Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Плевен започва 19-то Международно изложение-договаряне "Пчеларство"

Българският пчелен мед- полезен и недооценен

Снимка: РАДИО ВИДИН Архив


Дали защото българският мед е сред храните, които заедно с виното съпътстват живота ни, или защото медът е сред естествените природни лекарства, но в народния календар е отреден ден, специално за пчеларите- това е Денят на свети Харалампий, който отбелязваме на 10 февруари. 

Днес в Плевен започва 19-то Международно изложение-"Пчеларство". Една от целите на изложението е популяризирането на пчелните продукти, каза в "Земята, която ни храни" доц. Юлиян Станчев от Консултативния съвет по пчеларство за Северозападния регион:

"Целта на изложението е да се пропагандират пчелните продукти, тъй като у нас консумацията е твърде ниска, спрямо европейските страни, дори и спрямо съседните страни - Гърция и Турция, където повече от 1 кг е средната консумация на един човек за една година, а при нас е не повее от 500 гр. на година, което е твърде малко… Бурканът с мед трябва да бъде постоянно на масата- и сутрин, обед и вечер да си вземаме по една лъжичка, приблизително по 1 грама на тегло телесно... Човек, ако е 80 кг, трябва по 80 грама да взима на ден пчелен мед, което е 3-4 лъжички. И профилактично, защото меда е здраве и храна, както и прашеца и прополиса- препоръчват се от лекари, тъй като имат различни полезни вещества. Прашеца преди няколко години беше обявен за супер храна, защото съдържа много белтъчини и различни ензими, киселини, химични елементи и е много полезен за здравето, както и прополиса, който също се препоръчва всеки ден да се взема във вид на спиртен разтвор по 15 капки тъй като укрепва вътрешните стени, вътрешните тъкани и е полезен в много отношения, той е един естествен антибиотик и така малко хора го употребяват, така че трябва да се взема ежедневно." 

На изложението ще бъдат представени пчелни продукти, инвентар, препарати за защита, предвидена е и среща с представители на земеделското министерство, на която ще бъдат обсъдени основните проблеми в сектора. 

"За пчелите и сектора ще се говори все по-често на фона на изчезването на опрашителите в световен мащаб. Пчеларството и дейността на пчелите са сред основните приоритети в  политиките, свързани със зеления преход, обсъжда се подпомагането на опрашването..." каза още доц. Юлиян Станчев. 

Колкото до капризите на времето, според пчеларя това не обърква биологичния часовник на пчелите. 

"Пчелите прекарват на кълбо, не се плашат особено от студа. По-опасна за тях е влагата... Като цяло състоянието на пчелите е добро. Годината беше добра, пчелите се запасиха за зимата, пчеларите подхранват с твърда храна... Очакваме новия сезон... Голяма часгт от меда ни се изнася, може би една четвърт остава у нас, което е жалко... Трябва да научим хората да употребяват повече мед- необходимо е за здравето... "- апелира доц. Юлиян Станчев. 

А онези от вас, които се интересуват от новостите в пчеларството или искат да се срещнат с производители на истински мед, могат да посетят пчеларското изложение в Плевен. Открива се на 10 и ще продължи до 13 февруари. Ще могат да се видят освен мед, пчелни продукти, козметика, както и всичко необходимо за пълното оборудване на един пчелар. В рамките на форума ще бъдат наградени и най-добрите детски рисунки по темата "Пчеларство". А един от новаторите в сектора ще получи голямата награда "Крило на успеха". 


Зима с пролетно слънце, ниски нощни температури и високи дневни, тук-там валежи от дъжд и сняг- все по-нетипични са зимните месеци. Какви изненади ще поднесе времето през февруари и има ли опасност за есенниците и другите растения- чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05

До 500 килограма от декар е пшеницата във Видинско

Към края си е жътвената кампания в област Видин. В региона жътвата на есенници започна по-рано от обичайното и в голямата си част премина под палещите лъчи на слънцето. Засушаването и застудяването през април оставиха своя отпечатък и компрометираха добивите, каза Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите: "Почти..

публикувано на 24.07.25 в 17:03