Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Татуировките - отживелица или мода

Автор:

Малко над един милион българи имат татуировки. Това показва проучване на изследователски център "Тренд" по поръчка на вестник 24 часа. 44% от запитаните изтъкват, че са си направили татуировка за красота/стил, 38% са го направили като израз на любов към определен човек, а 28% смятат, че татуировката изразява това което са. 22% от българите посочват, че биха променили мнението си за непознат човек, ако видят, че има татуировки. Почти толкова - 21% от попитаните, са съгласни с твърдението, че хората с татуировки са по-склонни към криминални прояви. Попитахме видинчани биха ли променили мнението си за даден човек, ако разберат, че е татуиран и смятат ли, че хората с татуировки са по-склонни към криминални прояви:


"Ами, честно казано да, защото не ми харесват татуировките. Това само правят мутрите и от тях гледат младежите и затова се бият по училищата. С една дума на мен не ми харесва, особено като гледам едно дете на 14-15 години, че има, това редно ли е според вас... Не, това не би повлияло по никакъв начин на моето мнение... Не, не бих. Това е въпрос на избор на всеки. Това не значи, ако има човек татуировка е лош човек, това просто е избор... Не, аз също съм татуиран".

Нека не забравяме, че татуировките не са явление на нашето съвремие. Още от древността те са се използвали, за да покажат определен социален статус, например. И да, в последно време се превръщат повече в мода, и определено това, че един човек е татуиран не го прави задължително член на Якудза.

А кои са хората, които правят татуировки? Те са не само художници, творци и майстори, но те са и консултанти, те са и дизайнери, те са и психолози - за да разберат какво точно искате и да го пресъздадат по най-добрия начин върху кожата ви, казва видинският татуист Васил Балдачки:


"Още от ученическите години започнах така на майтап, на шега. Един приятел ме запали, който ми направи на мен татуировка и аз понеже имам леки художествени умения и ми стана интересно, и реших и аз да почна да се занимавам, но не професионално - на приятели. Почнах малко по-малко, това беше преди 25 години, но спрях, понеже по стечение на обстоятелствата животът ме тласна към други неща и спрях. Преди около 3-4 години един мой много близък приятел, който работи в Англия, ми изпрати като подарък, професионален комплект за татуиране като подарък. Аз се амбицирах тогава и си казах започвам пак, но този път да си отворя студио, както трябва да бъде. Всичко е оборудвано като по книгите, дето се вика, както трябва да бъде едно студио, както трябва да изглежда едно студио, така съм го направил... Повече момичета се татуират и то в летните, топлите сезони, което е неправилно. Най-добрите сезони са по-хладните, пролетта, да речем ето сега, даже сега е топличко. Есента и зимата са най-добрите сезони за правене, защото е по-хладно, татуировката не трябва да се излага на слънце, не трябва да е на топло - прах по въздуха има, може да се инфектира, може да се възпали - затова лятото не е препоръчително. Може да се прави, но трябва да се пази много... Татуирането е мода, вече е модерно. Навремето се мислеше по друг начин - по-скептично, по-резервирано, по-консервативно се мислеше за татуировките. Като видят някой татуиран се мислеше, че е или затворник, или наркоман - на днешно време вече не е така, то е модерно".




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20