Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ранната грижа за посевите - гарант за високи добиви

Снимка: Маргарита Костова


За поредна година зимата не предостави най-добрите условия за развитие на есенниците, най-малкото защото липсваше дебелата снежна покривка, която хем ги пази, хем подсигурява и необходимата влага. Има ли проблеми в ранното развитие на есенниците на прага на пролетта и коя трябва да е първата грижа след зимата- в "Земята, която ни храни" си говорим с Маргарита Костова, агроном- специалист по листно торене.

"Трябва да се огледат посевите и да се прецени дали са добре презимували, има ли значителна отпаднала листна маса, дали имат здрава и добре развита коренова система, дали са формирани достатъчно и добре развити есенни братя при пшеницата и ечемика или розетка при рапицата. Каквото и да не е наред в развитието, имаме малко време, за да помогнем на растенията да влязат в нормално развитие, защото процесът на пролетно братене е кратък, а при рапицата ниското залагане на разклоненията е от съществено значение." 

Към днешна дата се наблюдават посеви със закъсняло развитие и слабо братене, има такива с добро развитие, но стресирани и пожълтели, има и такива, които са се развили добре. Предвид нетипичната зима и високите температури обаче, всички те имат дефицити в развитието си и стопаните трябва да се погрижат навреме, посочи специалистът. 

"Липсата на достатъчно есенни братя в по-слабите пшенични посеви е сериозен проблем. Защото през март, когато времето се затопли по-трайно, слънцето ще грее по-продължително, ще се повиши въздушната температура, тогава посевите ще позеленеят и това ще създаде усещане, че всичко се оправя и растенията ще наваксат в развитието си. Това обаче няма как да се случи без помощ, защото почвата по-трудно се затопля и това създава дисбаланс между развитие на корен и надземна маса. Коренът ще остане слаб, няма и пълноценно хранене."  

От първите пролетни грижи за есенните посеви зависи какъв добив ще жънем на лято. А когато посевите са слаби и с недобре развита коренова система, те трябва да се стимулират, каза Маргарита Костова:

"Важно е ранното пролетно стимулиране с комплексен листен тор, още при първи признаци на вегетация. В "Екофол" създадохме първия специализиран и изключително ефективен листен тор, който има едновременно активно, но и меко действие, специално предназначен за стимулиране на растения в ранни фази, листните ни торове са създадени за решаване на проблема с изостанали и стресирани посеви... Такъв е AMINO EXPERT® PROTEKT. Той стимулира братенето и ускореното развитие на корените, снабдява младите растения с необходимите хранителни елементи и стимулатори и развитието им е подсигурено с всичко необходимо. Продуктът съдържа азот (в т.ч. органичен), фосфор, калий, сяра, микроелементите бор, мед, желязо, манган, молибден, цинк (хелатирани), аминокиселини, фитохормони на растежа - ауксин и цитокинин, прилепител и омокрител. Ролята му е да събуди храненето, да активира кореновата система във фазата на братене, от която зависи добива."

За да има максимален ефект, е важно стимулирането да е в определена фаза, малките растения имат нужда от малко количество листен тор, но подаден навреме, стимулираните посеви за дни променят вида и развитието си, каза още специалистът. 

Още съвети за подхранване на посевите чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00

Шоу с дронове за Ботевите дни във Враца

Спектакъл с дронове, вечерни концерти и десетки събития са част от програмата на Ботеви дни 2024 година. За врачани поредицата от празнични дни са нещо повече от традиция и това си проличава от програмата за честването им през тази година. Тазгодишната програма на Ботеви дни е изключително богата - в нея влизат 38 събития, които са от основната..

публикувано на 30.04.24 в 16:37

Ученичка от Монтана спечели Национално състезание по предприемачество

"Носии на бъдещето" е името на най-добрата бизнес идея в Националното състезание по предприемачество, провело се в  Свищов, която спечели първо място. Създател на идеята е дванадесетокласничката  Катерина Домб и от Финансово-стопанската професионална гимназия "Васил Левски"  в Монтана и нейните съотборници от ПГ по икономика в Русе, Хасково и..

публикувано на 30.04.24 в 15:20

Видинчани със забележки към заграденото пространство за кучета

Две са поставените пейки в заградено пространство за разходка на кучета в парка "Владикина бахча". На тях могат да сядат стопаните, дошли с любимците си. Потърсихме мнението на ползващите пространството, за да разберем имат ли забележки или предложения за него: "Моето мнение, че заграждението не е направено като хората. Част от..

публикувано на 30.04.24 в 14:20

Кога ще се ремонтира пътя Връшка чука - Киреево

В много лошо и дори опасно състояние е третокласният път, който води от ГКПП "Връшка чука" към село Киреево. Пътят води към Е79 до Димово и Белоградчик. Опасни са банкетите и канавките, които са доста дълбоки и създават опасност от пропадане на леки коли. Проблемният участък е с дължина  около 4 км.  Оказва се, че лошото състояние на..

публикувано на 30.04.24 в 12:50

Благотворително събитие подкрепя онкоболни жени от Северозапада

Благотворителен коктейл в подкрепа на онкоболни жени ще се проведе във Враца. Целта е да бъдат закупени помощни средства - тюрбани и гръдни епитези, за пациентки на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца, които са от цяла Северозападна България.  Идеята за благотворителното събитие е на Инициативния комитет за борба с рака на гърдата. Създаден от..

публикувано на 30.04.24 в 11:25