14 февруари освен ден на любовта и виното е и Международен ден за даряване на книги. Той възниква преди 10 години по идея на едно 6-годишно моме на име Джак, от Минесота, който забелязал, че в календара липсва ден за подаряване на книги и решава да подари на най-близките си приятели, и на семейството по една книга, знаейки че децата в по-бедните квартали имали по-голяма нужда от книги. Така запалва първо най-близките си хора, чрез майка си, която е посланик на детските книги. Повече от 44 държави се присъединяват към инициативата и чрез голям брой от доброволци организират много уместни кампании, които са насочени към децата и техният достъп до книгите. Кампанията стартира с надслов "Дари книга, подари любов“ и това е един повод да подарим книга на институциите, които се грижат за духовното ни израстване и образование, съхраняват книгата като ценност и озаряват със знания, а именно – училища, библиотеки, читалища.
В България денят се отбелязва от асоциация "Българска книга". Акция "Книгодаряване” е естествено продължение на кампанията "Купи 1 книга”, която стартира през април 2019 година, с цел да подпомогне книгата във време на пандемия, да я съхрани като ценност и да гарантира нейното бъдеще. Участниците в "Книгодаряване" се превръщат и в посланици на четенето.
"Защо е важно да даряваме книги? Защото освен, че помагаме на децата и на по-възрастните с този акт, ние всъщност подаряваме бъдеще, подаряваме знание, подаряваме надежда за един по-добър живот. До края на месец февруари всеки един слушател, всеки един представител на бизнеса може да се свърже с училище, читалище, друг вид учебно заведение, в което може да дари голям брой книги в зависимост от това каква възможност има. Аз бих посъветвала вашите слушатели ако решат да дарят книга да се свържат с тези учебни заведения и да попитат какви са техните потребности, и в зависимост от тях да направят своя избор да дарят книга.", уточни Полина Стоянова, член на асоциация "Българска книга".
"Даренията са важна част от развитието и изграждането на библиотечния фонд и подпомагат неговото развитие, тъй като много от специалните сбирки и ценни ресурси на библиотеката са придобити чрез дарения. Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" приветства и насърчава дарения, които са в съответствие с нейните функции, цели и задачи и които отговарят на текущите интереси и приоритети на читателската аудитория и допълват колекциите по отношение на вид на изданията, тематична насоченост и научност. Във връзка с политиката за приемане на дарения се приемат дарения, които могат да се интегрират в библиотечния фонд, т.е. не са остарели по съдържание или неподходящи за профила на библиотеката, също така се приемат документи само в отлично и в добро физическо състояние, а като дарение приема книги за деца и възрастни, художествена и литература от всички отрасли на знанието...", обясни за Радио Видин Мануела Миткова - библиотекар в отдел "Комплектуване, обработка и каталогизация", в регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Видин.
Имат ли стари книги в личната си библиотека видинчани и какво правят с тях:
"Ами старите книги си ги пазя, ако мога и имам възможност си ги облепвам, залепвам, не мога да ги обшивам, защото не знам как, но би ми...искам да се науча да ги обшивам, за да мога да ги запазя за по-дълго време... Имам книги от моята баба, много стари книги, библиотеки с книги... Мога да подаря книги в читалище, читалища или пък в библиотеката, но трябва да съм ги пооправила ако са стари, разлепени, скъсани - такива книги не бих дала... Определено, да, бих ги дарила ако има възможност... Разбира се бих ги дарила, не само в библиотека, а в читалище, в училища, навсякъде където има възможност и най-вече за младите хора, за по-малките деца да се учат, да имат този навик да четат книги"
Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...
Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...
Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..
Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..
Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..
Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..
Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..