Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Плевен започва 19-то Международно изложение-договаряне "Пчеларство"

Българският пчелен мед- полезен и недооценен

Снимка: РАДИО ВИДИН Архив


Дали защото българският мед е сред храните, които заедно с виното съпътстват живота ни, или защото медът е сред естествените природни лекарства, но в народния календар е отреден ден, специално за пчеларите- това е Денят на свети Харалампий, който отбелязваме на 10 февруари. 

Днес в Плевен започва 19-то Международно изложение-"Пчеларство". Една от целите на изложението е популяризирането на пчелните продукти, каза в "Земята, която ни храни" доц. Юлиян Станчев от Консултативния съвет по пчеларство за Северозападния регион:

"Целта на изложението е да се пропагандират пчелните продукти, тъй като у нас консумацията е твърде ниска, спрямо европейските страни, дори и спрямо съседните страни - Гърция и Турция, където повече от 1 кг е средната консумация на един човек за една година, а при нас е не повее от 500 гр. на година, което е твърде малко… Бурканът с мед трябва да бъде постоянно на масата- и сутрин, обед и вечер да си вземаме по една лъжичка, приблизително по 1 грама на тегло телесно... Човек, ако е 80 кг, трябва по 80 грама да взима на ден пчелен мед, което е 3-4 лъжички. И профилактично, защото меда е здраве и храна, както и прашеца и прополиса- препоръчват се от лекари, тъй като имат различни полезни вещества. Прашеца преди няколко години беше обявен за супер храна, защото съдържа много белтъчини и различни ензими, киселини, химични елементи и е много полезен за здравето, както и прополиса, който също се препоръчва всеки ден да се взема във вид на спиртен разтвор по 15 капки тъй като укрепва вътрешните стени, вътрешните тъкани и е полезен в много отношения, той е един естествен антибиотик и така малко хора го употребяват, така че трябва да се взема ежедневно." 

На изложението ще бъдат представени пчелни продукти, инвентар, препарати за защита, предвидена е и среща с представители на земеделското министерство, на която ще бъдат обсъдени основните проблеми в сектора. 

"За пчелите и сектора ще се говори все по-често на фона на изчезването на опрашителите в световен мащаб. Пчеларството и дейността на пчелите са сред основните приоритети в  политиките, свързани със зеления преход, обсъжда се подпомагането на опрашването..." каза още доц. Юлиян Станчев. 

Колкото до капризите на времето, според пчеларя това не обърква биологичния часовник на пчелите. 

"Пчелите прекарват на кълбо, не се плашат особено от студа. По-опасна за тях е влагата... Като цяло състоянието на пчелите е добро. Годината беше добра, пчелите се запасиха за зимата, пчеларите подхранват с твърда храна... Очакваме новия сезон... Голяма часгт от меда ни се изнася, може би една четвърт остава у нас, което е жалко... Трябва да научим хората да употребяват повече мед- необходимо е за здравето... "- апелира доц. Юлиян Станчев. 

А онези от вас, които се интересуват от новостите в пчеларството или искат да се срещнат с производители на истински мед, могат да посетят пчеларското изложение в Плевен. Открива се на 10 и ще продължи до 13 февруари. Ще могат да се видят освен мед, пчелни продукти, козметика, както и всичко необходимо за пълното оборудване на един пчелар. В рамките на форума ще бъдат наградени и най-добрите детски рисунки по темата "Пчеларство". А един от новаторите в сектора ще получи голямата награда "Крило на успеха". 


Зима с пролетно слънце, ниски нощни температури и високи дневни, тук-там валежи от дъжд и сняг- все по-нетипични са зимните месеци. Какви изненади ще поднесе времето през февруари и има ли опасност за есенниците и другите растения- чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08