Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За плитките като стил и изкуство

6
Снимка: Зорница Василева



Зорница Евгениева е на 24 години, от Видин. Завършила е "Инженерен дизайн" в Техническия университет в София. Предстои ѝ да завърши магистърска степен със специализация - "Дизайн на рекламни продукти". В момента се занимава с интериорни проекти и е любител фризьор на свободна практика. В този занаят е самоука и обожава прическите с плитки. Казва, че плитките са опция за прическа за момичета и жени по всяко времеИма много начини за плетене на плитки, които не са трудни за овладяване у дома. Всичко, от което се нуждаем, е коса (за предпочитане дълга), ръце и гребен, казва още Зори. Много от нас свързват плитките с детството и дълго чакане на мама, баба и може би дори татко да сплете косата ни. Именно от детските години е страстта на Зорница към плитките, а уменията са усвоени от майка ѝ. 


"Специално с плитките се сещам, че мама ми беше обяснила как се прави най-традиционната плитка, която е да добавяш коса, да се получи цялостна завършена визия. И тя ми беше обяснила как се прави, но тя самата ѝ беше трудно да го прави и аз така постепенно започнах на приятелки, все експериментирах на косите на моите приятелки. В началото не ми е било много прецизно това, което правя, но предполагам всичко идва с опита, защото колкото повече правиш, толкова повече започваш да свикваш и да ти се отдава и да искаш ти самия да експериментираш, защото всяко начало е трудно съответно."


Плитките са много популярни сред африканската култура и жените в Африка. В много африкански племена плетените прически са били уникален начин за идентифициране на всяко племе. Модели и прически на плитките са индикация за племето, възрастта, семейното положение, богатството, властта и религията на човека. Плетенето е и социално изкуство. Поради времето, което може да отнеме, хората често са отделяли време да се социализират. Започвали са със старейшините, които са сплитали децата си, после децата са гледали и са учили от тях традиционните стилове. Тази традиция бързо е преминала по света. Първите изображения на преплетени коси могат да бъдат намерени и в илюстрациите на Библията. В исторически план сме свидетели и на традицията не само жените, но и мъжете да използват този метод за фиксиране на косата. В Древна Русия младите момичета са сплитали косите си в една плитка. Дебелата и дълга плитка се е смятала за знак на особена привлекателност и красота на момичето. Когато едно момиче се омъжи, прическата ѝ се е променяла. Косата ѝ е била поставена около главата и фиксирана под формата на кошница, а главата ѝ е била покрита с ленен шал. 


Днес плитките са много популярни и имат много вариации, а често с плитки се създават зашеметяващи прически, обяснява Зорница: 


"Има доста различни видове плитки, като цяло... примерно традиционната рибена кост, която реално не е рибена кост, просто всички така сме свикнали да я наричаме... Тя се казва френска плитка, а пък рибената кост е друга, която се плете по кичур от всяка страна прибавяш и то точно се получава както е рибената кост. И примерно това е по-нетрадиционно - френска плитка. Обърнатата на френска плитка, т.е. която се плете на обратно тя е "холандска", има "водопад", има като "стълбичка" също се получава. Като цяло, повечето плитки започват от традиционната, просто вече зависи как добавяш косата, дали я прибавяш отдолу или отгоре, как разделяш самата коса. "

Зорница прави прически с плитки на открито - нещо ново за Видин. Първото ѝ участие е на hand made базар в Крайдунавския парк, а по време на Парада на ретро автомобили във Видин се грижи за винтидж прическите на моделите и на желаещите дами. Участва и като стилист на модели в много фотосесии. Фризьорската професия сама по себе си е доста сложна и трудоемка, изисква освен определена доза талант и много сериозно обучение, а също така сръчност, креативност, физическа издръжливост и много, много труд, признава Зори. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10