Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещето на село Гара Орешец е свързано с магистралата, надяват се местните

10
Снимка: Радио Видин
Село гара Орешец се намира на 4 километра  от Белоградчик, на 8 км от общинския център Димово и на 48 км от областния център Видин. Населеното място е от малкото села, които имат нова модерна история. То възниква покрай строежа на железопътния участък между Видин и  София през 1912 г. Жителите му се  преселват от близкото село Орешец и от съседни села. Железопътната гара обслужва прилежащия район, включително и близкия град Белоградчик, развива се като местен център на автомобилния транспорт. Създава се трудово кооперативно земеделско стопанство, откриват се предприятия и заводи. Възникването на село Гара Орешец и неговото бурно развитие е пример за това как наличието на жп транспорт може да доведе до образуване на голямо населено място, в което жителите достигат до 2800 души. Така селото прераства в  община и просъществува като такава между 1949 и 1978 година. През този период се строят  нови къщи, улиците са широки и прави, в селото има и голяма  сграда на банка , единственото село в региона, в което е имало клон на банка. Днес жителите са 650.

 С кметът на  Гара Орешец Юлиян Симеонов  не успяваме да се видим и да разговаряме, каквато беше предварителната ни уговорка. Спешно е заминал за община Димово и така и не се срещаме с него, въпреки желанието ни.

Селото обаче ни представя Иван Иванов, който е роден тук, инженер "Пътно строителство" и в момента работи по специалността си в изграждането на пътния участък на бъдещата магистрала Ботевград- Видин. Разказва ни за своята работа, но преди това ни запознава с историята на село Гара Орешец:


"...В Орешец е имало ДАП с 300 камиона и автобуси... Създава се под жп линията ДИП, дървообработващ голям завод с над 500 човека работници, трупите са се карали от Коми и вътре в самия завод е влизала жп линията... Имало е ОКС, което е обслужвало района със стоки на едро, Топливо, телефонен завод построява два цеха... Асфалтова база се е създала тогава... Кооперации, малки предприятия, произвеждаха дограми. Имало е работа за хората, някога е било община. Днес са 650 човека по избирателните списъци... Навремето младите хора си оставаха вкъщи... Сега млади хора почти няма, те постояха след демокрацията, останаха без работа и се пръснаха..."

В село Гара Орешец в сградата на кметството се помещават офисите на пътния надзор и на строителните фирми, които в момента строят магистралата. Инж. Иван Иванов работи като строителен надзор на участъка, който се строи от Макреш до село Бела, разстоянието е 14 км, а изпълнението по проекта върви бързо и в срок, както и качествено, обяснява инж. Иванов:
 
" От Видин до Ружинци ще бъде магистрала, този участък е разделен на 3 участъка Видин-Макреш - изпълнява се от видинска пътна фирма, от възел Макреш до Бела се изпълнява от най-мощната фирма в България и на 1 ноември 2022 ще пуснат този участък. И от Бела до Ружинци се работи и строи от варненска фирма, офисите са им тук."

В пътния участък Макреш-Бела, който се изгражда е струпано огромно количество техника над 20 багера, 30 валяка и над 100 тежки автомобила.
 
Бъдещето на село Гара Орешец е свързано с магистралата, смята инж. Иванов:
 
"Надявам се животът да се подобри, защото точно тук под Орешец ще има кът за отдих, предвидено е да има паркинг, заведения, бензиностанция... Оптимистично виждам бъдещето на селото, надявам се да има развитие, защото това си е едно естествено място като пътен възел и може да се използва. Отделно пещера "Венеца", която е много красива, привлича туристи. На 3 км е от тук..."


Културните и фолклорни традиции съхранява и предава  читалище "Народен будител", основано през 1927 г. Помещава се в красива голяма сграда, разполага с библиотека и компютърна зала. Местният хор и танцов състав често участват в национални фестивали, казва Румяна
 Иванова, библиотекар:
 
"Дейността на нашето читалище е и социална, освен информационна и образователна. Онлайн също стигаме до читатели и най-вече до самодейците... Имаме певческа група, работим с деца от селото в група "Будителче"... Считам, че успяваме да приобщим децата към живота и да работят в колектив... Това е моето родно място, тук се живее душевно-спокойно."

Животът в село Гара Орешец е спокоен, но това не е достатъчно, за да останат хората да живеят тук. Най-важният фактор, който съживява едно населено място са възможностите за работа, както е било тук преди 30 години. Днес продължава процесът на обезлюдяване, казват хората:



"Имаме 14-дневна програма, чистим хартии за 49 лв., за 4 часа, никъде не може да се работи За нас няма програма за 8 часа за почистване, има за други хора, които нямат деца, а за нас няма... Искаме и ние да бъдем на пълна програма...Трудно се оправяме... Искам да се направи цех и да се работи... Няма много работа, слаба работа... Е, как да живеем, горе-долу добре сме, мизерия е тука, никакви пари няма, кметът не дава работа, това е най-големият проблем... Добре се справяме, доволни сме от всичко. Тук си живеем, децата не са тук... Младите хора, ако не ги мързи, все ще се намери нещо."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45