден във Враца на 12 февруари 1905 година. Самият той казва за себе си в едно интервю в Златния фонд на БНР: "...Един артист трябва да слезе овреме от сцената...", заради това на 60 години се оттеглил и се отдал на мирен пенсионерски живот. Е,..

публикувано на 09.02.25 в 14:06

Нека отстраняваме фарисейското от нашите души със старание

Неделята, в която се намираме днес е Шестнадесета след Неделя подир Въздвижение - на Митаря и Фарисея. "Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен, а който се смирява, ще бъде въздигнат". (Лук.18:14 ) Великият пост, към който времето и тази година ни отвеждат, се предшествува от три подготвителни седмици, които според..

публикувано на 09.02.25 в 08:00
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00