Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще отворим ли домовете си за украински бежанци?

Снимка: Радио ВИДИН


Във Видин вече пристигнаха първите автобуси с  украински граждани, бягащи от войната в Украйна. Основно те са жени и деца на различна възраст. Те бяха посрещнати пред сградата на ученическото общежитие във Видин и от там разпределени за настаняване в различни хотели и общински центрове. Украинските граждани ще бъдат настанявани включително и в домове, апартаменти и къщи в различни населени места. На помощ се притекоха хиляди българи в страната, които създадоха най-различни инициативи в социалните мрежи. Така попаднахме и на видинчанина Желязко Бузов, който притежава къща за гости в Ново село, както и апартамент във Видин. Личната история на Желязко Бузов е пряко свързана с желанието му той да даде подслон на украинските бежанци:

“Накара ме това, което гледам по телевизията всеки ден и което е…  Всеки човек би трябвало да помогне с каквото може на тези хора. Тези хора бягат от война и преди години аз съм бил в Италия, '92 година, когато беше войната в Югославия и въпреки, че имах 10 хил. марки, всеки имаше пари, но не ни познаваха, нямаше тогава толкова българи, въобще нямаше българи там, където бяхме ние тогава, дали имаше още 5-6 човека още българи и обикаляхме в радиус от 100 км на диаметър на ден да търсим квартира и като ни видят и ни питат от къде сме - България – No, no"… и не ни дават квартира. Ние сме спали 15 дни в колата, имаше една чешма, ходихме там да се мием, да се почистим и после пак обикаляме, докато най-после ни взе там един банков чиновник… правеше една къща и ни прибра… Мисълта ми е, че аз давам, за 8 човека. Имам помещение с тоалетна, баня, сушилня, хладилници, печки всичко, което е необходимо, само се събуваш и влизаш вътре. Само, че тогава, когато бях в Италия беше с виза, не е като сега. И тогава бяхме на опашка за “Soggiorno”на италиански се казва... Имаше една опашка, сигурно така пак от 500-600 метра не е малко. Имаше от Сомалия, от Мароко, имаше румънци, имаше поляци, какви ли не. И вътре ни питат това-онова, защо сме там. Ние бяхме дефакто икономически емигранти, нали. не като сега и ни дадоха 1 млн. лири, тогава бяха около 1000 марки. Тия 1000 марки ни оправиха. Имаш си квартира, почни си работа… и започнахме работа…и така, знам какво е. Та, тия хора… аз не искам да печеля от тях една стотинка, нищо не ми трябва. Трябва ми само те да бъдат спокойни и аз да съм спокоен. Къщата е отделна от моята къща, до мен е на 10 метра. Аз мога да помогна да ги регистрирам, мога да им помогна да ги докарам до Видин, мога да им покажа къде са магазини, мога да им покажа къде е аптека… но тези хора, както казва Петков и Асен, че 40 лева са много пари, но аз не искам да печеля от тия 40 лева. Но не съм съгласен да събирам касови бележки и да ходя по тях… Той днес може да си купи памперс, утре може да си купи хляб, други ден може да си купи паста за зъби… негова работа, каквото иска. Но дава ги парите на тях и при това положение аз съм сигурен, че те ще си платят тока, водата, телефона, интернет, телевизия и всичко, което им е необходимо в тая къща. За тези три месеца аз няма да обеднея, аз не им искам една стотинка. Има градина, има двор, има къде да се разхождат. Дунава е на 100 метра, така че това са моите условия. Условие, от което зависи от правителството, което много скача и казва, че ще дава по 40 лева, нека да ги даде, аз от тях не искам една стотинка. Но искам тия хора като дойдат да бъдат регистрирани… за живеене, които ще им стигнат там тия няколко месеца, които ще останат, защото те в България от тях дали ще останат 10%... Те са избягали 3 млн. българи, пък те ще останат тук, те няма да останат. Но те използват като трамплин България, Румъния и от там нататък те си знаят… тяхна работа, колкото останат тук, толкова по-добре за нас“, разказа Желязко.


Валери Цеков е от Старопатица, още в първите дни, в които бежанци от Украйна започнаха да пристигат у нас, публикува в социалните мрежи своето намерение да предостави имот на хора, които биха останали да живеят на село. С него се свърза Йорданка Герасимова:

"Селска къща, вила може да се каже, строена е за вила, но съм си живял в нея 20-ет години, сега се преместих в нова къща. Има си ги там удобствата - има баня, имота е с външна тоалетна, ако се хареса на някой, хареса... Да, да всичко черги, одеяла, завивки... Да и които могат да се приспособят да живеят на село, защото можем да им предоставим и градина, където могат да си засадят... зеленчукова градина мога да им предоставя. Овощна градина имам, която ми е в тежест... ще работят. Може да се намери и работа като шофьор, ако има мъж - тракторист или дървар. Поне това се сещам на първо време. За жените е по-трудно да се намери работа... те ще са домакини. Има си автобусче, което вози учениците в Кула на училище, пътят е хубав, 9 минути път до Кула. Пътят е по-хубав и от магистрала... Да, без държавата няма да стане, аз ще си ги посрещна, ще им готвя ден, два, три... но после ще остана без пари, то си е нормално... Те къщите ни пустея с години, така че дойде ли човек тук може да живее неограничено време, няма проблем. Все пак те са като нас, но нека да свърши там всичко, да не дойде и при нас.", разказа Валери Цеков. 

Попитахме и видинчани дали биха отворили домовете си за украински бежанци:

"Да, разбира се, стига да имам тази възможност, нали тук говорим за помощ по-скоро в смисъл, не за приютяване, тъй като нямам възможност, но всякаква друга финансова, дрехи, храна... по принцип от каквото се нуждае един бежанец. По простата причина, че те не са бежанци, като бежанци които в близкото минало всички знаем за какво стана на въпрос, те са си нормални европейски хора като нас...Не смятам, че сме толкова коравосърдечни, българите по принцип сме гостоприемни хора, каквото и да се говори за нас... Да, може да се помогне, човек като е в беда, хубаво е да му се помогне. Защото утре и ние да сме в тяхното положение ще ни бъде добре някой да ни помогне. Сега те са зле... война, няма кой знае колко да натежат на бюджета... Мисля, че всеки би се отзовал в такъв момент, който има възможност разбира се... Да, бих приютила, все пак е война и всяко едно човешко същество се нуждае от подслон и от топла храна... И те са хора, няма значение руснаци, украинци, българи каквито и ще да са, са хора... Лично аз не, имам възрастни родители, за които се грижа и това би ми било допълнителен ангажимент... Аз бих, стига да имам свободен имот, който бих дала, такъв, който не е под наем, защото и на нас ни трябват допълнителни доходи, не че имам такъв разбира се, но просто бих. Но за съжаление в момента нямам тази възможност. Иначе всеки човек би протегнал ръка в такъв момент, защото виждаме една голяма човешка драма. Мисля, че трябва да се помага стига да може човек."



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Заводът на

Липсва официално уведомление за затварянето на завода за кабелни комплекти в Мездра

В Бюрото по труда в Мездра не е постъпила официална информация за затваряне на завода за кабелни комплекти в града. Работодателят е длъжен поне 30 дни предварително да информира институцията за намерението си, в противен случай може да бъде санкциониран от Инспекцията по труда. Това каза директорът на Бюрото по труда Владимир Петков и поясни, че е..

публикувано на 19.09.24 в 15:36

С какво привлича туристи пещера Леденика

На 17 септември се навършиха 63 години от влизането на първата посетителска група в природния феномен "Леденика". През годините пещерата е впечатлила стотици хиляди туристи. Освен с уникални образувания, тя разполага и с място за провеждане на концерти и спектакли. Пещерата е отворена за посещения през цялата година, каза Христо Христов-..

публикувано на 19.09.24 в 15:19

Доброволци почистиха туристическа пътека на връх Бабин нос

Доброволци разчистиха паднали клони и дървета по екопътека в участъка между Бабин нос и Студен кладенец, това е маршрутът "Връшка чука - Ком", който е естественото продължение на "Ком - Емине". Инициативата е на групата "Торлакия" - това е неформална група от доброволци, чиято обща цел е развитието на туристическия маршрут "Връшка чука - Ком" и..

публикувано на 19.09.24 в 15:00

Учредиха туристическо дружество в Мездра

Туристическо дружество "Искър - Мездра" беше учредено в железничарския град. Негови учредители станаха 14 активни туристи . Сред тях е доайенът на местното туристическо движение Борислав Леонкев . Искаме да си върнем дружеството, каквото е било преди промените, каза той. "Това го говорим от отдавна, защото нашето дружество има славни..

публикувано на 19.09.24 в 14:56

Деца отбелязаха Европейската седмица на мобилността във Видин

По повод Европейската седмица на мобилността , която се провежда всяка година от 16-и до 22 септември , децата от ДГ "Арабела" във Видин за четвърта поредна година участваха в инициатива, съвместно със служители на Областната дирекция на МВР.  Проявата е част от програмата по повод Дните на безопасността на пътя, организирани от..

публикувано на 19.09.24 в 14:17

Търси се решение на проблема с електрическите тротинетки във Видин

Броят на електрическите тротинетки, които се използват като средство за придвижване във Видин се увеличава. Проблемът е, че често на тях се возят повече от един човек, управляват се от деца, водачите не се съобразяват с пешеходците и другите участници в движението, карат ги на пешеходни зони. Всичко това води до риск от сериозни инциденти. Главен..

публикувано на 19.09.24 в 14:00

Изложба във Видин ще разкаже историята на еврейско момиче

Изложба, разказваща историята на едно еврейско момиче, принудено заедно с родителите си да се укрива, за да избегне преследването от националсоциалистическия режим в Германия, ще бъде открита във Видин . "Сузи, внучката от къща № 4 и времето на скритите еврейски звезди" е създадена по едноименната графична новела на художника и учител в училище..

публикувано на 19.09.24 в 13:29