Бежанската вълна от Украйна не подмина и Видин. Първите два автобуса с бежанци от Болград и Одеса пристигнаха в събота. В близките дни се очакват още.
50 души, предимно жени и деца, вече са настанени в два от хотелите във Видин. Осигурена им е и храна. В областната организация на Български червен кръст и Общинско предприятие "Социални дейности" във Видин имат списъци с конкретните потребности на бежанците.
Даяна е от Одеса. Етническа българка е и затова избира страната ни:
"Положението в Украйна е страшно. Аз към етническа българка, затова дойдохме тук."
В Украйна остават майка ѝ и съпругът ѝ:
"Не знам каква ще бъде въобще ситуацията, ще се срещнем ли въобще с тях."
Виктория също пристига от Одеса. Пътува с майка си, сестра си и децата:
"Също сме българи. Българският език ни е близък. Манталитетът ни е сходен. Както казват, кръвта вода не става. Разбираме се и можем да си помогнем в трудни минути. Решихме да дойдем в близка по дух страна. И много се радваме, че така топло ни посрещнаха и предоставиха удобства."
Татяна е в България с двете си дъщери и внуците. Първите дни от войната слушали гърмежите в Одеса, но се надявали бързо да спрат:
"Много сме благодарни на България, че толкова топло ни посрещнаха, дори повече отколкото очаквахме. Настаниха ни добре. Зададоха много въпроси от какво имаме нужда, с какво могат да ни помогнат и ние сме много благодарни. През първите дни на войната чувахме изстрели. Ние сме от Одеса. Гърмеше силно. В целия град се чуваше. Ние разбира се не искахме да тръгваме. Няколко дни изчаквахме да видим какво ще се случи, но нищо хубаво не стана.
21 век е. Никой не би могъл да помисли, че някой ще нападне една мирна страна. Нападат своите. Това е като удар в гърба. Принудени бяхме да тръгнем. Благодаря, България! Надяваме се, че в Украйна всичко ще бъде добре, както и в България. Тревожим се за нашите роднини. Родителите ми останаха там. Те не могат да дойдат. Естествено мъжете също останаха. Изобщо не знаем какво ще се случи. Разбира се на никого не пожелаваме това. През целия път плакахме. Да избягаш от родината си е много тежко. Искаме мирът да се върне. Политиците да се договорят по между си и всичко да се реши."
Още бежанци очакват в града в близките дни. Областният управител на Видин Любен Иванов призова хората от региона, които имат възможност да приютят пристигащи:
"Тепърва очакваме да идват още. Затова Областна управа е пуснала в интернет призив към всички граждани на Видин да се обаждат на посочения телефон, ако имат готовност да предоставят своите жилища за настаняване на бежанци. Моля ви, откликнете на нуждите на украинските граждани!"
Жители от област Видин, които имат възможност и желаят да посрещнат в домовете си украински бежанци могат да заявят готовността си на мобилен телефон 0896 748 927 (Мирослав Митев – главен специалист в Областна администрация Видин).
"Моля ви в тази насока да се обръщате и към Червения кръст, които са в готовност да дадат точни насоки каква необходимост имат бежанците."
Първоначално жените и децата ще останат в хотелите, но в последствие ще бъдат настанени в къщи или апартаменти, според желанието им, каза народният представител от "Продължаваме промяната" Петър Миланов:
"Както знаете, с бърза реакция на Външно министерство и на Министерство на вътрешните работи на бежанците се предоставя виза за 90 дни, през което време могат да кандидатстват за зелена карта, за да работят и този срок може да се удължи два пъти по 6 месеца с предоставяне на договор с работодател в България. Също ще им бъде издадена лична карта на чужденец, документ за самоличност, с която могат да пътуват също и в Европа."
Бежанците се надяват скоро да се приберат в родината. Благодарят на страната ни.
"Огромно благодаря на вас, българите, че ни приемате"-казаха пристигащи във Видин при посрещането им.
Желаещите да помогнат могат да се обърнат към Общинско предприятие "Социални дейности" или Българския червени кръст във Видин, откъдето ще им посочат от какво конкретно се нуждаят бежанците.
Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..
Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..
Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..
Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят: "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..
Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..
Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...
Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..