Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вижда ли се краят на пандемията от коронавирус?

Снимка: Колаж на Радио Видин

Вече трета година живеем в пандемични условия. Преминахме през всякакви перипетии. От липса на маски и дезинфектанти, локдаун и ограничителни мерки, през дистанция и карантина, до ваксиниране и зелени сертификати. Отидоха си много хора. Животът ни се промени в посока, която в близкото минало би ни се струвала като сюжет на филм. Вижда ли се краят на всичко това, след поредния пик и поредната мутация на COVID-19? Според проф. д-р Пенка Петрова от Института по микробиология към БАН, краят на пандемията се вижда, както в световен мащаб, така и за България:

"Определено така изглежда, както в световен мащаб, така и в България. Хубаво е да дадем някои данни за района, за броя ваксинирани срещу COVID-19. Всеки очаква, че тя е ниска в цялата страна. Не е така обаче за този район на държавата и се оказва, че населението в Северозападна България вярва в науката и вярва във ваксините тъй като във Видин 17 хиляди души са ваксинирани с пълен цикъл, във Враца 46 хиляди. И ако се вярва на статистиката, и тия хора нямат фалшиви ваксинационни сертификати и действително са си получили двете дози се оказва, че това е един от най-високо ваксинираните райони в страната. Това, настина може да се вярва на него, защото във Видин и във Враца имаме много малък брой починали в последно време от Омикрон, което означава, че тези хора са се предпазили и така, както и обещават ваксините, протичането на заболяването при тях е леко и имаме ниска смъртност. Научните очаквания и тези на Световната здравна организация са, че е възможно да възникнат и нови варианти на коронавируса, които да бъдат все по-заразни и все по-безопасни, защото за тези две години човечеството се научи да живее паралелно с вируса. Както той се опитва да избегне нашата имунна система, така и ние пък развиваме все по-добри средства за борба с него. Аз лично смята, че Омикрон беше последния вариант, който премина така като вълна през Европа. Според мен пандемията си отива в световен мащаб." 

Потърсихме и мнението на видинчани:

"Е, вижда се краят на пандемията. Задължително беше да има ограничения на движението и т.н... Мисля, че да, поне така се надявам, вече да е краят на пандемията или ние свикнахме просто да живеем с това... Еми, поне от това, което слушаме по телевизията мисля, че се вижда и надяваме се да се вижда... Какво да ви кажа, само Бог знае, относително е, не мога да преценя... Не знам какво да ви отговоря... Би трябвало отдавна да му свърши края, но това е "мижи да те лъжем"... Както и да го кажеш се е вярно, важното е да не си болен."

В момента вниманието на целия свят е насочено към войната на Русия с Украйна и COVID-19 остана малко на заден план. Вирусът обаче все още не е изчезнал и не бива да бъде подценяван, имайки предвид това, което преживяхме до сега заради него.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46