В селото преди години е живяла незабравимата Невена Коканова. Това е било в детските й години, когато тя дошла тук с баба си и дядо си. Играехме си заедно като деца, защото живеем наблизо, разказа Васил Макариев:- един от бившите кметове на селото, а днес пенсионер:
"Тук е дошла на 2-3 месеца, както аз знам. Помня, че си играехме заедно. Не помня обаче да е учила тук, заминали са си преди това. Дядо й- майстор Мито, работеше в мелницата близо до тях. Тук са били на квартира в една от хубавите тогава къщи в селото..."
Мелницата, където навремето е работел дядото на известната актриса, днес е разбита и превърната в козарник.
В Княжева махала днес живеят малко повече от 100 души. Населението е смесено, повечето от жителите му са роми. Безработицата и зависимостта от социалните помощи създават условия за напрежение. Защото хората тук живеят скромно, грижат се за дворчетата си, като така си помагат допълнително в трудните времена и са категорични, че който наруши този ред, трябва да си понесе последствията. "Кражби има колкото искаш. Наскоро обраха една самотно живееща жена. Влезли в мазето й и източили виното и прибрали зимнината. Имаме полицейско присъствие, идват редовно. Дори сега в селото има полицейска кола да разследва. Но, вижте- това си е и до човека. Всеки трябва да знае как да се пази. Защото крадците знаят къде няма да им попречат и отиват там. При мен защо не смеят да дойдат? Защото знаят, че съм военен и имам оръжие... Вярно е, че не всеки може така да се отбранява, а пък и не е редно, но какво да правим? Синът й на тази жена обаче е доста едър, а тя знае, кои са я обрали. Така че скоро този проблем ще бъде решен и аз съм сигурен, че всичко ще върнат..."
Проблем местните срещат и с лошата инфраструктура в селото, която не е променяна от десетки години.
"Аз съм зет в това село от 50 години и все така помня тези улици- кръпка до кръпка, локва до локва. Едва идвам до магазина с колелото. Улично осветление имаме, но е до 10:30 заради цената на тока. Точно за удобство на крадците. Преди тази мярка нямаше толкова кражби.
Почнаха да гасят осветлението и почна да се краде... Животни не крадат, защото хората ги махнаха вече, но взимат зимнина, разглобяват електрожени, прибират желязо, влизат в гаражите на хората. С една дума- всичко. Това ще продължи, докато не променят законите. Сега трябва да е откраднал вещи на стойност до 3 минимални заплати, за да го съдят. Няма дело, няма нищо. Пипнат ли го, веднага да влиза в затвора. Така трябва да стане! Да ходи да си търси мястото там. Сега гледам, в горната махала почнали да къртят дюшеметата на необитаемите къщи.", коментират местни жители, които помнят и едни други времена, когато животът тук не е бил същия.
" В селото навремето имаше повече от 100 биволи, кози също имаше над 100. Два булюка кози бяха, пет булюка овце... Сега имаме тук едно момче с 3 крави и един друг, който гледа стотина овце..."
"Не е лесно да си кмет на село със смесено население, но засега се справяме.", обясни кметският наместник на Княжева махала, Николай Никитов. Той не отрече, че има и моменти на напрежение сред местните.
"Ето през миналата седмица имаме три кражби и сега полицията обикаля. Две години нямахме нито една кражба и сега пак се започна. Още нищо не се знае, работят по случаите. Дано да открият извършителите...
С общинското ръководство работим добре. Отзивчиви са. Каквото съм поискал- дават, когато имат възможност. Що се отнася до улиците в селото, почти всичките ги бях насипал с каменна настилка. С течение на годините обаче, тя се разрушава и локвите отново се появиха.
Последната придобивка за селото е отпреди 3-4 години. Тогава направихме беседката и люлките в градинката пред кметството, където децата да си играят. Иначе, сградата на кметството боядисах, гробищата бяха в плачевно състояние- аз ги заградих, защото нямаха ограда и ги почистих. Смятам, че така е редно.
Социално слаби жители в Княжева махала има много. Част от тях ходят по градовете да работят, други са на социални помощи. Труден е животът тук. Много труден стана.
А навремето си спомням, че нямаше човек, който да не работи. По-леко се живееше. В Брусарци имаше завод, където работеха много хора от селото. Имахме и ТКЗС- крави и овце се гледаха тука. Имахме 4 ферми край селото и още 3 в него... Тогава по мои спомени нямаше празна къща в Княжева махала. Във всяка къща имаше хора - по 3, по 4, по 5 човека... Сега като погледнеш, имам улици, които от началото до края са с необитаеми къщи. Няма нищо, всичко е разбито..."
Целите интервюта с кметския наместник Николай Никитов, Васил Макариев, собственика на овцефермата в Княжева махала и анкета с жители на селото - чуйте в звуковия файл.
Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта. Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..
"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..
Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..
5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца. "Тя се грижи за майката в..
Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...
Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик. Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене. Ангел Ангелов казва,..
Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция. Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени. Премиерът отчете свършеното до този..