Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зорница Василева за фотографията, която разказва истории

15
Снимка: Радио ВИДИН



Зорница Василева е на 19 години, от Видин. Учи в Нов Български университет, специалност "Реклама". Зори е сред лидерите на Клуба по реч и дебати на английски език - BEST от ГПЧЕ "Йордан Радичков" и е един от победителите в състезанието за обществен проект. 


От 2019-та година се занимава любителски с фотография. Макар и като начинаещ фотограф, получава доста предложения. Ангажирана е при организирането на различни събития. Едно такова събитие е Spring Spirit Fest, проведено миналата пролет в крепостта Баба Вида. Там се съчетаха култура, hand made базар, street food и открито дневно парти в едно. 



Зорница признава, че страстта ѝ към изкуството е от детските години:


"От малка винаги съм искала да се занимавам с изкуства и съм знаела, че ще се занимавам с нещо, свързано с изкуство. Минала съм през страшно много неща, като рисуване, театър, танци и в един момент имах един фотоапарат като малка, снимах си от време на време, чисто любителски и напълно аматьорско, и когато си спечелих пари сама, реших, че мога да си купя фотоапарат. Но не съм имала някакви големи амбиции да снимам професионално, просто реших, че ще е хубаво да си снимам любителски и някак си нещата ми тръгнаха. Не знам за момента какво ще става, но към момента страшно много ми харесва и се радвам, че се срещнах с хора, които ми помагат да развивам това нещо по-професионално..."- спомня си Зори за първите професионални снимки, които е направила в Драматичния театър във Видин. 



Зори приема заснемането на хора като истинско предизвикателство. Споделя, че нещата не винаги се случват както си ги представя, но пък точно това е интересното на целия процес. Вдъхновява се от обикновените неща от ежедневието, важното е снимките й да носят автентичен почерк и индивидуалност. 




"Пробвала съм от всичко, но най-много ми харесва да снимам хора и по-детайлни снимки. Обичам близки кадри. Снимала съм неща, които просто ми хващат окото и ме вдъхновяват по някакъв начин, но наистина ми харесва в снимката ми да има някаква емоция и си мисля, че когато снимаш портрет на даден човек, това най-добре може да се изрази...и просто ми е любимо да работя с хора, да ги снимам, да ги вкарвам в различни роли, да ги обличам...много е яко! "



Освен зад обектива, Зорница често застава и пред него, позирайки като модел. Споделя, че това е добър опит за един фотограф, защото по този начин разбира какво е да си от "другата страна". 



Големите фотографски мечти Зори оставя за след време, когато придобие повече опит. Заетостта в университета ограничава свободното й време, в което да се отдаде напълно на фотографията. Ето защо към момента тя си поставя по-малки цели, които да изпълнява. 

Миналата година младата фотографка подготви изложбата "Откъси от Видин" с фотографии на автентични и разпознаваеми места от града. Идеята бе те да бъдат продадени, а събраните средства дарени. Поради епидемичната обстановка изложбата бе отменена, планува се това лято да бъде реализирана, а към първоначалните фотографии ще бъдат добавени нови. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15